fotbal-sparta-panathinaikos__192x128_.jpgFotbalová Sparta naplnila polovinu pochmurného scénáře, jež českým klubům předurčily úvodní duley třetího předkola Ligy mistrů před čtrnácti dny. Na hřišti Panathinaikosu Atény marně dotahovala ztrátu 1:2 z domácího duelu.

Porážka 0:1 znamená, že potřetí za sebou zůstane před branami milionářské soutěže. V úterý se pokusí zlomit nepříznivý vývoj Slavia, kterou čeká "druhý poločas" proti Fiorentině, na niž ztrácí dvě branky.

Sparta může být smutná dvojnásob, protože Panathinaikos zřejmě nebyl z kategorie "neporazitelných" jako loňský Arsenal. Dokázaly to oba zápasy, v nichž byli Pražané vyrovnaným partnerem.

Pro "jackpot" udělali málo

Aby Sparta příště uspěla, musí se naučit věci správně pojmenovat. Hra se dvěma útočníky totiž není "odvážná" (jak o ní mluví čeští trenéři), ale "normální". Alespoň mezi celky, které hrají nebo chtějí hrát Ligu mistrů.

Platí to i pro Slavii a oba kluby by si k tomu měly přihodit i základní počty. Branka na hřišti soupeře se počítá dvojnásobně, čeští zástupci pro tenhle "jackpot" udělali prostě málo.

Trenér Lavička to na hřišti Spiridiona Luise zkusil zase tak napůl, když za Slepičkou vystavěl pětičlennou zálohu, v níž chyběl kvůli viróze Hušek. Aktivitu směrem dopředu měli zajišťovat především Kušnír a Kulič. Dařilo se jim to s výkyvy. Tím pozitivním byla určitě 12. minuta, kdy hlavičku prvně jmenovaného dorážel stoper Kučera. Jenže jeho střelu skvěle zneškodnil brankář.

Letenští si připravili v zápase i další šance. Jenže ani střela Slepičky, ani Bergrův přímý kop v síti neskončily. V poločase pochopil i Lavička, že Panathinaikos může být k překonání.

Spartu potrestal Souza

Na hřiště poslal Doška, později i Holendu, tedy prakticky celý svůj ofenzivní potenciál. Jenže jeho kvalita v Aténách zcela selhala.

V závěru zápasu, v němž hosté přežili tyč i málem vlastní gól Kadlece, odmítli šanci na dvougólový trhák Došek (střela z malého vápna) a po něm Slepička.

Trest přišel vzápětí - střídající Gabriel utekl po pravé straně a po jehu centru se hlavou prosadil Souza.

BLOGY nově na iHNed.cz

Vyřazení z Ligy mistrů znamená pro Spartu s nejvyšším rozpočtem z českých klubů nepříjemný problém. Finanční stav klubu zpochybnily opakovaně informace o vysokém dluhu, "zráta" dalších sto milionů korun za postup do základní skupiny Ligy mistrů to jen umocňuje.

Pravděpodobně ještě v tomto týdnu odejde obránce Michal Kadlec, kádr zřejmě zeštíhlí. O vylepešení koeficientu a lepší pozici pro nasazení v případných dalších kvalifikacích se bude od září Sparta snažit v Poháru UEFA.

Panathinaikos Atény - Sparta Praha 1:0 (0:0)

Branka: 90. Souza. Rozhodčí: Hamer - Crelo, Holtgen (všichni Luc.).
První zápas: 2:1, postupuje Panathinaikos.
ŽK: Salpingidis, Spyropulos, Vyntra - Kladrubský, Kušnír, Řepka, Slepička.
Diváci: 62.000.

Panathinaikos: Galinovič - Cleyton (66. Ninis), Vyntra, Sarriegi, Spyropulos - Nilsson, Gilberto (90. Mattos), Simao - Salpingidis (81. Gabriel), Karagunis - Souza. Trenér: Ten Cate.
Sparta: Kozáčik - Voříšek, Řepka, Kučera, Kadlec - Kladrubský, Vacek (46. Došek) - Kušnír (63. Zeman), Kulič (77. Holenda), Berger - Slepička. Trenér: Lavička.