Na druhém místě skončila Kanaďanka Kristina Grovesová, bronz brala Ireen Wüstová z Nizozemska.

"Je to nádherný pocit. Něco podobného jsem ani v nejmenším nečekala. Teď mě ale všechno bolí," řekla Sáblíková ČTK.

Závěr čtyřboje společně s trenérem Petrem Novákem obrečeli. "Nejela jsem v posledním páru, takže jsem musela jsem čekat, až dojedou do cíle ostatní.

A s Kristinou Groves to byly nervy," uvedla česká reprezentantka, která potřebovala Kanaďanku porazit o šest sekund.

Grovesová sice dlouho vzdorovala, ale v závěru odpadla a prohrála o 12,39 vteřiny.

Po dvou pátých místech získala Sáblíková další chybějící zlato

Trojnásobná mistryně světa z jednotlivých tratí Sáblíková získala na vícebojařském MS vůbec první medaili, v předchozích dvou letech byla shodně pátá.

Na olympijském oválu z roku 1994 navíc zkompletovala vícebojařský double, neboť se už v roce 2007 stala nejvšestrannější rychlobruslařkou Evropy.

Hodně důležitý krok ke zlatu udělala Sáblíková už v sobotu v úvodním závodu na 500 metrů, v němž vytvořila český rekord a desátým místem se udržela v kontaktu s nejlepšími. Po následné výhře na trati 3000 metrů přenocovala v čele průběžného pořadí.

Na pětce Sáblíková úřadovala, druhou Japonku Hozumiovou porazila o osm sekund

V třetí disciplíně 1500 metrů obsadila Sáblíková svým nejlepším časem v sezoně 1:58,40 osmé místo a klesla na čtvrtou pozici, na vítězku patnáctistovky a průběžně vedoucí Grovesovou však ztrácela pouze necelých šest sekund.

Nejlepší česká sportovkyně za rok 2007 potvrdila na pětce svou suverenitu; vynikajícím časem 6:55,54 nedala soupeřkám šanci a v cíli vyčerpáním upadla. Druhou Masako Hozumiovou porazila o osm sekund, čtvrtou Grovesovou už o 12,39 vteřiny.

Čtyřboj nedokončila jedna z favoritek Claudia Pechsteinová z Německa. Letošní mistryně Evropy dnes odstoupila z třetího místa kvůli nemoci.

MS v rychlobruslařském víceboji - ženy:

1500 m: 1. Grovesová 1:56,17, 2. Nesbittová (obě Kan.) 1:56,49, 3. Wüstová (Niz.) 1:56,78, ...8. Sáblíková (ČR) 1:58,40.

5000 m: 1. Sáblíková 6:55,54, 2. Hozumiová (Jap.) 7:03,56, 3. Beckertová (Něm.) 7:05,13.

Konečné pořadí čtyřboje: 1. Sáblíková 161,616, 2. Grovesová 162,264, 3. Wüstová 163,639, 4. Hozumiová 163,837, 5. Voorhuisová (Niz.) 164,241, 6. Nesbittová 164,246.