Český lyžař Lukáš Bauer vyhrál i druhou část Tour de Ski. V Novém Městě na Moravě zvítězil v běhu na 15 kilometrů volnou technikou, do kterého závodníci startovali s odstupy podle výsledků pátečního prologu. V čele průběžného pořadí osmidílného seriálu má téměř padesátisekundový náskok před Švédy Marcusem Hellnerem a Andersem Södergrenem, kteří byli nejrychlejší ve spurtu hlavní skupiny pronásledovatelů.

Bauer vletěl do závodu jako uragán a svůj šestisekundový náskok na startu okamžitě začal navyšovat. Na dvou a půl kilometrech získal dalších 20 sekund a měl situaci absolutně pod kontrolou. Český lyžař nepolevoval v tempu, po šesti kilometrech vedl už o více než 35 sekund před hlavní skupinou běžců, kteří se dotáhli na dlouho druhého Němce Axela Teichmanna. Zdálo se, že pole se smířilo s bojem o stříbrnou pozici a to potvrdil i mezičas po deseti kilometrech, kde měl Bauer náskok takřka celou minutu.

Rychle jel jiný Němec René Sommerfeldt i Ital Pietro Cottrer Piller, ale na startu měli po pátku oba příliš velkou ztrátu. Během závodu zrychloval i další Čech Martin Koukal, který se dotáhl na čtrnáctého muže na startu Jakše a oba se pohybovali těsně za desítkou. Po deseti kilometrech byl Koukal dokonce šestý a držel se v hlavním balíku, který si to rozdal v závěrečném spurtu. V něm nakonec dojel po pádu devátý.

"Nechtěl jsem na Teichmanna čekat, vypadalo to, že mě nechce dojet a spolupracovat," řekl hned po závodu pro Českou televizi Bauer ke své taktice. Finiš už si užil, najel si do stopy těsně vedle diváků, před cílem se jim uklonil a poděkoval, než zvedl ruce.

"Nechtěl jsem o to vedoucí číslo přijít, tak jsem to zkusil a jel jsem od začátku naplno," řekl. Tušil prý, že se vytvoří velká hlavní skupina. "Čekal jsem, že v posledním kole mě budou chtít dojet. Kdyby mi došlo, tak mě mohli předjet," uvedl. Sil však měl dost. "Možná netakticky jsem to nehnal na největší náskok, ale v pohodě jsem to dojel."

Koukal měl smůlu. Když už se dostal do čela pelotonu a měl dobrou pozici do závěrečného spurtu, jeden z norských soupeřů ho zezadu postrčil a český běžec upadl. "Propadl jsem se na patnácté místo a to už se v závěru těžko propracovává dopředu," litoval Koukal. "Spokojenost je proto průměrná," pokrčil rameny.

Výsledky - 2. etapa (15 km volnou technikou):
1. Bauer (ČR) 34:53,5, 2. Hellner -47,0, 3. Södergren (oba Švéd.) -47,9, 4. Vylegžanin (Rus.) -48,0, 5. Oestensen (Nor.) -48,9, 6. Checchi (It.) -49,2, 7. Sommerfeldt (Něm.) -49,7, 8. Svartedal (Nor.) -49,8, 9. Koukal (ČR) -51,7, 10. Jonnier (Fr.) -52,3, ...15. Jakš -54,8, 44. Kožíšek 2:10,1, 56. Magál (všichni ČR) -2:47,8.
Průběžné pořadí Tour de Ski:
1. Bauer (ČR) 45:54,1, 2. Hellner -47,0, 3. Södergren -47,9, 4. Vylegžanin (Rus.) -48,0, 5. Oestensen -48,9, 6. Checchi -49,2, ...9. Koukal -51,7, 15. Jakš -54,8, 44. Kožíšek 2:10,1, 56. Magál -2:47,8.