Rušení přeprodávaných lístků na MS? Nefér, čílí se portál. Čechy nabízí i za 20 tisíc

Daniel Poláček Daniel Poláček
Aktualizováno 3. 5. 2024 6:27
Extrémně žádané vstupenky na zápasy českých hokejistů na blížícím se mistrovství světa v Praze a Ostravě jsou stále k dispozici, ale jen z neoficiálních zdrojů a za ceny, z nichž v některých případech přechází zrak. Proti překupníkům bojují vedle policie i samotní pořadatelé, kteří v několika případech přešli od výhružných slov k činům.
Čeští fanoušci před pražskou O2 arenou při hokejovém MS 2015.
Čeští fanoušci před pražskou O2 arenou při hokejovém MS 2015. | Foto: Lukáš Bíba

Do startu hokejového MS zbývá něco málo přes týden a je jasné, že Praha s Ostravou by mohly překonat rekord, který vytvořily před devíti lety, kdy celkově přilákaly 741 690 diváků.

Podle pořadatelů zbývá v obou městech k prodeji jen asi čtvrtina vstupenek. Stále je volno na většinu zápasů - letos mimořádně silných - Spojených států nebo na některá klání tradičně atraktivní Kanady.

Kdo by ale v základní skupině chtěl vidět Čechy, má smůlu. Na Ticketportalu, oficiálním prodejním místě, ho ve všech případech zmrazí slovní spojení "aktuálně nedostupné".

"Je možné, že v průběhu šampionátu ještě budeme do prodeje uvolňovat vstupenky na český tým z nevyzvednutých rezervací v řádu desítek kusů," dává naději Jan Kuklík z organizačního výboru turnaje.

Jinak jako možnost zbývá rizikový přeprodej.

I když pořadatelé podle obchodních podmínek přeprodej výslovně zakazují, první inzeráty se na portálech, jako je Bazoš, začaly objevovat jen krátce po spuštění oficiálního prodeje v říjnu minulého roku.

Po dlouhých měsících je situace prakticky stejná. "Vekslácké" lístky na Čechy stále najdete právě na Bazoši nebo třeba na facebookovém Marketplace.

Zřejmě nejvíc ovšem vyčnívá web Viagogo, a to mírou a systematičností, s jakou se tam vstupenky nabízejí. 

Kdo má zájem například o souboj Česko - Finsko, v přehledném plánku pražské O2 areny zjistí, ve kterých sektorech a řadách je volno.

Pochopitelně si připlatí, zvlášť pokud bude chtít vzít někoho s sebou. Za dvě místa vedle sebe dá dohromady až kolem 40 tisíc korun, což je skoro průměrný český měsíční plat.

Původní cena takového zážitku (navíc v balíčku s utkáním Švýcarsko - Norsko) je přitom 8360 korun.

Násobné navýšení ceny není na Viagogo výjimkou, ale spíš pravidlem. Jde o výdělek. Přesto se portál ve vyjádření pro Aktuálně.cz popisuje jako "regulované tržiště, které zákazníkům umožňuje přeprodat lístky na akce, kterých se sami nemohou zúčastnit".

Organizátoři MS nemají moc možností, jak se překupnictví bránit, zvlášť u Viagogo, které po stěhování ze Švýcarska sídlí ve Spojených státech.

Pražská O2 arena při hokejovém MS 2015
Pražská O2 arena při hokejovém MS 2015 | Foto: Milan Kammermayer

Jak ale předem avizovali, můžou konkrétní vstupenky zrušit a uvolnit je znovu do prodeje. "Tato situace už nastala, jednalo se o jednotky případů," přiznal Kuklík.

Ačkoliv není jasné, odkud tyto lístky byly, obecně se Viagogo vůči takovému postupu ohrazuje: "Rušení lístků je neférový a vskutku znepokojivý krok, jak kontrolovat distribuci vstupenek a omezovat svobodu a flexibilitu fanoušků. (…) Považujeme toto chování, namířené proti spotřebitelům, za naprosto nepřijatelné."

Firma trvá na tom, že dodržuje zákony v každé zemi, kde působí.

Má ale za sebou řadu přešlapů. V roce 2018 dostala za nekalé praktiky pokutu od České obchodní inspekce a opakovaně je předmětem stížností v právní poradně časopisu dTest. Problémem bývají nedodané vstupenky či nevrácení peněz.

Některé banky, kupříkladu Fio banka, UniCredit Bank či Air Bank, tak ve snaze ochránit klienty nepovolují na Viagogo platbu kartou.

Z toho je patrné, že lístky z druhé ruky rozhodně nejsou problematické jen kvůli ceně. Nakupujícím hrozí, že vstupenku nedostanou, že bude falešná nebo že bude přeprodaná hned několikrát, a tak se do haly dostane jen jeden držitel, ten, který přijde jako první.

Na šmelináře má pochopitelně spadeno i policie, která podle informací Aktuálně.cz objevila už stovky falešných lístků na hokejové mistrovství. 

Ale zatímco padělky může řešit jako trestný čin, u jednorázového přeprodeje platné vstupenky, klidně i za několikanásobnou cenu, má omezené možnosti, neboť české zákony jsou v tomto ohledu nejednoznačné.

"V případě, že někdo přijde před halu a začne prodávat vstupenky, porušuje podmínky daného prodejce a dopouští se přestupkového jednání. Policisté to stejně jako v minulosti budou řešit a dotyčnému můžou uložit pokutu," podotýká před květnovým šampionátem mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. 

Na MS před devíti lety ale všichni takto zadržení vyvázli bez trestu.

Na druhou stranu, jako trest se dá brát už to, že kvůli policejnímu "vyrušení" přišli o zisk.

 

Právě se děje

Další zprávy