Mimo souboje o nadvládu mezi dvěma největšími kluby z hlavního města se však v průběhu letošní sezony děly i jiné zajímavé věci.

Slávistické tažení

Slavia obhájila mistrovský titul, což se jí v poválečné historii ještě nikdy nepovedlo. Sešívaní zadělali na svůj triumf už v podzimní části soutěže, kdy prohráli pouze jednou a suverénně zakončili půlrok na první příčce.

Tradiční jarní krizi si svěřenci kouče Jarolíma prožili mezi 22. a 26. kolem, kdy se jim pět kol nepodařilo zvítězit. Avšak díky bídné konkurenci a dostatečnému náskoku nebyl jejich pozdější triumf ani v minimálním ohrožení.

Základním předpokladem pro slávistickou nadvládu byl domácí stadion. V Edenu Vršovičtí v lize ještě neprohráli, ztratili tam pouze šest bodů za tři remízy.

Zaplněný stánek navíc nabídl důstojnou kulisu při evropských pohárech. Domácí zápas Slavie s Aston Villou byl co do atmosféry možná nejlepším utkáním sezony.

Ligoví střelci

Nejlepším kanonýrem soutěže se stal nakonec s patnácti zásahy liberecký Andrej Kerič, který je jen jedním z cizinců na předních příčkách. Čtvrtý skončil s deseti zásahy žižkovský Naumov, šestý byl slávista Belaid.

Ten ale většiny svých branek dosáhl na podzim, podobně jako Tomáš Necid s Danielem Huňou. Právě oni dva byli po půlce sezony ve vedení, ale zatímco Necid přestoupil v zimě ze Slavie do CSKA, příbramský kapitán Huňa na svých deset branek navázal na jaře pouze jediným zásahem.

Sparta zase druhá

Druhý rok po sobě museli vzít fotbalisté Sparty zavděk druhým místem, které si navíc vybojovali až v posledním kole. Zahraje si tak alespoň předkolo Ligy mistrů.

Kdyby přitom sparťané v sezoně trochu přidali, mohli Slavii ještě prohnat. Zbytečně ztracených zápasů odehráli totiž v této sezoně dost. Po čtyřech letech navíc Letenští nezískali ani Pohár ČMFS, protože v semifinále vypadli s pozdějším vítězem z Teplic.

Žižkovský pád

Přestože měla po podzimu Viktorka na kontě pouhých 11 bodů, nikdo jejímu sestupu nevěřil. "Na jaře zaberou a vklidu se zachrání," říkalo se. Ale Žižkov nezabral a spadl do druhé ligy.

Tým s hráči jako Stracený, Švancara, Gabriel, Vozábal nebo Sabou nedokázal navázat na loňskou sezonu, kdy doma spolehlivě vyhrával, a ze sestupových příček se v druhé polovině sezony ani jednou nedostal.

Osudná byla tradičnímu celku kvalita domácího hřiště, který v náročných klimatických podmínkách připomínal spíše rozorané pole a vyhovoval bránícím soupeřům, neproměňování vyložených šancí i časté změny trenérů (na lavičce se vystřídali čtyři).

"Střížkovská" Bohemka

FC Bohemians Praha, někdejší Střížkov, se senzačně probojovali do první ligy, kde jim před začátkem ročníku mnozí předpovídali rychlý návrat do druhé ligy.

Zelonobílí, kteří vedle starosti o ligové body řešili také soudní spory o používání svého jména a znaku, se však poměrně v klidu zachránili. Doma navíc remizovali se Slavii a v deseti hráčích senzačně porazili Spartu 4:3.

Týmu, jenž nemá ani vlastní stadion ani moc vlastních fanoušků, vyšla sázka na veterána Marka Kincla. Ten nastřílel osm branek a zajistil Pražanům 13. příčku.

Ostuda chtivých

Mladá Boleslav, Ostrava, Brno. To jsou celky, které měly před sezonou velké oči. Chtěly do evropských pohárů. Skutečnost však byla úplně jiná.

Boleslavští po velmi slušném podzimu drželi druhé místo, ale čekalo je tragické jaro, když doma porazili jenom Teplice. Přesto se však do poslední chvíle prali o Evropskou ligu, kterou však v posledním zápase se Spartou ztratili.

Ostrava na tom byla podobně. V zimě opustili kádr hvězdy Svěrkoš s Galáskem, což jen přispělo k tomu, že Baník na jaře získal jen devět bodů. Brno finišovalo na jedenácté příčce, šest bodů od sestupujícícho Zlína.

Stadiony bez policie

ČMFS podepsal s Policií ČR avizovanou dohodu o pořádání liogových zápasů, na kterých už nejsou přítomni policisté, nýbrž pořadatelem najatá služba.

Začali se tedy prodávat vstupenky na jméno, v Česku praxe dříve nevídaná, někde se museli fanoušci hostujícího celku dokonce podrobit testům na alkohol.

Koeficient šel zase dolů

Koeficient českého klubového fotbalu byl za letošní sezonu nejnižší za posledních pět let.

Češi, které v Evropě reprezentovaly čtyři celky, dopadli v konečném zúčtovaní hůře než týmy hrající kyperskou, slovenskou, běloruskou nebo dokonce litevskou ligu.

Sparta ani Slavia neuspěly v předkolech Ligy mistrů, před branami základních skupin Poháru UEFA pak vedle Letenských zůstal i Liberec a Ostrava.