Poprvé od roku 1994 se bude nějaký závěrečný turnaj světového nebo evropského šampionátu hrát bez zástupců Anglie. Angličtí fotbalisté totiž nezvládli poslední zápas fotbalové kvalifikace, v němž jim k postupu stačila i remíza. Ve Wembley s Chorvatskem, které už mělo účast jistou, prohráli po dramatické bitvě 2:3. Místo Angličanů postoupili Rusové díky hubené výhře v Andoře. Zbývající volná místa ve středu obsadily podle očekávání týmy Portugalska, Turecka a Švédska.

K uzavření kvalifikačního účtu zbývá ještě sehrát na sobotu odložený zápas Srbska s Kazachstánem, ale ten už nemůže na elitní šestnáctce pro červnové mistrovství Evropy v Rakousku a Švýcarsku nic změnit. Losování 2. prosince v Lucernu rozdělí mužstva, mezi nimiž je i český tým, do čtyř skupin.

Postupové naděje Anglie ukončil 13 minut před koncem Petrič

fotbal-Anglie-Chorvatsko-19.jpgVyprodané Wembley zažilo šok hned v úvodu. Brankář Carson, který dostal přednost před tradiční jedničkou Robinsonem, lovil ve svém teprve druhém mezistátním zápase během čtrnácti minut dvakrát míč ze své sítě po střele Kranjčara ze 30 metrů a kličce Oliče. Po přestávce se Angličané s příchodem Beckhama vzpamatovali. Lampard chladnokrevně proměnil penaltu a Crouch srovnal na 2:2.

V tu chvíli postupovala Anglie, která měla při shodě bodů s Ruskem lepší bilanci ze vzájemných zápasů. Třináct minut před koncem však z dálky napřáhl Petrič a znovu nachytal Carsona. Domácí se pak už na vyrovnání nezmohli a fanoušci je vyprovodili pískotem.

Místo Angličanů se teď radují Rusové, kteří už ani sami v postup nevěřili. V Andoře vyhráli jen 1:0 gólem Syčeva, a to ještě se štěstím, protože posledních šest minut hráli bez vyloučeného Aršavina.

Zbývající volná místa obsadily týmy Portugalska, Turecka a Švédska

Portugalci, obhájci stříbrných medailí z minulého šampionátu, ve středu v přímém souboji o druhé místo ve skupině A remizovali s Finskem 0:0, a to jim stačilo. Výsledek však byl až do konce na vážkách. Hosté, usilující o svůj vůbec první postup na závěrečný turnaj, vytrvale útočili a nebyli daleko od úspěchu. Skupinu vyhráli Poláci, kteří v posledním utkání remizovali v Srbsku 2:2. Vedli už 2:0, ale Srbové dokázali v rozmezí dvou minut srovnat.

Ve skupině C Norové statečně bojovali o zbytek naděje a na Maltě vyhráli 4:1 především zásluhou hattricku Iversena. Ale nakonec jim to nebylo nic platné. Turci totiž porazili tým Bosny a Hercegoviny a udrželi si druhé místo. Postaral se o to Nihat, který má na tureckém postupu obrovskou zásluhu. V sobotu totiž vstřelil vítězný gól také Norům. Skupinu vyhráli Řekové a stali se nejúspěšnějším týmem kvalifikace. Úřadující mistři Evropy totiž jako jediní dosáhli 31 bodů.

Švédové neponechali nic náhodě a porazili ve skupině F Lotyšsko 2:1. Vedoucí gól dal jejich nejlepší střelec Allbäck už v první minutě, hosté sice vyrovnali, ale Källström postup pojistil. Švédové si nakonec mohli dovolit i prohrát, protože jejich konkurent ze Severního Irska vyšel ve Španělsku naprázdno. Naději jim sebral nádhernou střelou Xavi.

Češi zdolali Kypr a postupují z prvního místa, Němci zaostali o dva body

fotbal-CR-Kypr-192.jpgČeští fotbalisté zakončili svoji cestu kvalifikací pro mistrovství Evropy vítězstvím 2:0 na Kypru a vyhráli tak kupinu D. V Nikósii otevřel skóre svým prvním reprezentačním gólem Daniel Pudil, rekordman Jan Koller pak přidal svou už 51. branku v českém dresu. Svěřenci trenéra Karla Brücknera si zajistili setrvání v druhém koši pro losování šampionátu.

Němci ve skupině D zaostali za českými fotbalisty o dva body. Nenašli totiž cestu do sítě Walesu a museli se spokojit s bezbrankovou remízou. Měli totiž hodně vychýlenou mušku, z patnácti střel mířila mezi tyče jen jediná. Slováci si vylepšili střeleckou bilanci výhrou 5:0 v San Marinu, ale na první gól čekali 42 minut.

Ve skupině B si Italové podle očekávání poradili s Faerskými ostrovy, které porazili 3:1. Všechny tři branky vstřelili již v prvním poločase, pak už byli myšlenkami jinde. Skupinu vyhráli před Francií, která dnes remízovala na Ukrajině 2:2.
Rumuni potvrdili prvenství ve skupině G výhrou 6:1 nad Albánií. Oslava postupu se vydařila především v druhé půli, kdy domácí fanoušky potěšili hned pěti brankami. Dva rumunské góly padly z pokutových kopů, hosté navíc dohrávali posledních 20 minut bez dvou vyloučených fotbalistů.

