Putování pohárovou Evropou naopak překvapivě končí pro vítěze této soutěže z let 2006 a 2007 Sevillu, ale také pro Herthu Berlín s českým brankářem Jaroslavem Drobným a Spartak Moskva s obránci Radoslavem Kováčem a Martinem Jiránkem.

Drobného Hertha dostala výprask na Olympiakosu a v poháru končí

Obránce Sampdorie Janov Jonathan Pablo Bottinelli se raduje z gólu do sítě FC Sevilla. Herthu Berlín čekal přímý duel o postup v Pireu a pro Drobného to byl dvojnásob zajímavý zápas. V letech 2001 až 2005 totiž působil v konkurenčním Panioniosu Atény, kde zapustil kořeny a dodnes v řecké metropoli napůl bydlí.

Po zápase dokonce ani neodletí s týmem zpátky do Berlína, místo toho už se svou řeckou manželkou zůstane v Aténách na krátkou vánoční dovolenou.

Zápas v Pireu ale Drobnému příliš vánoční pohody nenabídl. Už v 6. minutě se před ním zjevil osamocený Diogo a jeho střelu zastavil až obětavý zákrok obránce Steina na brankové čáře.

Potom se sice Hertha zvedla a začala tlačit, v 54. minutě se ale zápas zvrtl v noční můru. Nejprve si na malém vápně naskočil na rohový kop Dudu a i když si Drobný na míč sáhl, umístěnou hlavičku do horního růžku zastavit nedokázal.

Hertha potřebovala bezpodmínečně vyhrát, a tak začala hrát vabank, jenže řecké brejky byly nebezpečnější. Drobný několik z nich ještě vyřešil, v 67. minutě ale Pireus vybojoval penaltu, kterou bezpečně proměnil Galletti.

Smolný večer pro Drobného ale měl trvat až do konce zápasu. Krátký byl i na další dva povedené brejky, po nichž se v 87. minutě trefil Torosidis a minutu po něm i Diogo. Hertha se po prohře 0:4 do jarní části soutěže nepodívá.

Spartak přišel na Tottenhamu o dvoubrankové vedení a také končí

Do čtvrtečních zápasů nakonec zasáhli jen dva čeští fotbalisté. Radoslav Kováč ze Spartaku Moskva totiž přišel o poslední zápas skupiny vinou karetního trestu, Jan Šimák se nedostal ani na lavičku Stuttgartu zřejmě jen z rozhodnutí trenéra.

Účast českých barev tak alespoň zčásti pozvedli hlavní rozhodčí Radek Matějek a jeho asistenti Jan Filgas a Emil Ubias, kteří rozhodovali zápas mezi Nijmegenem a Udine.

Spartaku unikl postup ze skupiny D doslova mezi prsty. Na hřišti Tottenhamu totiž i s Jiránkem v základní sestavě vedl už 2:0 a po hodině hry se zdálo, že zápas kontroluje, pak se ale domácí zvedli a záhy snížili.

Lennonův průnik po pravé straně následoval centr na nekrytého Modriče, který míč uklidil k tyči, za dalších šest minut vyrovnal hlavou Huddlestone. Tottenham si tím pohlídal postup právě na úkor Spartaku, třetí postupové místo si pohlídal Nijmegen.

Sevilla přišla o postup prohrou na Sampdorii Janov

Překvapením je i pohárové loučení dvojnásobného šampiona Sevilly. Osudnou se jí stala prohra na hřišti Sampdorie Janov, kterou zařídil v 75. minutě Bottinelli, zatímco v souběžně hraném zápase se Stuttgart příliš nemazlil s Lutychem.

Už po pěti minutách se trefil po krásné kombinaci Khedira, po poločase pak výhru pojistili Hilbert a nedávný rekonvalescent Marica.

Ve skupině A bylo před posledními zápasy k mání už jen jedno postupové místo. To sice okupovalo Schalke, jenže už mělo všechny zápasy odehrány.

A tak mohli v Gelsenkirchenu jen na dálku fandit lépe postaveným fotbalistům Manchesteru City a Twente, kteří by v případě výher posunuli Schalke i do jarní fáze.

Paris SG rozhodlo o postupu čtyřgólovou kanonádou

Nakonec se ale nestalo ani jedno. Paris St. Germain totiž zvládlo svůj úkol a Twente zdolalo 4:0, přičemž Francouzi museli vyhrát alespoň o gól větším rozdílem než Santander nad Manchesterem City.

Anglický celek na severním pobřeží Španělska nepředvedl téměř nic a už ve 20. minutě inkasoval poprvé. Serranův přímý kop dokázal brankář Schmeichel vyrazit jen před sebe a dobíhající Perreira poslal Santander do vedení.

Za dalších deset minut si oba role prohodili a po rychlé kombinaci se mezi střelce zapsal i Serrano, po poločase pak dal Santanderu zdánlivý klid ranou zblízka Valera.

V té chvíli by postupoval Santander, protože PSG vedl jen o dvě branky. Když v 61. minutě neproměnil pařížský útočník Kežman penaltu, zdálo se, že je rozhodnuto.

Sám Kežman ale zaváhání v 84. minutě napravil a změnil závěr zápasu opět v brankové dostihy, které nakonec zvládl lépe jeho tým.

O postupu totiž v 86. minutě rozhodl svou druhou brankou Luyindula, zatímco naděje Santanderu definitivně zhasly po inkasované brance ve druhé minutě nastavení.

Paris St. Germain - Twente 4:0 (2:0)

Branky: 8. a 86. Luyindula, 23. Sessegon, 84. Kežman. Rozhodčí: Brines (Skot.)

Santander - Manchester City 3:1 (2:0)

Branky: 20. Pereira, 30. Serrano, 54. Valera - 90.+2 Conceicao. Rozhodčí: Gummieny (Belg.)

Skupina B:

1. Charkov 3:0 10
2. Galatasaray4:1
3. Olympiakos 9:3
4. Hertha 1:6
5. Benfica2:9

Benfica Lisabon - Metalist Charkov 0:1 (0:0)

Branka: 84. Rykun. Rozhodčí: Brugger (Rak.)

Olympiakos Pireus - Hertha Berlín 4:0 (0:0).

Branky: 54. Dudu, 67. Galletti z pen., 87. Torosidis, 88. Diogo. Rozhodčí: Hansson (Švéd.)

Sampdoria Janov - FC Sevilla 1:0 (0:0)

Branka: 75. Bottinelli. Rozhodčí: Webb (Angl.)

Stuttgart - Standard Lutych 3:0 (1:0)

Branky: 5. Khedira, 49. Hilbert, 72. Marica. Rozhodčí: Rasmussen (Dán.)

Tottenham - Spartak Moskva 2:2 (0:2)

Branky: 67. Modrič, 73. Huddlestone - 23. a 33. Dzjuba. Rozhodčí: Proenca (Portug.)

Nijmegen - Udine 2:0 (0:0)

Branky: 75. John, 78. Van Beukering. Rozhodčí: Matějek (ČR).