morgenstern_192.jpgPrvní ze dvou závodů Světového poháru skokanů na lyžích v Liberci v pátek vyhrál lídr průběžného pořadí Thomas Morgenstern před Gregorem Schlierenzauerem. Duo rakouských mladíků doplnil na stupních vítězů Švýcar Andreas Küttel.

Morgenstern má na Liberec dobré vzpomínky, na stejném můstku totiž v roce 2003 vyhrál svůj vůbec první závod v SP. V druhém kole sice neskočil nejdál, ale náskok z prvního pokusu měl dostatečný a vybojoval desátý triumf v sezoně. "Mám tento můstek moc rád. Když jsem seděl na věži, vzpomínal jsem na ten závod. Bylo to emotivní," řekl na tiskové konferenci po závodu. Už v sobotu se tak teoreticky může stát při dalším prvenství celkovým vítězem seriálu, pokud Schlierenzauer neskončí lépe než sedmý a Fin Janne Ahonen třetí.

"Můj sen je vyhrát pohár, ale ještě není konec," upozornil muž, jenž má na lyžích nápis "Věřte ve svoje sny!" Před novináři si po závodu dal plzeňské pivo. "A těším se na mistrovství světa tady za rok," usmál se v dobrém rozmaru. V čele SP má po pátku náskok 636 bodů.

Damjan letěl 135 metrů

Nejdál v pátek doletěl nakonec šestý Slovinec Jernej Damjan, který v druhém kole předvedl 135 metrů. Zatímco Schlierenzauer udržel pozici z prvního kola, Küttel z průběžné třetí příčky sesadil druhým skokem Ahonena, který zůstal těsně pod stupni vítězů. "Byl to kvalitní výkon, jen diváků by mohlo být víc," řekl Küttel po svém druhém startu v Liberci.

Schlierenzauer si pochvaloval, že mu vyšla taktika dát si před Libercem závodní přestávku. "Prospělo mi to, předváděl jsem dobré skoky," řekl.

Matura předvedl svůj nejlepší výsledek sezony

"Byl to úspěšný závod, je dobře, že jsem předvedl své dva nejlepší skoky v Liberci zrovna v závodu," radoval se Matura. "Umístění i výsledek je solidní, spokojenost," řekl. V Liberci je doma, tudíž byl i trochu nervózní. "Dopoledne jsem cítil tlak, takže se mi tak nedařilo. Můstek je ale perfektně připraven, podmínky na Liberec jsou skvělé, ještě takhle jeden den," přál si.

Koudelka, letošní česká jednička, byl rád za druhý pokus (123,5), jinak se ale kritizoval. "Nezvládl jsem to. Doufám, že jsem si to vybral, a když předvedu zítra dva skoky jako dnes ten druhý, tak to bude lepší," řekl.

České závodníky trochu mrzelo, že do areálu na generálku na mistrovství světa přišlo pouze kolem 2500 diváků. "Já bych sem za 420 korun také nešel," měl jasno Koudelka v narážce na poměrně vysoké vstupné. Mezi fanoušky byla opět převaha Poláků, kteří přijeli fandit Adamu Malyszovi. "Chybí nám lídr, který by vyhrával. Musíme se polepšit a snad to lidi přiláká," věřil Matura.