fotbal__192x128_.jpgDo osudu české reprezentace i tentokrát může zasáhnout nové pravidlo. Remíza s Tureckem rovná se penaltový rozstřel, jenž by rozhodl o postupu do čtvrtfinále. Češi i jejich nedělní soupeř mají stejnou bilanci - tři body při skóre 2:3. A nový reglement UEFA mluví jasně: pokud dva týmy ve skupině disponují shodným počtem bodů i stejným skóre a v posledním zápase hrají proti sobě, při remíze následují desítky.

Dodatečný článek k normě, že při absolutní rovnosti všech čísel rozhoduje lepší koeficient ze dvou posledních kvalifikací, přibyl do reglementu před rakousko-švýcarským šampionátem. "Věděl jsem o tom týden dopředu, měli jsme menší školení o pravidlech. Nevím, jak je to pravidlo staré, nedá se nic dělat. Platí, podřídíme se," uvedl trenér Karel Brückner.

Pro Čechy je změna nevýhodná. Pokud by platilo staré pravidlo a národní tým v posledním zápase remizoval, tak by díky lepším výsledkům v kvalifikacích přes Turky postoupil. "Ale možná je to dobře. Bylo by ošidné podvědomě počítat s remízou, takhle prostě musíme vyhrát. Je to vlastně zápas play-off," dodal brankář Petr Čech.

Do třetice všeho zlého?

Čeští fotbalisté shodou okolností na evropských šampionátech na nová pravidla už dvakrát doplatili. Poprvé při anglickém šampionátu v roce 1996, kdy kopaná, dle tehdejších tendencí UEFA, dostala "nový impuls" v podobě zlatého gólu, jenž podle hokejového vzoru okamžitě rozhodl prodloužení vyřazovacích zápasů.

"Je to zajímavé pravidlo, které fotbal posune, zatraktivní jej," pochvaloval si před mistrovstvím český trenér Dušan Uhrin, aniž by tušil, že to bude právě jeho tým, který naopak okusí krutost Golden Goalu v tu nejnevhodnější chvíli - ve finále turnaje. Stačila malá nepozornost Petra Kouby, jenž bezmocně plácl do šťastně tečované střely německého útočníka Olivera Bierhoffa, a o titulu bylo rozhodnuto.

Podívejte se, jak dal Bierhoff zlatý gól (článek pokračuje pod videem)

Sporný charakter pravidla, které přetrvalo ještě do mistrovství Evropy 2000, donutil unii ke změně. Z náhlé smrti se stala smrt "klinická", když vznikl takzvaný "stříbrný gól" - mužstvo, jež skórovalo v první části prodloužení, okamžitě nevyhrálo, ale mělo čas vyrovnat do konce dané části hry.

Poprvé a naposledy "Silver Goal" platil na šampionátu v Portugalsku, jedinou jeho obětí byl český tým. V závěrečné minutě prvního prodloužení napínavého semifinále se trefil řecký stoper Traianos Dellas. Po turnaji se UEFA definitivně vrátila k původnímu modelu prodloužení na dvakrát patnáct minut - bez zlatých či stříbrných elementů.