Na trávníku 1. FK Příbram neproměnil v 52. minutě nejlepší ligový střelec Necid penaltu a náskok Slavie na čele tabulky se tak před Mladou Boleslaví snížil před zimní přestávkou na šest bodů.

Lukáš Pleško mezi Ladislavem Volešákem a Petrem Jandou. Domácí Massimo Morales postrádal trojici zraněných Oguzhana, Nohýnka a De Oliveiru. Hostům chyběl pro zranění pouze Litteri, ale kouč Karel Jarolím hodně zamíchal se sestavou.

Jen na lavičku náhradníků usedl Necid, kterého trápí nachlazení, vedle něj usedli i Latka, Toleski, Švento, Ivana a zcela volno na odpočinek dostal Belaid.

Ve značné zimě se v úvodu hrálo ve středu hřiště. V sedmé minutě ale po individuální akci vypálil z 25 metrů sebevědomý Huňa a brankář Vaniak měl s jeho střelou překvapivě hodně práce a střelu jen vyrazil před sebe, ale naštěstí pro hosty Brabec stačil zažehnat bezpečí.

Po čtvrthodině se hostům začala dařit kombinační hra a rázem bylo před domácí brankou více vzruchu. Po akci Jandy se Šmicrem pálil ze šestnácti metrů Černý, ale domácí obránci odvrátili střelu na roh. Po něm hlavičkoval Šmicer a míč se otřel o břevno příbramské branky.

Brankou neskončila ani akce Volešáka, který pěkně vyslal do uličky Šenkeříka, ale brankář Slavík dobře přečetl situaci a včasným vyběhnutím svůj tým zachránil.

11 8:27 9

Domácí brankář se blýskl i po trestném kopu Volešáka, který mířil přesně pod břevno, ale Slavík jej vyboxoval na roh.

Do druhého poločasu poslal slávistický kouč na trávník Necida, pro nějž to byl pravděpodobně poslední ligový zápas v červenobílém dresu.

Na trávníku se tak sešli dva nejlepší střelci soutěže a Necid měl po sedmi minutách ideální šanci skórovat. Šenkeřík šel sám na gólmana a ten jej poslal k zemi. Nařízenou penaltu však Necid kopl špatně a Slavík mu ji chytil.

O tři minuty později mohl být Necid ještě smutnějším hrdinou. Po rohu Klesy střílel Fantiš a slávistický útočník jeho střelu srazil jen těsně vedle vlastní branky.

Dvacet minut před koncem ale připravil Necid dobrou střeleckou pozici Šmicrovi, ten ale mířil hodně vysoko nad domácí branku.

Příbramští byli s bodem spokojeni a zcela se stáhli do defenzivy. Bránili o deseti a na zhoršujícím trávníku je hosté ničím nepřekvapili.

Nepomohlo ani střídání Marka Jarolíma a Ivany, do vyložené šance se Pražané nedostali a museli se tak spokojit jen se ziskem bodu, s nímž domácí byli rozhodně spokojenější.

"Jsme s bodem spokojeni maximálně. Musím sklonit kompliment celému týmu za to, že hrál na hranici možností, které jsou samozřejmě nižší než Slavie. Věděli jsme, že když budeme bojovat a dodržíme taktiku, tak můžeme uspět," řekl Massimo Morales.

"Myslím, že jsme měli územní převahu, ale pochopitelně když se nevyjádří gólově, tak nelze myslet na úspěch. Na penaltu byli i zkušenější hráči, kteří to měli zkorigovat. Tomáš si asi věřil, tak mu nebránili," poznamenal Karel Jarolím k zápasu.

Budějovice po jedenácti zápasech prohrály, nestačily na Bohemians

tobias-pavel-fotbal__192x128_.jpgTrenér Pavel Tobiáš, který po úvodních čtyřech kolech vystřídal u fotbalistů Českých Budějovic Jana Kmocha, poprvé padl.

Jihočeši po jedenácti utkáních bez porážky nestačili na Žižkově na Bohemians Praha, jimž podlehli po brankách Marka Kincla a Davida Zoubka z úvodní půle 0:2.

