dvacitka_rusko_cr_192.jpgČeští hokejisté do 20 let prohráli ve čtvrtfinále s Ruskem 1:4 a jejich medailové naděje na domácím mistrovství světa se rozplynuly. Ve čtvrtek od 18:00 budou hrát svěřenci kouče Miloslava Hořavy v Pardubicích jen o páté místo s Finskem, které dnes nestačilo na Kanadu. Naopak Rusko, finalista z posledních tří šampionátů, vyzve v souboji o finálovou vstupenku Švédsko.

Český tým začal stejně jako v předchozích duelech na MS pod tlakem ve snaze o vstřelení první branky. Již ve druhé minutě se Sklenář prodral ruskou obranou až před gólmana Bobrovského, při zakončení však netrefil poskakující kotouč. Pak byl v přesilovce při přečíslení dvou na jednoho v dobré pozici Voráček, místo střely však zkoušel ještě prostrčit puk na Frolíka, což se mu ale nepodařilo.

Prvního úspěchu se český výběr nedočkal ani ve dvou dvojnásobných přesilovkách v délce 32 a 56 vteřin. Opatrné úvodní třetině dominovaly zabezpečené obrany a poměr střel 5:4 vyzněl pro Rusko.

Ve druhé třetině padly čtyři góly

První vzruch ve druhém dějství zařídila dvojice Szturc, Semorád, tedy útočníci, které nechal kouč Hořava v první části odpočívat. Szturc našel před brankou dobře postaveného Semoráda, ten však pálil vedle. Pak hráli přesilovou hru Rusové, při Tichonovově dorážce v pádu se sice ještě stihl Neuvirth včas přesunout a situaci zachránit, ale vteřinu po návratu pykajícího Kundrátka na led zamířil přesně po ledě Selezněv a favorizovaná sborná vedla.

V 31. minutě dobře kombinovali Sajustov s Tichonovem, ale forhendový blafák Tichonova dobře přečetl Neuvirth. Vnuk legendárního trenéra se však dočkal o pár minut později, kdy český tým nedokázal při vlastním oslabení odpálit poskakující kotouč před brankovištěm a Tichonov úspěšně dorážel. V 37. minutě navíc po parádní otočce Anisimova, jíž našel zcela samotného Filatova, vedli Rusové již 3:0.

Jen 23 vteřin nato však předal rozjetý Voráček puk Meidlovi a ten přesnou ránou k tyči vrátil domácím juniorům naději. Vzápětí museli sudí poradou s videorozhodčím vyřešit, zda se puk odrážel pouze od tyčí za Neuvirthem a nepřešel u toho brankovou čáru, ale rozpažení znamenalo zachování stavu.

Ve třetím dějství už českému týmu chyběly síly

hokej_rusove_radost_192.jpgVe třetí dvacetiminutovce Rusové přesvědčili o svých kvalitách a sebevědomým výkonem dokráčeli k postupu. Krátce po nástupu týmů ze šaten pálil Bodrov, překonaný Neuvirth se jen bezmocně ohlédl, ale opět měl na milimetry přesně postavenou brankovou konstrukci; od jedné tyče se puk odrazil do druhé, aniž by přešel čáru, a zamířil ven z branky.

Českým mladíkům několikrát chybělo málo ke kontaktnímu gólu, ale když na začátku 51. minuty našel Bodrov výstavní zpětnou přihrávkou Koroljova, jenž střílel do prázdné branky, bylo jasné, že na zvrat už chybí nejen dostatek času, ale především síly.

Výsledek:

Česká republika - Rusko 1:4 (0:0, 1:3, 0:1) Branky a nahrávky: 38. Meidl (Voráček) - 28. Selezněv (Filatov, Mamin), 36. Tichonov (Golubcov), 37. Filatov (Anisimov, Kugryšev), 51. Koroljov (Bodrov). Rozhodčí: Kurmann (Švýc.), Sterns - Feola (oba USA), Winnekens (Něm.). Vyloučení: 8:7. Využití: 0:1. Diváci: 8420.