Fotbalisté Sparty však ani tentokrát v útoku příliš nepřesvědčili. V duelu 4. kola doma porazili Kladno 2:0, když hráli už od 25. minuty přesilovou hru po vyloučení hostujícího Holuba.

O úvodní gól zápasu se postaral střelou z 20 metrů záložník Vacek, výhru pak hlavou po rohu zpečetil střídající Wilfried.

Kladno od většího přídělu zachránila branková konstrukce, kterou domácí trefili třikrát, ale i nepřesná sparťanská hra ve finální fázi.

Trenér Sparty Chovanec překvapivě nechal jen na lavičce brankářskou jedničku Blažka, který kvůli kartám nemůže hrát v duelu 4. předkola Evropské ligy s Mariborem. Ve Slovinsku bude muset do branky Kozáčik, proto dostal šanci i nyní.

Ani do nominace se pak nedostala další opora Berger, naopak po zranění kotníku již nastoupil kapitán Řepka.

Poprvé na jaře se do základu nedostal útočník Wilfried, kterého nahradil Jirouš. I Kladno výrazně zamíchalo sestavou, především v útoku, když Klinka a Tatanašvili začali jen na lavičce.

Spartě pomohlo brzká přesilovka

Sparta, která po třech úvodních remízách prožívala nejhorší start do sezony za posledních 13 let, se výrazněji prosazovala od 20. minuty, kdy jí začala vycházet kombinace v křídelních prostorech.

Po jedné z nich se vlevo uvolnil Zeman a vracející se Holub ho při kličce podkopl, za což dostal žlutou kartu. A jelikož již byla druhá, musel po červené kartě již v 25. minutě ze hřiště.

Domácí přesilová hra nakopla a téměř vzápětí trefil Žofčák z hranice pokutového území břevno. Bylo to jen varování. Neuběhly ani dvě minuty, z 20 metrů napřáhl Vacek a skákavou ranou k tyči vstřelil teprve druhý gól Sparty v ligové sezoně.

Hušek, který tentokrát výrazně podporoval ofenzivu, v 53. minutě málem překvapil hostujícího gólmana dalekonosnou střelou, od druhého inkasovaného gólu však Pavlíka zachránila tyč.

V dalších nadějných šancích trefil Hubník tyč a následně se uvolnil Jirouš, ale mířil jen do brankáře. Wilfried pak z otočky zamířil těsně vedle.

Až minutu před koncem si útočník z Pobřeží slonoviny naskočil na roh a hlavou alespoň trochu napravil sparťanské trápení s koncovkou.

Slavia se dostává z výsledkové krize

Fotbalisté pražské Slavie se zřejmě dostávají z výsledkové krize. Obhájce titulu si připsal v dnešním utkání čtvrtého ligového kola v Českých Budějovicích druhé vítězství v sezoně a úspěšně se naladil na čtvrteční duel Evropské Ligy s CZ Bělehrad.

O těsné výhře hostů 1:0 rozhodl po efektním signálu z přímého kopu exbudějovický Jaroslav Černý. Slavia na hřišti Dynama neprohrála pošesté za sebou.

Zatímco slávistický kouč Jarolím vsadil na vítěznou sestavu z duelu proti střížkovským Bohemians, jeho protějšek Tobiáš udělal oproti nepovedenému utkání v Teplicích hned čtyři změny.

Domácí začali působit nebezpečnějším dojmem. V 17. minutě málem zaskočil Hanuše agilní Hudson, jehož tečovaný oblouček skončil těsně vedle tyče.

Za pět minut však ze své první šance udeřili Pražané. Volešák rozehrál přímý kop na hranici vápna netradičně po zemi a ukázkový signál zakončil nabíhající Černý přibližně z penaltového puntíku přesnou střelou mimo Kučerův dosah.

Dynamo bylo blízko vyrovnání, ale neprosadilo se

S Dynamem ale inkasovaný gól příliš nezamával a Slavia se překvapivě dostala pod tlak. V 27. minutě chyběl Ondráškovi krůček, aby dosáhl na Hudsonův centr.

Vzápětí domácí mladík provětral bombou Hanuše, ale dorážející Meszároš pálil ve velké šanci vedle. Podobně se vedlo chvíli před pauzou také aktivnímu Ondráškovi a Rieglovi, jenž zakončoval po dlouhém autu vysoko nad.

I po návratu z kabin hráli Jihočeši s favoritem naprosto vyrovnanou partii. V 48. minutě vrátil vysoký přetažený centr zpět do ohně Šíma, Ondrášek však i v další velké šanci vystřelil mimo. A za pět minut ho napodobil pro změnu Meszároš.

Slávisté se z defenzivy vymanili Černého tečovanou střelou. Po krátkém přerušení, které způsobili neukáznění hostující fanoušci, měl blonďatý středopolař v 67. minutě další možnost, avšak Belaidův centr ze strany umístil vedle.

V 72. minutě zastavil Ondráškovu hlavičku obětavý Suchý, za deset minut pak poslal Jarabica nadějný centr mimo. Poslední šanci na vyrovnání zmařil střílejícímu Benátovi Hanuš. Domácímu trenérovi Tobiášovi tak jubilejní 350. ligový duel poněkud zhořkl.

4. kolo první fotbalové ligy:

AC Sparta Praha - SK Kladno 2:0 (1:0)

Branky: 28. Vacek, 89. Wilfried. Rozhodčí: Kocourek - Kordula, Peřina. ŽK: Zeman, Pamič - Holub, Bartoš, Szabo, Pavlík. ČK: 25. Holub. Diváci: 7956.

Sparta: Kozáčik - Kušnír, Řepka, Hubník, Pamič - Žofčák, Hušek (60. Kovba), Vacek, Zeman (75. Střeštík) - Kadlec (65. Wilfried), Jirouš. Trenér: Chovanec.

Kladno: Pavlík - Bartoš, Beneš, Procházka, Mráz - Holub, Hlava (80. Šilhan), Szabo, Hajník - Zachariáš (74. Zoubele) - Mašanský (67. Moravec). Trenér: Hřídel.

Dynamo České Budějovice - Slavia Praha 0:1 (0:1)

Branka: 22. J. Černý. Rozhodčí: Kocián - Gallo, Marek. ŽK: Homoláč, Hunal, Mezlík - Krajčík, Ragued. Diváci: 4812.

Č. Budějovice: Kučera - Riegel, Jarabica, Hunal, Žižka - Hudson (71. Dolejš), Benát, Homoláč (83. Timm), Šíma (71. Mezlík) - Meszároš, Ondrášek. Trenér: Tobiáš.

Slavia: Hanuš - Krajčík (46. Čelůstka), Suchý, Vomáčka, Hubáček - Belaid, Volešák, Ragued, J. Černý - Vlček (86. Naumov), Šenkeřík (73. M. Černý). Trenér: K. Jarolím.