Českému běžci Aleši Razýmovi spadnul ve čtvrtfinále pod nohy Ital Pietro Piller Cotrer, kvůli čemuž nepostoupil do semifinále, a nevyužil tak druhého místa z kvalifikace. Ze čtvrtfinále se nepovedlo postoupit ani Kamile Rajdlové.

Český běžec na lyžích Aleš Razým. "Nevím, proč tam Cottrer padal. Měl jet normálně. V cíli jsem mu nadával. Nevím ale, co mi odpověděl, neboť mluvil italsky. Přišel jsem o příležitost," řekl po závodě zklamaný Razým.

Lukáš Bauer se mezi třicítku nejlepších stejně jako při sprintu na Pražské lyži nevešel, když skončil devětačtyřicátý. Hned za ním se umístil Milan Šperl a Jiří Magál obsadil předposlední, 58. příčku.

"Dostal jsem zhruba to samý co v Praze. Ale nohy bolí asi jako každého," řekl po kvalifikaci Bauer. "Navíc je po Silvestru, silnice budou plné a do Fiemme to není blízko," obával se přejezdu do cílového města.

V čele průběžného pořadí se udržel Cologna, Saarinenová vévodí ženám

Northug ve finiši jasně předčil i vítěze pražského sprintu krajana Tore Arneho Hetlanda. Třetí skončil Ital Cristian Zorzi.

Arianna Follisová při vítězném doběhu na Pražské lyži.Vedoucí postavení na Tour uhájil Švýcar Dario Cologna, jenž dojel pátý. Bauer, který se propadl na 15. příčku, na Colognu ztrácí už takřka dvě minuty.

Follisová zopakovala vítězství ze závodu v Praze. V závěrečném spurtu zdolala Slovinku Petru Majdičovou, třetí skončila Finka Aino Kaisa Saarinenová.

Právě Finka se dostala do čela průběžného pořadí seriálu před svou krajanku Virpi Kuitunenovou, která dojela na osmém místě. Rajdlová se posunula na 30. místo.

Razým, který vypadl i ve čtvrtfinále na Pražské lyži, nestačil v kvalifikaci jen na vedoucího muže průběžného pořadí Tour i SP Colognu.

Oproti Pražské lyži se do vyřazovacích bojů prosadila i Kamila Rajdlová, která obsadila v kvalifikaci 26. místo. Nejrychlejší čas zaběhla Italka Magda Genuinová.

Rajdlová už je jedinou Češkou pokračující na Tour. Po dříve odstoupivší Evě Nývltové a Elišce Hájkové do kvalifikace sprintu nenastoupila ani Eva Skalníková.

Tour de Ski pokračuje v sobotu ve Val di Fiemme závody klasickou technikou s hromadným startem na 10 respektive 20 km.

Tour de Ski - 5. závod (Zlatá lyže):

Muži (1,2 km): 1. Northug 2:08,2, 2. Hetland (oba Nor.) -0,2, 3. Zorzi (It.) -0,5, 4. Dahl (Nor.) -1,0, 5. Cologna (Švýc.) -1,7, 6. Čebotko (Kaz.) -2,5, ...21. Razým, 49. Bauer, 50. Šperl, 58. Magál (všichni ČR).

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 5 ze 7 závodů): 1. Cologna 1:26:02,4, 2. Ročev (Rus.) -23,5, 3. Rönning (Nor.) -32,5, 4. Northug -48,5, 5. Teichmann (Něm.) -55,9, 6. Dahl -1:16,0, ...15. Bauer -1:51,7, 39. Šperl -4:14,4, 43. Razým -4:27,0, 45. Magál -5:21,7.

Ženy (1,2 km): 1. Follisová (It.) 2:22,6, 2. Majdičová (Slovin.) -0,5, 3. Saarinenová (Fin.) -0,8, 4. Genuinová (It.) -1,1, 5. Procházková (SR) -5,3, 6. Longaová (It.) -8,0, ...24. Rajdlová (ČR).

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 5 ze 7 závodů): 1. Saarinenová 59:30,4, 2. Kuitunenová (Fin.) -13,8, 3. Björgenová (Nor.) -37,0, 4. Majdičová -44,1, 5. Follisová -52,8, 6. Kowalczyková -1:33,8, ...30. Rajdlová -5:30,0.