petrohrad-manchester-fotbal-192.jpgFotbalisté Zenitu Petrohrad vybojovali jako první ruský tým v historii vítězství v Superpoháru. Držitelé Poháru UEFA v Monaku porazili 2:1 šampiona Ligy mistrů Manchester United. Ze zisku trofeje se raduje i Radek Šírl, který Superpohár vyhrál jako pátý Čech v historii.

V sestavě Manchesteru se na pravém beku objevil Gary Neville, který se vrací po dlouhodobém zranění, od začátku se však musel činit především Evra na druhé straně obrany. Francouzský reprezentant měl velké problémy s rychlými průniky petrohradských hráčů, kterým se sice v lize příliš nedaří, ale na mezinárodní scéně září.

Petrohrad si v první půli vytvořil několik šancí. Manchester, kterému stále chybí zraněný Portugalec Cristiano Ronaldo, poprvé zahrozil až po 35 minutách hry. Tévez unikl podél koncové čáry a našel volného Rooneyho, kterému se však míč zapletl pod nohama a jasnou šanci nedokázal využít. Hned vzápětí mohlo udeřit na druhé straně, když Križanac zakončoval v pádu, ale Van der Sar byl u tyče včas.

Minutu před koncem první půle již nizozemský gólman kapituloval. Zenit z tlaku vybojoval roh, který zahrál Dominguez, Denisov na přední tyči centr přizvedl a Pogrebňak na brankové čáře měl jednoduchou úlohu.

Do druhé půle v dresu Zenitu nastoupil Aršavin, který zazářil v ruském dresu na mistrovství Evropy. Hned po pár vteřinách na hřišti pořádně provětral obranu Manchesteru, ale jeho přihrávka adresáta v modrém dresu nenašla. Chvíli nato zazlobil střelou z dálky Timoščuk.

Manchester se ani po změně stran nedokázal vymanit z tlaku Zenitu a po hodině hry na to znovu doplatil. Fanouškům petrohradského celku se v nejlepším světle představila čerstvá posila Portugalec Danny. Nejdražší hráč v historii ruské ligy dokázal obejít Ferdinanda a střelou do protipohybu zvýšil na 2:0.

Až poté se probudil Manchester, jehož hru rozpohybovali střídající Pak Či-song a O'Shea, kteří se krátce po příchodu na hřiště dostali do velkých šancí. Malafajev v brance Zenitu však odolal. Při druhé velké příležitosti O'Shea na poslední chvíli zasáhl Šírl.

Až v 72. minutě vykřesal naději stoper Vidič, který po přihrávce Téveze zblízka propálil vše před sebou. Manchester pak sahal po vyrovnání, ale O'Shea ani Rooney neuspěli. Když už vyrovnávací branka padla, zasloužil se o to Scholes úmyslnou rukou. Gól uznán nebyl a Scholes navíc viděl druhou žlutou a následnou červenou kartu. Zenit se pak již ubránil a svou první účast v Superpoháru proměnil ve výhru.