Hokejisté Vítkovic se udrželi v čele tabulky O2 extraligy i po pátém kole, v němž deklasovali Kladno 7:0. Na druhou příčku se posunula Plzeň, která udržela těsnou výhru v Mladé Boleslavi. Prvního tříbodového vítězství v sezoně se dočkali hráči Pardubic - jejich soupeř z Litvínova unikl potupné "desítce" a odvezl si debakl 3:9, k němuž přispěl hattrickem kanonýr Petr Sýkora. Návrat na led Sparty se povedl libereckému útočníkovi Janu Hlaváčovi. Gólem pomohl Bílým Tygrům k zisku bodu. Na ten naopak stále čeká nováček z Brna.

Vítkovice sice odehrály s Kladnem bezbrankovou první třetinu, ale zcela dominovaly ve druhé části hry (4:0) a nakonec potupily Středočechy sedmibrankovým přídělem. Po dvou gólech vstřelili Juraj Štefanka a Jiří Burger. "Výsledek hovoří za vše. Bruslili jsme, dobře přihrávali a stříleli, z naší strany to byl celkově povedený zápas. Až na to, že jsme v první třetině nevyužili přesilovky," uvedl trenér vítězů Alois Hadamczik.

Skóre zápasu v Mladé Boleslavi posunul jako první kanadský forvard Tyler Scofield, jenž navázal na hattrick z úterní premiéry v extralize proti Českým Budějovicím. Do konce první třetiny přidal druhý gól Tomáš Vlasák, ale domácí nesložili zbraně a ve druhé dvacetiminutovce se jim podařilo vyrovnat. Poslední slovo však měl po akci navrátilce Vampoly plzeňský Heřman a ve 39. minutě vstřelil vítěznou branku.

Poprvé naplno bodovaly za výhru v základní hrací době hokejisté Pardubic, jejichž branku hájil po jednozápasové odmlce opět brankář Dominik Hašek. Litvínov sice na ledě Východočechů velmi rychle vedl, ale po první třetině již prohrával 2:3 a na druhou přestávku šel do šaten dokonce za stavu 2:7. V 55. minutě uzavřel střelec Sýkora svůj hattrick, obě mužstva následně přidala ještě po gólu. "Určitě rozhodla druhá třetina, ve které se nám podařilo vstřelit čtyři branky," potvrdil kouč Václav Sýkora.

Zajímavý návrat prožil liberecký útočník Hlaváč. Vůbec poprvé v extralize nastoupil proti mateřské Spartě, na jejím ledě dokonce skóroval a přispěl k zisku bodu. Ještě o něco lépe se však vedlo jeho spoluhráči ze švédského Linköpingu Jaroslavu Hlinkovi, který vstřelil dvě branky domácích. Bod navíc pro Spartu zajistil úspěšnou trefou v prodloužení Petr Ton.

Kometa Brno má sice nového trenéra, ale i po této změně zůstává bez bodového zisku. Ani pod koučem Pavlem Pazourkem nepřišlo zlepšení, Brno podlehlo Třinci na svém ledě jednoznačně 1:5 a uzavírá extraligový peloton s nulou na kontě při celkovém skóre 6:20. "Výsledek je pro nás krutý, neboť jsme dřeli. Z naší strany jsem v zápase viděl spoustu pozitivních věcí. Ale takové branky si nemůžeme dovolit dostávat. Dopředu jsme nehráli špatně. Musíme ale pracovat na obraně," uvedl nový trenér.

Zlín porazil obhájce prvenství z Karlových Varů 4:1. Západočeši sice po dvou utkáních, v nichž vyšli na zlínském ledě střelecky naprázdno, skórovali, ale přesto v úvodu sezony prohráli třetí zápas z pěti a jsou zatím až jedenáctí. Po úspěchu v derby selhala Slavia, která prohrála v Českých Budějovicích vysoko 1:6. Domácí tak Pražanům alespoň trochu oplatili debakl z ledna, kdy s nimi doma prohráli 0:7.

Páté kolo O2 extraligy:

Vítkovice Steel - Geus Okna Kladno 7:0 (0:0, 4:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 23. Štefanka (Trnka), 26. Štefanka (Sičák), 33. Hubáček, 38. Burger (Hubáček), 48. Burger (Hubáček), 48. Sičák (Ujčík, Kvapil), 57. Krenželok (Štefanka, Trnka). Rozhodčí: Hradil, Husička - Poruba, Vengřín. Vyloučení: 5:6. Bez využití. Diváci: 4055.

HC Mountfield České Budějovice - HC Slavia Praha 6:1 (2:0, 3:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 7. Mertl (Kůrka, L. Poživil), 19. Melichárek (Vydarený), 28. Melichar (Sailer), 37. Kůrka (Vak, Gřegořek), 39. L. Květoň (Sailer, Šimánek), 45. Sailer (Šimánek, L. Květoň) - 27. Červenka (Endál). Rozhodčí: Pešina, Polák - Kis, Prchal. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:0. Diváci: 5003.

BK Mladá Boleslav - HC Plzeň 1929 2:3 (0:2, 2:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 30. Handlovský (D. Vrbata, Bahenský), 32. Jiruš (Macho) - 14. Scofield (Vlasák, Bomersback), 20. Vlasák (Jeřábek), 39. Heřman (Vampola). Rozhodčí: Turčan, Hodek - Pavlovič, Rozlílek. Vyloučení: 8:10, navíc Frolo 10 min. a Jiruš (oba Mladá Boleslav) do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 3280.

HC Eaton Pardubice - HC Benzina Litvínov 9:3 (3:2, 4:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 13. Koukal (Starý, Zohorna), 16. Starý (Havíř, Koukal), 19. Zohorna (Starý), 24. Nakládal (Koukal, Havíř), 24. P. Sýkora (Pivko, Richter), 30. Zohorna (Koukal), 34. P. Sýkora (Richter), 55. P. Sýkora (Richter), 59. Pivko (Divíšek) - 2. Vopat, 17. Reichel (Lukeš, Kroupa), 59. Šlégr (Bojer, Jenáček). Rozhodčí: Hribik, Kubeš - Guth, Rittich. Vyloučení: 5:11. Využití: 3:1. Diváci: 7910.

HC Sparta Praha - Bílí Tygři Liberec 3:2 v prodl. (1:0, 1:0, 0:2 - 1:0)
Branky a nahrávky: 3. J. Hlinka (Langhammer), 32. J. Hlinka (Langhammer, Hromas), 64. Ton (Gulaši) - 53. Hlaváč (P. Nedvěd, Klimenta), 56. Kašpařík (Víšek, Bartovič). Rozhodčí: Jebavý, Souček - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 8:7. Využití: 0:1. Diváci: 5097.

PSG Zlín - HC Energie Karlovy Vary 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 2. Nosek, 32. Leška (Důras, Rachůnek), 43. Roman Vlach (Kubiš), 51. Záhorovský (Míka, Galvas) - 12. Skladaný (Pech). Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek - Jindra, Kreuzer. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Diváci: 4389.

HC Kometa Brno - HC Oceláři Třinec 1:5 (0:1, 0:3, 1:1)
Branky a nahrávky: 47. Bičánek (Dopita, Erat) - 15. Seman (Peterek), 27. Tomas (Polák, Polanský), 27. Peterek (Malec), 37. Balej (Kohn), 55. Peterek (Martynek). Rozhodčí: Šír, Mikula - Bryška, Chytil. Vyloučení: 8:7, navíc Svoboda - Polanský oba 10 min. Bez využití: Diváci: 7200 (vyprodáno).