bauer_beh_lyzovani_192x128.jpgČeský lyžař Lukáš Bauer suverénně vyhrál druhý ročník Tour de Ski. V dnešní závěrečné etapě ve Val di Fiemme, kterou byl stíhací závod na deset kilometrů volnou technikou, ještě zvýšil téměř dvouminutový náskok v čele průběžného pořadí a nakonec zvítězil o 2:47 minuty před Renem Sommerfeldtem z Německa a Italem Giorgiem di Centou.

Jako celkový vítěz osmidílného seriálu získal Bauer prémii 150 tisíc švýcarských franků (zhruba 2,4 milionu korun) a do pořadí SP 400 bodů. Další čeští závodníci Martin Jakš a Martin Koukal spolu v závěru bojovali o jedenácté místo, rychlejší byl Jakš. Jiří Magál závod nedokončil.

Český lyžař vyhrál s jistotou

Bauer vyběhl na desetikilometrovou trať minutu a 50 vteřin před druhým mužem průběžného pořadí Tordem Aslem Gjerdalenem z Norska a hned od startu se mu dál vzdaloval. Pod sjezdovku Alpe Cermis už třicetiletý lyžař z Božího Daru přijel s odstupem 2:10 a v náročném stoupání jeho náskok ještě vzrostl o další desítky vteřin.

Bauer tak dorazil popáté do cíle závodu Tour de Ski jako první, nepovedlo se mu to jen v obou sprintech a v sobotním závodu na 20 km klasicky.

Gjerdalen v závěru neodolal útoku pronásledovatelů a propadl se mimo medailové pozice. Druhé místo nakonec získal Sommerfeldt, vítěz Světového poháru z roku 2004, který přitom startoval až z devátého místa.

Výsledky - 8. etapa (stíhací závod na 10 km volnou technikou):

1. Bauer (ČR) 33:45,1, 2. Sommerfeldt (Něm.) -2:47,3, 3. Di Centa (It.) -2:47,6, 4. Gjerdalen -2:53,9, 5. Hetland (oba Nor.) -3:04,0, 6. Göring (Něm.) -3:39,9, 7. Piller Cottrer (It.) -3:47,5, 8. Northug (Nor.) -3:52,9, 9. Dementěv (Rus.) -3:53,3, 10. Svartedal (Nor.) -4:01,3, 11. Jakš -4:17,6, 12. Koukal -4:24,2, ...Magál (všichni ČR) nedokončil.