Čeští tenisté prohrávají ve finále Davis Cupu se Španělskem 0:2. Radek Štěpánek sice vedl v druhé dvouhře nad Davidem Ferrerem 2:0 na sety, ale nakonec v Barceloně prohrál 6:1, 6:2, 4:6, 4:6 a 6:8. Utkání se na antuce hrálo čtyři hodiny a sedmnáct minut.

V zahajovacím duelu nestačil Tomáš Berdych na Rafaela Nadala a s druhým hráčem světa prohrál 5:7, 0:6 a 2:6 za dvě a půl hodiny.

Na slavnostním nástupu před úvodní dvouhrou přišli čeští hráči i kapitán do haly v retro sakách československého týmu z roku 1980, kdy Ivan Lendl s Tomášem Šmídem vyhráli salátovou mísu v Praze.

V sobotní čtyřhře se začátkem v 16:00 SEČ nastoupí za domácí Fernando Verdasco a Feliciano López.

Na české straně jsou nahlášení Jan Hájek a Lukáš Dlouhý, ale pár by měl hrát ve složení Štěpánek, Berdych. Tato dvojice společně v Davisově poháru ještě nepoznala porážku.

Finále Davisova poháru v Barceloně (antuka, hala Sant Jordi):

Španělsko - Česko 2:0 po úvodním dnu

Nadal - Berdych 7:5, 6:0, 6:2.

Esa: 6:1. Dvojchyby: 2:2. Využité brejkboly: 7/12 - 1/6. Nevynucené chyby: 21:40. Vítězné údery: 29:24. Čas: 2:28.

Ferrer - Štěpánek 1:6, 2:6, 6:4, 6:4, 8:6.

Esa: 4:3. Dvojchyby: 1:10. Využité brejkboly: 8/17 - 10/25. Nevynucené chyby: 46:74. Vítězné údery: 33:58. Čas: 4:17

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
15:40
Dobrý den, vítejte u online reportáže z úvodní dvouhry finále Davis Cupu mezi Rafaelem Nadalem a Tomášem Berdychem.
15:50

Začíná slavnostní zahájení. Na kurt vstupují oba týmy, nejdříve český vedený nehrajícím kapitánem Jaroslavem Navrátilem, následuje ho Lukáš Dlouhý, Jan Hájek, Tomáš Berdych a Radek Štěpánek.

Po nich přichází domácí Španělé v čele s Albertem Costou. Za svým kapitánem přicházejí David Ferrer, Feliciano Lopez, Fernando Verdasco a Rafael Nadal.