Nováček získal v první části nejvyšší soutěže nečekaně 19 bodů a před zimní pauzou přeskočil svého nedělního soupeře v tabulce.

Dlouhá série neporazitelnosti v podání fotbalistů Českých Budějovic skončila po jedenácti zápasech. Jihočeši prohráli 0:2 s domácími Bohemians a pod trenérem Pavlem Tobiášem poprvé padli.

"My jsme se ale o té sérii nebavili, ta skončila v posledním podzimním kole. Dneska v podstatě začalo jaro, nová etapa, a já doufám, že to nebude etapa proher," uvedl hostující trenér.

Dnešní zápas jeho týmu příliš nevyšel, za celých 90 minut si v podstatě nevytvořil žádnou vyloženou šanci. "Vybrali jsme si daň, která prostě jednou za sezonu přijde. Hráče jsem varoval, že Bohemka není to co v úvodu ligy, ale bohužel si to nevzali do hlavy.

Zaslouženě jsme prohráli, po dvou velmi hrubých chybách jsme dostali dva laciné góly. Čisté svědomí dnes nemá brankář Kučera, ale v předchozích zápasech nás podržel," řekl Tobiáš.

Za první část ligy ale vlastní svěřence pochválil. "Jeden zápas nemůže znehodnotit dobrý podzim, hráčům chci za jejich dobrou práci poděkovat. Dnes nás opustilo to štěstíčko, které při nás stálo v minulých zápasech," dodal Tobiáš.

Domácí kouč Luboš Urban byl o poznání spokojenější. Bohemians potvrdili, že na vlastním hřišti body často neztrácejí, a přiblížili se klidnějšímu středu tabulky.

"Jsem na kluky pyšný, že to utkání zvládli. Po podzimu máme 19 bodů, což nikdo nečekal. Je to dobrý odrazový můstek pro jarní část sezony," pochvaloval si Urban.

Vítězství Bohemians považoval i on za zasloužené. "Odehráli jsme velmi slušných prvních dvacet minut. Dnes bylo důležité, kdo dá první gól. Pak jsme přidali druhý a utkání kontrolovali.

Nechtěli jsme ani po pauze zalézt, chtěli jsme být dál aktivní. Vyhovovalo nám, že hosté změnili rozestavení. Otvíral se nám prostor k brejkům a měli jsme další tři tutovky," připomněl Urban Grznárovu tyč a Kinclovy možnosti.

Žižkov trápí špatná koncovka

Fotbalisté Viktorie Žižkov po prohře v 16. ligovém kole na půdě Teplic získali smutnou jistotu, že přezimují na předposledním místě v sestupovém pásmu.

teplice__192x128_.jpg Pražané v Teplicích hlavně v úvodu měli převahu i velké šance, ale branky Vachouška a Mahmutoviče na konci první půle v rozmezí dvou minut jen potvrdily tristní bilanci bez jediného bodu z utkání venku.

Tepličtí se tak na závěr rozpačitého podzimu posunuli na sedmé místo, kde mají stejně bodů jako Plzeň. Vystřídat je tam však ještě může Jablonec, pokud v pondělí bude jakkoliv bodovat v Ostravě.

Trenér Jiří Plíšek si všiml, že hlavně v úvodu byli jeho svěřenci až příliš svázaní a po utkání ani nechtěl domýšlet, jak by mužstvo poznamenal případný gól Žižkova při jeho prvních velkých šancích.

"Do zápasu jsme vstoupili jinak, než jsme chtěli. Ale asi na klucích bylo znát, že na nich ležela taková deka pramenící z důležitosti utkání. Vázla nám rozehrávka, chyběl pohyb. Ale o to jsem radši, že jsme se dokázali zvednout a získat toto důležité vítězství," uvedl Plíšek.

Slepené branky Vachouška a Mahmutoviče prý týmu viditelně pomohly, teplický trenér dokonce musel střelce první branky krotit, když Vachoušek po své krásné trefě dával pod hlavní tribunou svými gesty jasně najevo, že se mu zajídá neustávající kritika domácích fanoušků.

