Trojnásobná mistryně světa vyhrála s náskokem téměř tří a půl sekundy v nejlepším čase nové sezony 4:03,70 a zahájila tak úspěšně pouť za obhajobou celkového triumfu v seriálu na dlouhých tratích z předchozích dvou ročníků.

Martina Sáblíková během závodu SP v Berlíně. Jednadvacetiletá Sáblíková se v pátek rozehřála pátým místem na poloviční trati a dnes na své oblíbené distanci deklasovala konkurenci.

"Jsem strašně spokojená, ať už s odstupem nebo s časem. Trenér věděl, na co mě připravuje," řekla šťastná Sáblíková po závodě ČTK.

Němku Danielu Anschützovou-Thomsovou porazila v přímém souboji o 3,38 sekundy, třetí Masako Hozumiová z Japonska byla zpět už o více než čtyři sekundy.

Nadšení sršelo i z trenéra Petra Nováka. "Je to její první nebo druhý čas v Evropě, navíc atakovala rekord dráhy," konstatoval Novák. "Že jim ujede o takový kus, to bylo i pro mě překvapení," dodal.

Vítězka páteční patnáctistovky Kristina Grovesová z Kanady skončila těsně pod stupni vítězů, německá legenda Claudia Pechsteinová byla na své domácí dráze pátá.

Pro nejlepší českou sportovkyni loňského roku Sáblíkovou bylo vítězství jubilejní desáté ve Světovém poháru.

Sáblíková potvrdila, že v Berlíně je jiný led než například v Erfurtu, odkud pochází třeba Anschützová-Thomsová a kde se na letošní ostrý start sezony sama připravovala.

"Led je tu trošku tvrdší a poslední tři kola docela těžký. Opravdu s tím musí každý bojovat," zhodnotila podmínky.

Sáblíková svůj dnešní triumf nepřeceňuje, ale uvědomuje si, že byl příslibem pro další veleúspěšnou sezonu. "Těch závodů bude šest a být ve všech šesti závodech vepředu je hodně těžké, ale já bych byla ráda, kdyby se to povedlo," prohlásila.

"Je to strašně důležité vítězství. Mohlo by se jí podařit potřetí po sobě celkově vyhrát Světový pohár," ocenil hodnotu vítězství i Novák.

V divizi B startovaly i její dvě reprezentační kolegyně - Andrea Jirků dojela devátá v čase 4:21,36 a připsala si jeden bod do hodnocení SP, šestnáctiletá debutantka Karolína Erbanová byla devatenáctá za výkon 4:30,99.

SP v Berlíně:

Ženy - 3000 m: 1. Sáblíková (ČR) 4:03,70, 2. Anschützová-Thomsová (Něm.) 4:07,08, 3. Hozumiová (Jap.) 4:07,92, ...divize B: 9. Jirků 4:21,36, 19. Erbanová (obě ČR) 4:30,99.