15:52
Češi si na tuto slavnostní událost připravili zbrusu nová saka se státním znakem.
15:54
Nejdříve zní zaplněným Palau Sant Jordi (16 tisíc diváků) česká hymna, následuje španělská. Oba týmy si předaly vlaječky.
16:00
Zatímco Španělé vyhráli salátovou mísu v letech 2000 (právě v Barceloně), 2004 a 2008, tehdejší tým Československa triumfoval jednou a to v roce 1980.
16:10
Zápas začíná, na podání je Berdych.
16:15
1:0 Nadal hned v prvním gamu bere Berdychovi podání. Ten udělal příliš mnoho chyby, nejdřív se dopustil dvojchyby, pak dvakrát míč vyhodil z kurtu a za stavu 30:40 po nejdelší výměně této hry poslal míč do autu.
16:25
1:1 Své podání neudržel ani Nadal a Berdych srovnává na 1:1. Přitom si Nadal vypracoval hned dva gemboly, ale nevyužil je, naopak Berdych svůj druhý brejkbol proměnil, když se povedl přechod na síť a volej poslal přesně na čáru.
16:30
1:2 A Berdych rebrejk potvrzuje a dostává se do vedení. Uhrál jej bez problémů, povolil Nadalovi uhrát jen jeden míček.
16:32
2:2 Nadal ale stejně rychle odpovídá a srovnává čistou hrou stav zápasu.
16:37
2:3 Berdych teď i tentokrát své podání udržel. První gembol sice ještě nevyužil, ten druhý však připraveným útokem uhrál.
16:45
3:3 Berdych vedl už 30:0 a pak 40:30, přesto si Nadal podání udržel, když nejdříve srovnal esem a pak Berdych zahrál dvakrát do sítě.
16:49
3:4 Hra jako podle šablony. Tentokrát vedl 30:0 Nadal, ale Berdych čtyřmi úspěšnými servisy rozhodl game pro sebe.
16:54
4:4 Nadal tentokrát uhrál svůj servis bez potíží a čistou hrou srovnává stav zápasu.
16:58
4:5 Ale i Berdych je neoblomný a důležité podání si udržuje. Za stavu 40:0 ještě neuspěl, ale další útok už mu úspěch přinesl.
17:03
5:5 Poslední míček hry, který byl nanejvýš sporný, rozhodl o zisku gamu pro Nadala. Berdych už vedl 30:0, Nadal však třemi získanými míči v řadě stav gamu otočil. V další výměně poslal Berdych míček někam k čáře a Nadal míč poté vrátil do sítě. Nelíbilo se mu však, že lajnový rozhodčí uznal míč jako dobrý, a proto si stěžoval u hlavního. Ten viděl míč v autu a rozhodnutí lajnového změnil. Nadal tak získal celou hru.
17:16
6:5 Po dlouhém boji Berdych své podání prohrává a Nadal je blízko zisku prvního setu. Berdych byl zjevně otřesen po verdiktu rozhodčího v minulé hře, a přestože dva Nadalovy brejkboly odvrátil, na ten třetí už nestačil.
17:21
7:5 = 1:0 na sety. První set vyhrává Nadal. Své podání si v poklidu udržel a napínavý set získává pro sebe.
17:29
1:0 A Nadal využívá získaného setu v úvodu toho druhého a opět bere na začátku Berdychovi servis. Berdych se nemůže chytit, nezískal ani jeden míč.
17:32
2:0 Nadal uhrává pátou hru v řadě. Přestože Berdych mohl získat stejně jako v první sadě rebrejk, Nadal jeho brejkbol odvrátil a po dalších dvou Berdychových úderech do sítě získává hru pro sebe.
17:34
3:0 Berdych vypadl ze hry. Nedokáže ustát Nadalovo zlepšení hry. Ten vyhrává už šestou hru v řadě, navíc jde na podání. Berdych sice dokázal odvrátit dva brejkboly, pak ale dvakrát vyhodil míč z kurtu.
17:43
4:0 Berdych zabojoval, ale Nadal nejdříve zahrál přesně do rohu a gembol využil nechytatelným podáním.
17:47
5:0 Berdych opět prohrál svůj servis, vypadá to, že ve druhém setu dostane kanára.
17:54
6:0 = 2:0 na sety Berdych zabojoval, ale konec druhého setu neodvrátil. Sice jeden setbol odvrátil, pak ale poslal míč do sítě a na přesný Nadalův úder nestačil.
18:07
1:0 Třetí set začal stejně jako dva předchozí. Berdych si opět prohrál servis. A to přesto, že měl dva gemboly. Nejdříve ale poslal stopvolej do sítě, pak vytvořil dvojchybu a při Nadalově brejkbolu vyhodil míč mimo kurt.
18:10
2:0 Nadal je nezastavitelný, uhrál už jedenáctou hru v řadě.
18:13
3:0 Nic nového pod sluncem. Nadal opět bere Berdychovi servis, tentokrát čistou hrou.
18:22
4:0 Tak ani tentokrát to nevyšlo. Přitom Berdych byl prolomení Nadalova servisu blízko. Měl dva brejkboly, jenže nevyužil je, Nadal ten druhý smazal esem a pak dvěma skvostnými údery získal hru pro sebe.
18:25
4:1 No konečně. Berdych se po třinácti vyhraných hrách Nadala v řadě raduje ze zisku gamu.
18:32
5:1 Berdych se teď pokusil chytnout poslední naděje, Nadal však po boji hru vyhrává. Berdych sice dokázal uhrát shodu, dvěma údery k čarám však Nadal hru ukončil.
18:37
5:2 Berdych nechce konec zápasu Nadalovi ulehčit a opět získává své podání.
18:41
6:2 = 3:0 na sety. Španělsko - Česko 1:0 na zápasy. Nadal nenechává nadšené publikum na pochybách a ukončuje po dvou a půl hodinách zápas.
18:43
Po zhruba půlhodinové přestávce nastoupí na kurt dvojice Radek Štěpánek a David Ferrer.
19:18
Oba hráči přišli na kurt. Zápas začne zhruba za deset minut.
19:22
Zápas začíná, na podání je Ferrer.
19:23
0:1 Štěpánek se do svého soupeře hned zakousnul a bere mu servis.
19:24
1:1 Jenže hned vzápětí přichází o svůj servis a napodobuje tak situaci z úvodu zápasu mezi Berdychem a Nadalem.
19:25
1:2 Jenže Štěpánek si bere výhodu brejku opět zpátky.
19:29
1:3 A tentokrát Štěpánek brejk při svém podání potvrzuje.
19:34
1:4 Štěpánek teď doslova lítá po kurtu, výsledkem toho je opět zisk Ferrerova podání. Ten nezískal ani jeden ze tří servisů.
19:37

1:5 Štěpánek teď zisk hry doslova vybojoval.