"Snažil jsem se Štěpána povzbudit, protože někteří nefanoušci na něj od začátku pokřikovali a uráželi ho," popisoval Plíšek.

Výhra podle něj Teplicím hodně pomůže do zimní přestávky. "Bodově jsme se dokázali dotáhnout na týmy, u kterých jsme chtěli být.

Navíc máme třeba jen čtyři body ztráty na Liberec, což je motivací k tvrdému tréninku v zimě, abychom se na jaře pokusili o ještě lepší výsledky," dodal Plíšek.

Naopak trudná zimní pauza čeká Žižkov. Viktoriáni v Teplicích ani na devátý pokus na hřišti soupeře nedokázali v letošní sezoně bodovat a přezimují předposlední, na sestupové pauze.

"Pomohlo by nám, kdybychom nebyli na 15. místě, ale příprava bude i tak stejná. Kdybychom v Teplicích dokázali bodovat, projevilo by se to třeba až na konci ligy. Ale po dnešku jsme mohli být výš," přemítal trenér Zdeněk Ščasný.

Podle něj vystoupení Žižkova přineslo jasný důkaz o tom, proč je Viktoria předposlední. "Kdybychom dnes hráli tři zápasy, tak asi gól nedáme.

Zase nás ta koncovka stála body. Je to strašná škoda," připomněl Ščasný především velmi neproduktivní koncovku. Hlavně v úvodu měli Pražané dvě velké šance, ale Šťastný ani Kalod neskórovali, což se jim vymstilo.

"Ale v prvním poločase jsem byl s naším výkonem velmi spokojený. Ale pokud chceme pomýšlet na lepší výsledky, musíme podobné šance začít proměňovat.

Místo toho jsme z první střely na branku inkasovali, vzápětí podruhé, což se na nás hodně podepsalo. Pak jsme už nedali ani kontaktní branku," litoval Ščasný.

1. Gambrinus liga - 16. kolo:

1.FK Příbram - Slavia Praha 0:0

Rozhodčí: Mikel - Handlíř, Pelikán. ŽK: Müller, Slavík - Brabec, Hubáček, Krajčík. Diváci: 3752.

Příbram: Slavík - Mapanya, Müller, J. Štochl, Mišun - Klesa, Tarczal (90. Nechvátal), Borek, Pleško - Huňa, Fantiš (81. Kalabiška). Trenér: Morales.

Slavia: Vaniak - Krajčík, Suchý, Brabec, Hubáček - Volešák (73. M. Jarolím), Tavares, Janda (46. Necid), Černý - Šmicer, Šenkeřík (61. Ivana). Trenér: K. Jarolím.

FK Teplice - FK Viktoria Žižkov 2:0 (2:0)

Branky: 37. Vachoušek, 39. Mahmutovič. Rozhodčí: Hájek - Drastík, Santarius. ŽK: Matula - Kučera, Xavier. Diváci: 2020.

Teplice: Belic - Vidlička, Lukáš, Klein, Rosa - Verbíř, Doležal (69. Sabou), Matula, Stožický (90+2. Gašparík) - Vachoušek (85. Jun), Mahmutovič. Trenér: Plíšek.

Žižkov: Bartalský - Kučera, Pilař, Gabriel, Xavier - Šťastný (46. Novotný), Procházka (58. Naumov), Hušbauer, Koukal - Švancara, Kalod (73. Bukač). Trenér: Ščasný.

Bohemians Praha - Dynamo České Budějovice 2:0 (2:0)

Branky: 11. Kincl, 44. Zoubek. Rozhodčí: Paták - Teuber, Štěrba. ŽK: Grznár - Hudson, Horejš, Stráský. Diváci: 1046.

Bohemians: Belaň - Macháček, Turtenwald, Horáček, Grznár - Dobeš, Demeter - Fenyk (84. Vošahlík), Zoubek (90. Kropík), Jeslínek (80. Jablonský) - Kincl. Trenér: Urban.

Č. Budějovice: Kučera - Riegel, Horejš, Hunal (46. Stráský), Leština - Homoláč - Hudson (68. Mezlík), Benát, Hílek, Šíma (78. Kovařík) - Sedláček. Trenér: Tobiáš.