Čeští hráči se od prvních sekund museli vyrovnat s osobní obranou na kanonýra Jíchu. Srbové ho hlídali už od poloviny hřiště, ale zároveň tím soupeři uvolnili místo pro kombinace z křídel, kterých domácí reprezentanti v úvodní dvacetiminutovce také hojně využívali.

S podporou vynikajícího gólmana Petra Štochla pomalu stavěli mírný náskok: v 10. minutě měli za stavu 7:4 už tři góly k dobru, ale s výměnou mužů v srbské brance hosté nárůst ve skóre zastavili. Počuča začal kouzlit, za stavu 8:10 dokonce sedm minut nepustil ani ránu a především jeho zásluhou se Srbsko v 23. minutě poprvé ujalo vedení 11:10.

Jícha se od svých bodyguardů poprvé odpoutal až po 26 minutách. První trefa mu zvedla chuť a rychle přidal další dva zásahy, jenže výraznější než tříbrankový odstup Srbové soupeři nepovolili.

Počuču do druhé půle znovu vystřídal Stanič a navázal na fantastické kousky svého kolegy. Domácí tým měl přitom spoustu příležitostí, srbský gólman však za stavu 16:19 udržel spoluhráče ve hře několika znamenitými zákroky.
Těsné bránění Jíchy v úvodní čtvrthodině druhé půle rozhodilo útočný koncept českého výběru.

Góly ze spojek chyběly stále více, zatímco elitní bundesligový střelec Ilič byl k neudržení a ze střední vzdálenosti bombardoval branku jedním nechytatelným projektilem za druhým. Srbsko z herní převahy vytěžilo obrat a třináct minut před koncem vedlo 29:27.

Čeští reprezentanti se přesto nepoddali a závěr byl zcela v jejich režii. Soupeře přibrzdili zlepšenou obranou. Když si unavený Ilič na chvíli sedl na střídačku, domácí jeho neúčasti využili k rozhodujícímu úderu a obratu na 32:30. Ilič spěchal zpátky, dvěma góly ještě vyrovnal, ale v posledních minutách Češi protivníka fyzicky převálcovali. Trháky do rozvrácené obrany rychle navýšili náskok až na nadějných pět gólů.

"V dnešní házené je pět gólů otázka pěti, šesti minut. Je to naše výhoda, ale nevýhodou bude pekelné prostředí, které nás v odvetě čeká. V úvodu ještě hra neměla takové tempo, bylo znát, že týmy nechtějí zbytečně riskovat, ale i tak jsme mohli vést výraznějším rozdílem.

Pak jsme bohužel nezvládli začátek druhého poločasu a dostali jsme Srby do stylu hry, který jim přesně sedí. Do rychlých útoků, do tlaku z druhé vlny a pramenily z toho jednoduché góly v naší síti. Ale jsem rád, že jsme se zvedli. Fyzicky jsme na tom v závěru byli líp," řekl po zápase trenér Pavel Pauza.

Zápas ukázal, že v odvetě si Češi musejí daleko lépe pohlídat ostrostřelce Iliče. Variantu osobního bránění Pauza v průběhu dnešního utkání zvažoval, ale nakonec k ní nesáhl. "Srbové jsou vynikající ve hře jeden na jednoho, otevřeli bychom jim tím ještě větší prostor. Bylo to jasně vidět třeba v přesilovkách. Uvažoval jsem o tom, ale nakonec jsem nenašel odvahu. Musíme se z toho spíše ještě více poučit a v odvetě najít způsob, jak ho eliminovat bez osobní obrany," uvedl Pauza.

Srbsko bude za týden spoléhat na kotel haly v Niši. Hráči nepochybují o tom, že bude vyprodáno. "Věříme, že s pomocí osmi tisíc diváků to otočíme. Dneska to byla teprve první část, druhá je za týden," prohlásil Ratko Nikolič. Tým prý v závěru utkání selhal takticky. "Nerespektovali jsme pokyny kouče ve druhém poločase. Byla to chyba, herně jsme šli dolů," uvedl hráč španělského Portlandu San Antonio.

Česká republika - Srbsko 38:33 (17:15)
Nejvíce branek:
Sobol 8/3, Jícha 8/2, Vítek 5, Hrubý 4, Horák a Filip po 3 - Ilič 16/7, Andjelkovič 4, Stojanovič 3. Rozhodčí: Dobrovics, Tajok (oba Maď.). Vyloučení: 3:6. Sedmimetrové hody: 7/5 - 9/7. Diváci: 1200.