Velkou cenu Španělska formule 1 vyhrál mistr světa Fin Kimi Räikkönen před týmovým kolegou z Ferrari Brazilcem Felipem Massou. Italská stáj tak oslavila dvojnásobný triumf stejně jako v minulém závodě v Bahrajnu. Räikkönen zvýšil svůj náskok v čele šampionátu na devět bodů. Třetí dnes dojel Brit Lewis Hamilton z McLarenu, který se posunul na druhé místo v celkovém pořadí.

Räikkönen si po startu udržel první místo a vyhrál stylem start-cíl. Po špatném vstupu do sezony překvapil druhým místem v kvalifikaci domácí miláček Fernando Alonso, který v sobotním boji o pole position prohrál s Finem jen o 91 tisícin sekundy. Bývalý dvojnásobný šampion s renaultem však po startu druhé místo neudržel a ihned klesl za loňského vítěze Massu. Ke smutku zaplněných ochodů se Alonso propadl postupně na šesté místo, až se mu ve 34. okruhu vzňal motor a musel svůj vůz odstavit vedle trati.

Ještě o pár kol dříve skončil závod pro jeho nástupce v McLarenu Heikkiho Kovalainena, kterému se roztrhla v zatáčce pneumatika a ve vysoké rychlosti narazil do ochranné bariéry. Po vyproštění z monopostu byl finský mladík převezen k vyšetření, které odhalilo jen otřes mozku a naražený loket.

Hlavní eso McLarenu Hamilton se probojoval na stupně vítězů z páté pozice na startu. Vylepšil si tak náladu po nepovedené Grand Prix Bahrajnu, v níž byl třináctý, nejhůře v kariéře.

Ferrari se díky druhému "double" za sebou dostalo do čela Poháru konstruktérů, kde vystřídali BMW-Sauber, jehož jezdci poprvé v sezoně chyběli na medailových pozicích. Polák Robert Kubica skončil čtvrtý sekundu a půl za Hamiltonem. Němec Nick Heidfeld na devátém místě nebodoval a přišel o druhé místo v šampionátu, v němž klesl na pátou příčku.

1. Räikkönen (Fin./Ferrari) 1:38:19,051 hod. (prům. rychlost: 187,401 km/h), 2. Massa (Braz./Ferrari) -3,228, 3. Hamilton (Brit./McLaren-Mercedes) -4,187, 4. Kubica (Pol./BMW-Sauber) -5,694, 5. Webber (Austr./Red Bull) -35,938, 6. Button (Brit./Honda) -53,010, 7. Nakadžima (Jap./Williams) -58,244, 8. Trulli (It./Toyota) -59,435, 9. Heidfeld (Něm./BMW-Sauber) -1:03,073, 10. Fisichella (It./Force India) -1 kolo.