Naopak Nizozemci utrpěli na závěr kvalifikace nečekanou porážku 1:2 v Bělorusku. Byli sice aktivnějším týmem, ale domácí jim uštědřili lekci z produktivity. Branku trefili sice jen třikrát, ale hned dva pokusy skončily v síti.

Skupina A:
Jerevan: Arménie - Kazachstán 0:1 (0:0)
Branka: 64. Ostapenko. Rozhodčí: Fautrel (Fr.).

Baku: Ázerbájdžán - Belgie 0:1 (0:0)
Branka: 53. Pieroni. Rozhodčí: Kenan (Izr.).

Bělehrad: Srbsko - Polsko 2:2 (0:1)
Branky: 69. Žigič, 71. Lazovič - 28. Murawski, 47. Matusiak. Rozhodčí: Busacca (Švýc.).

Tbilisi: Gruzie - Litva 0:2 (0:0)
Branky: 52. Ksanavičius, 90.+6 Kalonas. Rozhodčí: Stavrev (Mak.).

Modena: Itálie - Faerské ostrovy 3:1 (3:0)
Branky: 11. vlastní Benjaminsen, 36. Toni, 41. Chiellini - 83. Jacobsen. Rozhodčí: Meyer (Něm.).

Kyjev: Ukrajina - Francie 2:2 (1:2)
Branky: 14. Voronin, 46. Ševčenko - 20. Henry, 34. Govou. Rozhodčí: Övrebö (Nor.).

Budapešť: Maďarsko - Řecko 1:2 (1:1)
Branky: 7. Buszáky - 22. vlastní Vanczák, 59. Basinas z pen. Rozhodčí: Styles (Angl.).

TaúQali: Malta - Norsko 1:4 (0:3)
Branky: 53. Mifsud - 25., 28. z pen. a 45. Iversen, 75. Pedersen. Rozhodčí: Baskakov (Rus.). ČK: 67. Schembri (Mal.).

Istanbul: Turecko - Bosna a Hercegovina 1:0 (1:0)
Branka: 43. Nihat. Rozhodčí: Braamhaar (Niz.).

Kypr - Česká republika 0:2 (0:1)
Branky: 11. Pudil, 74. Koller. Rozhodčí: Paniašvili - Elikašvili, Jvardidze (všichni Gruz.). ŽK: Satsias - Kadlec. Diváci: 5211.
Kypr: Jorgalidis - Christu, Lambru, Nikolau (56. Charalambus), Garpozis (62. Jasumis) - Charalambidis, Satsias, Aloneftis, Makridis (84. Michael) - Okkas, M. Konstantinu. Trenér: Anastasiadis.
ČR: Zítka - Pospěch, Kováč, Rozehnal, Kadlec - Plašil (87. Kladrubský), Matějovský, Galásek, Pudil - Koller (77. Fenin), Kulič (57. Baroš). Trenér: Brückner.

Frankfurt: Německo - Wales 0:0
Rozhodčí: Balaj (Rum.).

Serravalle: San Marino - Slovensko 0:5 (0:1)
Branky: 57. a 83. Čech, 42. Michalík, 51. Hološko, 53. Hamšík. Rozhodčí: Sipailo (Lot.).

Tel Aviv: Izrael - Makedonie 1:0 (1:0)
Branka: 35. Barda. Rozhodčí: Mikulski (Pol.).

Londýn: Anglie - Chorvatsko 2:3 (0:2)
Branky: 56. Lampard z pen., 65. Crouch - 8. Kranjčar, 14. Olič, 77. Petrič. Rozhodčí: Fröjdfeldt (Švéd.).

Andorra La Vella: Andorra - Rusko 0:1 (0:1)
Branka: 39. Syčov. Rozhodčí: Hauge (Nor.). ČK: 84. Aršavin (Rus.).

Skupina F:
Las Palmas: Španělsko - Severní Irsko 1:0 (0:0)
Branka: 52. Xavi. Rozhodčí: Fandel (Něm.).

Kodaň: Dánsko - Island 3:0 (2:0)
Branky: 34. Bendtner, 44. Tomasson, 59. Kahlenberg. Rozhodčí: Benquerenca (Port.).

Stockholm: Švédsko - Lotyšsko 2:1 (1:1)
Branky: 1. Allbäck, 57. Källström - 26. Laizans. Rozhodčí: Stark (Něm.).

Celje: Slovinsko - Bulharsko 0:2 (0:0)
Branky: 81. Georgiev, 84. Berbatov. Rozhodčí: Webb (Angl.). ČK: 45. Jokič (Slovin.).

Minsk: Bělorusko - Nizozemsko 2:1 (0:0)
Branky: 50. Bulyga, 65. Korytko - 89. Van der Vaart. Rozhodčí: Layec (Fr.).

Bukurešť: Rumunsko - Albánie 6:1 (1:0)
Branky: 22. a 73. z pen. Dica, 64. a 66. D. Niculae, 53. Tamas, 71. Marica z pen. - 65. Kapllani. Rozhodčí: Trivkovič (Chorv.). ČK: 61. Curri, 71. Dede (oba Alb.).

1. Rumunsko 12 3 2 1 26:7 29
2. Nizozemsko 12 8 2 2 15:5 26
3. Bulharsko 12 7 4 1 18:7 25
4. Bělorusko 12 4 1 7 17:23 13
5. Albánie 12 2 5 5 12:18 11
6. Slovinsko 12 3 2 7 9:16 11
7. Lucembursko 12 1 0 11 2:23 3