Aleš Razým, jenž v pondělí postoupil ze šestého místa v kvalifikaci jako jediný z českých reprezentantů, vypadl ve čtvrtfinále.

hetland__192x128_.jpg Mezi ženami kralovala italská lyžařka Arianna Follisová před Finkou Aino-Kaisou Saarinenovou a Slovinkou Petrou Majdičovou.

Nejlepší z českých reprezentantek Kamila Rajdlová obsadila 31. místo a těsně nepostoupila z kvalifikace.

Jediný český účastník vyřazovacích bojů obsadil ve své rozjížďce třetí místo za lídrem seriálu Švýcarem Dariem Colognou a Italem Cristianem Zorzim.

Razým, jenž za Zorzim zaostal o dvě desetiny sekundy, se mezi dvanáctku postupujících nedostal ani časem.

Bauer byl s neúspěchem smířený, postup by byl zázrak

Lukáš Bauer, který v seriálu obhajuje prvenství obsadil v běhu na 1,2 km volnou technikou 48. místo.

Vítěz Světového poháru očekával, že se do třicítky nedostane, sprinty na Tour bere jako nutné zlo. "Nic příjemného jsem nečekal a tak to i dopadlo," prohlásil.

Na vítěze ztratil necelých devět a půl sekundy. "To není tak hrozné. Podal jsem svůj lepší sprinterský výkon, ale nadšený z toho nejsem," uvedl.

Smířil se prý s tím, že kdyby postoupil, byl by to zázrak. "Ale na start jsem šel s tím, že se to může podařit," ujistil.

"Rovinky ve městě mi vůbec nesedí, pral jsem se s technikou"

Bauer by potřeboval ke zvýšení nadějí ve sprintu těžší trať. "Čekal jsem, že tam udělají velblouda," komentoval trať bez umělého kopce.

bauer_praha__192x128_.jpg"Tyhle rovinky ve městě mi vůbec nesedí. Navíc se mi trochu bořily lyže a pral jsem se s technikou," řekl Bauer, který do Tour nastupoval lehce nachlazený.

Jeho stav se prý lepší. "Musím to zaklepat, doufám, že to tak bude pokračovat," uvedl.

Další čeští běžci Milan Šperl a Jiří Magál skončili na 55. respektive 61. místě.

Nejlepší Češka Rajdlová skončila těsně za postupem

Ani zástupkyním českých lyžařek se kvalifikace příliš nepovedla a do vyřazovací části pondělního sprintu na pražském Výstavišti žádná česká reprezentantka nepostoupila.

Na trati 1,2 kilometru volnou technikou byla nejrychlejší Italka Arianna Follisová. První nepostupové místo obsadila Kamila Rajdlová, která zaostala za třicátou Astrid Jacobsenovou z Norska o dvanáct setin sekundy.

"Nejsem sprinter, takže jsem nemohla očekávat dobrý výsledek," uvedla v cíli běžkyně, která se vrátila do bílé stopy po dubnovém porodu dcery Michaely.

Tour de Ski je podle jejího názoru hlavně pro běžce, kteří mají silnější klasickou techniku. "A to mi taky moc nesedí," řekl Rajdlová.

Eva Nývltová skončila na 34. pozici, Eliška Hájková byla šestačtyřicátá a Eva Skalníková o dvě místa za ní.

V úterý má Tour de Ski volný den, na Silvestra se v Novém Městě na Moravě běží distanční závody klasickou technikou.

Tour de Ski - 3. závod (Pražská lyže):

1,2 km volnou technikou:

Muži: 1. Hetland (Nor.) 2:33,0, 2. Ročev (Rus.) -0,2, 3. Gaillard (Fr.) -0,8, 4. Jauhojärvi (Fin.) -0,8, 5. Dahl -0,8, 6. Rönning (oba Nor.) -5,6, ...13. Razým, 48. Bauer, 55. Šperl, 61. Magál (všichni ČR).

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 3 ze 7 závodů): 1. Cologna (Švýc.) 45:01,4, 2. Ročev -15,4, 3. Gaillard -18,1, 4. Jauhojärvi -20,1, 5. Northug (Nor.) -28,1, 6. Rönning -38,0, ...22. Bauer -1:16,8, 31. Šperl -1:42,0, 40. Razým -2:11,5, 51. Magál -3:22,5.

Ženy: 1. Follisová (It.) 2:50,6, 2. Saarinenová (Fin.) -0,6, 3. Majdičová (Slovin.) -1,3, 4. Muranenová (Fin.) -1,6, 5. Kristoffersenová (Nor.) -2,3, 6. Nystadová (Něm.) -16,0, ...31. Rajdlová, 34. Nývltová, 46. Hájková, 48. Skalníková (všechny ČR).

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 3 ze 7 závodů): 1. Follisová 32:23,9, 2. Saarinenová -8,0, 3. Björgenová (Nor.) -13,1, 4. Kowalczyková (Pol.) -32,2, 5. Majdičová -34,5, 6. Kuitunenová (Fin.) -40,0, ...29. Rajdlová -2:50,9, 42. Nývltová -3:56,7, 47. Hájková -4:38,8, 48. Skalníková -4:44,2.