lidstrom_wings_cup060408_48__192x128_.jpg Red Wings tak navázali na poslední triumfy z let 1997, 1998 a 2002. V tom posledním zvedli pohár nad hlavu vedle Dominika Haška i obránci Jiří Šlégr a Jiří Fischer.

Conn Smythe Trophy, cenu pro nejužitečnějšího hráče play off, získal jeho nejproduktivnější hráč Henrik Zetterberg z Detroitu, který vstřelil ve 48. minutě rozhodující branku zápasu. Penguins nepomohlo ani snížení Mariána Hossy minutu a půl před koncem zápasu.

V 5. minutě dostal Red Wings první výhodu přesilové hry a hned ji za necelou minutu využili. Od pravého mantinelu přihrával Dacjuk mezi kruhy Zetterbergovi, ten prodloužil na levý kruh obránci Rafalskému, a brankář Fleury neměl šanci kvůli stínícímu Holmströmovi reagovat. Domácí měli velkou šanci vyrovnat o tři minuty později, když hráli dvojnásobnou přesilovku, ale prosadit se nedokázali.

V polovině hry se Red Wings prosadili podruhé. Samuelsson z pravého kruhu vystřelil, Fleury puk neudržel a Filppula dorazil volný puk mezi betony brankáře Penguins. O pět minut později se poprvé prosadili i domácí. Penguins také využili přesilovku, když se tvrdou ranou z levého kruhu prosadil Malkin.

Nešťastná chvíle pro Pittsburgh přišla ve 48. minutě. Zetterberg vjel do útočného pásma, od levého mantinelu napřáhl ke střele, puk se po zásahu Fleuryho odrazil do brankoviště, kde si jej brankář Penguins nešťastně srazil za svá záda.

Když už se zdálo, že Detroit v poklidu dovede zápas do vítězného konce, dvě minuty před koncem byl vyloučen za hákování Jiří Hudler, jehož faulu využili Penguins za dvacet vteřin. Gončar vypálil při hře bez brankáře od modré a Hossa puk tečoval mimo Osgoodův dosah.

Hudlerův faul však tentokrát zkázu Detroitu nepřinesl, brankář Osgood si totiž na rozdíl od předcházejícího zápasu v závěru se všemi ošemetnými střelami Pittsburghu poradil. Hosté tak mohli po zaznění závěrečné sirény naplno projevit své emoce a hráči Penguins, stejně jako celá hala, museli sledovat, jak hokejisté Red Wings zvedají nad hlavy Stanleyův pohár.

Finále NHL - 6. zápas:
Pittsburgh Penguins - Detroit Red Wings 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
Branky: 36. Malkin (Crosby, Hossa), 59. Hossa (Gončar, Malkin) - 6. Rafalski (Zetterberg, Dacjuk), 29. Fillpula (Samuelsson, Kronvall), 48. Zetterberg (Dacjuk, Kronvall)
Rozhodčí: Watson, Joannette - Racicot, Morin. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:1. Střely na bránu: 22:30. Diváků: 17 132. Konečný stav série: 2:4.

Pittsburgh: Fleury - Gončar, Orpik, Gill, Scuderi, Whitney, Sydor - Marián Hossa, Crosby, Dupuis - Sýkora, Malkin, Malone - Kennedy, J. Staal, Talbot - Roberts, Hall, J. Ruutu.
Detroit: Osgood - Rafalski, Lidström, Kronwall, Stuart, Lilja, Lebda - Dacjuk, Zetterberg, Holmström - Franzén, Filppula, Samuelsson - Drake, Draper, Cleary - Hudler, Helm, Maltby.