Finálová bitva o Stanley Cup bude mít v NHL stejné týmové obsazení jako v loňské sezoně. Po postupu Pittsburghu se do finále propracoval i Detroit, který ve středečním utkání porazil Chicago 2:1 v prodloužení a celou sérii vyhrál 4:1 na zápasy.

Rozhodující branku zaznamenal útočník Darren Helm ve čtvrté minutě nastaveného času. Branky začaly padat až ve třetí třetině. Do té doby to byla místy doslova show obou brankářů - Chrise Osgooda a Cristobala Hueta.

(Některé jejich zákroky můžete vidět ZDE)

"Ztratili jsme s nimi sice jen jedno utkání, ale neznamená to, že to byla lehká série," zdůraznil brankář Red Wings Chris Osgood fakt, že tři z pěti vzájemných utkání se rozuzlilo až v prodloužení.

Včetně posledního zápasu, v němž bezbrankový stav změnil až ve 47. minutě útočník Detroitu Daniel Cleary, ale hosté záhy kontrovali gólem Patricka Kanea a vynutili si prodloužení.

To ukončil už ve čtvrté minutě hry Helm, když dorazil do prázdné branky ztracený kotouč na brankovišti, kam ho po odrazu od zadního mantinelu šikovně prostrčil Tomas Hölmström.

VIDEO Detroit je druhým finalistou Stanley Cupu. Momenty rozhodujícího zápasu - čtěte ZDE

Oba týmy se v sérii museli obejít bez několika klíčových hráčů. Chicago postrádalo brankářskou jedničku Nikolaje Chabibulina i svého nejproduktivnějšího hráče základní části a play off Martina Havláta.

Český útočník vynechal zápas poté, co v předchozích dvou duelech byl terčem tvrdých zákroků soupeře. Na druhé straně Detroitu scházeli Nicklas Lidström, Pavel Dacjuk a Kris Draper.

Naposledy se finále opakovalo v roce 1984

Naplnily se tak předpoklady reprízy loňského finále, ve kterém byl úspěšnější tým z města automobilů. Fanoušci NHL se poprvé po pětadvaceti letech dočkají finálové odvety - naposledy se tal stalo v letech 1983 a 1984, mezi Edmontonem a NY Islanders.

"Loni jsme na trofej nedosáhli, ale myslím si, že bychom to mohli letos změnit," uvedl po postupu Pittsburghu kapitán Penguins Sidney Crosby.

Hossa v létě přestoupil, aby měl větší šanci na Stanley Cup

Poutat v ní bude zejména příběh Mariána Hossy. Slovenský útočník loni v létě odmítl prodloužit lukrativní smlouvu v Pittsburghu a rozhodl se jako volný hráč za méně výhodných finančních podmínek podepsat v Detroitu, se kterým cítil větší naději na zisk Stanleyova poháru.

"Naše zápasy s Pittsburghem by měly přinést spoustu zábavy. Bude to určitě hodně medializovaná série," vyjádřil se trenér Detroitu Mike Babcock.

Očekávaná finálová bitva začne už tuto sobotu v Detroitu.