NHL-pittsburgh-buffalo-192.jpgÚterní novoroční duel kanadsko-americké NHL pod širým nebem, ve kterém Pittsburgh porazil Buffalo 2:1 po samostatných nájezdech, sledoval rekordní počet diváků. Domácímu týmu Sabres s kapitánem Jaroslavem Špačkem nepomohla k vítězství ani úspěšná penalta Aleše Kotalíka na začátku rozstřelu, obrat dokonal hvězdný Sydney Crosby. V ochozech Ralph Wilson Stadium v městečku Orchard Park na předměstí Buffala sedělo 71.217 diváků, kteří jen těsně nenaplnili kapacitu stadionu (73.967).

Bezmála tříapůlhodinový zápas se odehrál za místy hustého sněžení, kvůli kterému kouskovaly hru nucené úpravy ledu, pauzu si vynutily i plánované výměny stran v polovině poslední třetině i prodloužení. Skóre otevřel už po 21 sekundách hry hostující Colby Armstrong, který dorazil do sítě puk po Crosbyho akci.

Na začátku druhé třetiny vyrovnal Brian Campbell a v normální hrací době ani v prodloužení už gól nepadl. V nájezdech Kotalík nasměroval domácí k vítězství, ale Kris Letang vyrovnal a vzápětí Crosby rozhodl.

Zámořská soutěž utkáním pod širým nebem oslavila příchod roku 2008. Mimo halu se hrála NHL v její nové éře dosud jen v roce 2003 v Edmontonu při souboji Oilers s Montrealem. Tehdy na Commonwealth Stadium sledovalo zápas 57.167 fanoušků, přičemž Canadiens ve více než třicetistupňovém mrazu zvítězili 4:3.

V duelu Toronta s Tampou Bay nahrávali na góly Češi

V roli asistentů působili čeští hráči v zápase mezi Torontem a Tampou Bay, ve kterém zvítězili Maple Leafs 4:3 po samostatných nájezdech. K první výhře Toronta v penaltovém rozstřelu v sezoně pomohl proměněným nájezdem Tomáš Kaberle, vítěznou trefu zaznamenal Mats Sundin. V normální hrací době si připsal Pavel Kubina dvě asistence a Kaberle jednu. V dresu Tampy Bay pomohl k zisku bodu dvěma nahrávkami Václav Prospal, jednu asistenci zaznamenal Jan Hlaváč.

Jako nejhorší tým soutěže nepůsobili v novoročním utkání hráči Los Angeles, kteří na svém ledě smetli Chicago bez Martina Havláta 9:2. Ladislav Nagy a Alexander Frolov se blýskli pěti kanadskými body, přičemž slovenský útočník zaznamenal hattrick.

Statistiky úterních zápasů:

Buffalo - Pitsburgh 1:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)

Branky: 1. Armstrong - 22. Campbell, rozhodující nájezd Crosby. Střely na branku: 37:25. Diváci: 71.217.

Washington - Ottawa 6:3 (4:2, 1:0, 1:1)

Branky: 8. a 21. M. Green, 6. Viktor Kozlov, 7. Nylander, 16. Laich, 59. Gordon - 2. Neil, 5. McAmmond, 42. Meszároš. Střely na branku: 26:34. Diváci: 14.547.

Toronto - Tampa Bay 4:3 po sam. nájezdech (0:1, 3:1, 0:1 - 0:0)

Branky: 30. a rozhodující nájezd Sundin, 24. J. Blake (Kubina, T. Kaberle), 38. Gill (Kubina) - 14. Karlsson (Hlaváč), 31. St. Louis (Prospal), 60. Ranger (Prospal). Střely na branku: 29:33. Diváci: 19.347.

Los Angeles - Chicago 9:2 (4:2, 2:0, 3:0)

Branky: 12., 16. a 41. Nagy, 21. a 36. Frolov, 5. Preissing, 14. OúSullivan, 46. D. Brown, 48. Višňovský - 3. Lapointe, 12. Sharp. Střely na branku: 26:34. Diváci: 16.916.