hokej-detroit-hasek-192.jpgPo dvanáctidenní odmlce se český brankář Dominik Hašek v úterý opět postavil do branky Detroitu v zápase NHL. Po rozpačitých výkonech v dosavadním průběhu kanadsko-americké hokejové ligy tentokrát svůj tým podržel. Český gólman, který poslední čtyři zápasy sledoval pouze ze střídačky, inkasoval v Montrealu z šestnácti střel jediný gól a vychytal Red Wings výhru 4:1.

Hokejisté Detroitu měli v utkání velkou převahu, přestříleli soupeře v poměru 34:16 a prodloužili svou vítěznou sérii na čtyři zápasy. Dva góly dal útočník Pavel Dacjuk, Haška překonal pouze Chris Higgins bekhendovou střelou v úvodu druhé třetiny.

"Je krásné zase zažít vítězné pocity. Chybělo mi to," prohlásil Hašek, jenž z posledních tří zápasů, v nichž nastoupil, odcházel jako poražený. Naposledy se radoval z výhry 9. listopadu. "Jsem rád, že jsem si konečně zachytal, i když jsem neměl příliš práce," dodal Hašek.

Montreal prohrál potřetí za sebou a popáté z posledních šesti zápasů. "Když se podíváte na našich prvních patnáct zápasů sezony, hráli jsme jako tým. Přihrávali jsme si na hokejky, hráči vypadali na ledě svěže, rychle bruslili. Teď, protože jsme ztratili sebevědomí, hrajeme velice rozpačitě," vyjádřil se trenér Canadiens Guy Carbonneau.

Prospal rozhodl v penaltovém rozstřelu o vítězství hokejistů Tampy Bay

Útočník Václav Prospal rozhodl ve čtvrté sérii penaltového rozstřelu o vítězství hokejistů Tampy Bay nad Ottawou 4:3 po samostatných nájezdech a připravil hostujícím Senators sedmou porážku za sebou. V normální hrací době si Prospal připsal ještě asistenci, stejně jako jeho spoluhráč Jan Hlaváč, který připravil úvodní gól zápasu.

Další Čech v dresu Lightning, obránce Filip Kuba, svým třetím gólem v sezoně zvýšil v 50. minutě vedení domácích na 3:1 a zdálo se, že je rozhodnuto. Senators se ale nevzdali a v 59. minutě dvěma góly během 36 sekund vyrovnali. "Celý zápas jsme dřeli a je skvělé, že jsme za to byli odměněni. Samozřejmě by bylo ještě lepší, kdyby se nám povedlo dokonat obrat v nájezdech, ale jsme rádi i za ten jeden bod," řekl útočník Daniel Alfredsson, který vstřelil dva góly Senators.

"Nebudu říkat, co se nám nepovedlo," snažil se kouč Tampy John Tortorella nemyslet na dva inkasované góly v závěru třetí třetiny. "Vyhráli jsme skvělou hokejovou bitvu proti velmi silnému soupeři, to je nejdůležitější. Ano, udělali jsme chyby. Rozebereme si je," dodal Tortorella.

Toronto se vymanilo ze série nezdarů, vyhrálo třetí zápas v řadě

Na sérii nezdarů pomalu zapomínají hokejisté Toronta, kteří i díky dvěma přihrávkám obránce Tomáše Kaberleho porazili Nashville 3:1 a zvítězili v třetím utkání za sebou. Maple Leafs vyslali za celý zápas jen patnáct střel na branku a skórovali v úvodu každé třetiny. Brankáři Vesu Toskalovi, který musel čelit pětatřiceti pokusům Predators, zkazil čisté konto až šest minut před koncem Shea Weber.

Jedním gólem se na úspěchu Toronta podílel i útočník Wade Belak, který se trefil po dlouhých čtyřech letech. "Kdy jsem dal naposledy gól? To si nepamatuji, ani nevím, proti komu to bylo. Ale určitě mi v té době ještě nebylo třicet," smál se jednatřicetiletý útočník. Naposledy skóroval 20. prosince 2003 proti Montrealu.

Statistika úterních zápasů NHL:
Montreal - Detroit 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)

Branky: 25. Higgins - 17. a 32. Dacjuk, 34. Kronvall, 54. Zetterberg. Dominik Hašek odchytal za Detroit celý zápas, z 16 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 93,75 procenta. Střely na branku: 16:34. Diváci: 21.273.

Calgary - St. Louis 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
Branky: 29. Nilson, 38. Boyd, 59. Huselius - 1. Stempniak. Střely na branku: 37:22. Diváci: 19.289.

Tampa Bay - Ottawa 4:3 po sam. nájezdech (2:0, 0:0, 1:3 - 0:0)
Branky: 4. Darche (Hlaváč), 12. Gratton, 50. Kuba (Prospal), rozhodující nájezd Prospal - 48. a 59. Alfredsson, 59. Redden. Střely na branku: 28:29. Diváci: 17.540.

Toronto - Nashville 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Branky: 1. Antropov, 22. Stajan (T. Kaberle), 43. Belak (T. Kaberle) - 55. Weber. Střely na branku: 15:35. Diváci: 19.400.

Severozápadní divize:
1. Minnesota 26 15 2 9 69:65 32
2. Vancouver 26 14 2 10 69:62 30
3. Colorado 26 14 1 11 76:76 29
4. Edmonton 28 13 1 14 72:82 27
5. Calgary 28 11 4 13 76:85 26