19:45
1:6 = 0:1 na sety A je to tady. Štěpánek prvním setem doslova proletěl.
19:57
0:1 Štěpánek vedl už 40:15, jeho soupeř však stav vyrovnal. Karvinský rodák však Ferrera už k ničemu nepustil a dvěma přesnými míči získává i první bod druhé sady.
19:57
0:2 Výborně! Štěpánek i přes nepříznivě se vyvíjecí gam zabojoval a sebral Španělovi podání.
20:01
0:3 "Štěpec" si v poklidu udržel podání a za povyku českých příznivců zvyšuje na rozdíl tří gamů.
20:05
0:4 Ferrer ještě nedokázal ani jednou vyhrát své podání! Další gam ve Štěpánkův prospěch.
20:10
1:4 Český reprezentant polevil v koncentraci, Ferrer oh brejknul a připisuje si první zářez ve druhém setu.
20:15
2:4 Štěpánek teď polevil v koncentraci. Několikrát se Španěla pokusil nachytat krátkými míči, ale te Ferrer je vždy stačil doběhnout a vrátit do kurtu.
20:18
2:5 Teď Štěpánek nic "nevymýšlel" a přesnou hrou se dostal na dosah zisku druhého setu.
20:23
2:6 = 0:2 na sety Radek Štěpánek snadno vyhrál i druhý set. Pokud si bude počínat jako dosud, čeká ho už jen jediná sada.
20:27
0:1 Český tenista si udržel podání a ujímá se vedení.
20:40
1:1 Chytá se i Ferrer, který stav ve třetí sadě vyrovnává.
20:41
2:1 Domácí hráč teď při Štěpánkově podání vedl už 40:0. Český tenista sice snížil, ale další brejkbol se mu už odvrátit nepodařilo.
20:42
3:1 Ferrer se chytil a získává své další podání. Teď bude servírovat Štěpánek.
20:46
2:3 Ferrer nevyužil dva brejkoly a Štěpánek se štěstím hrozbu odvrátil a snížil stav.
20:56
3:3 Neskutečná hra! Gam, který trval snad čtvrt hodiny, nakonec po dlouhém přetahování vyhrává Radek Štěpánek.
21:10
4:3 Po Ferrerovi ztratil své podání i Štěpánek. Vítězný míček musel potvrdit hlavní rozhodčí.
21:17
5:3 "Štěpec" bojoval, ale i další sadu pro sebe získal Ferrer.
21:22
5:4 Štpánkovi se podařilo snížit. Teď se bude muset pokusit Španěla brejknout.
21:26

6:4 = 1:2 na sety Španěl vyhrál svůj první set. Štěpánkovi se vůbec nedařila jeho silná hra - krátké balony. Ferrer je často dokázal dobíhat.

21:31
0:1 Štěpánek začíná čtvrtý set dobře - bere si první gam.
21:42
1:1 Je srovnáno. Ferrer nepřipstil větší komplikace.
21:47
2:1 Štěpánkovi se nedaří navázat na výkony z prvních dvou setů. Teď přišel o podání.
21:47
3:1 I přes kvalitní výměny se Štěpánkovi nedaří Ferrera chytit.
21:51
4:1 Český tenista je viditelně rozhozený, nedaří se mu.
22:03

4:2 Že by svítalo na lepší časy? Ferrer se sice za stavu 0:40 na Štěpánka dotáhl, ale český bojovník gam ukončil ve svůj prospěch.

22:04
5:2 Ferrer opět svého soka brejknul a vyrovnání stavu utkání je velmi blízko.
22:06
5:3 Krádeže servisů pokračují. Tentokráte slaví Štěpánek.
22:10
5:4 Po delší době se jednomu z hráčů podařilo vyhrát dva gamy za sebou. Ferrer bude podávat na vítězství v setu.
22:13
6:4 = 2:2 na sety Ferrer vyhrál poslední potřebný gam bez ztráty jediného míčku.
22:33
0:1 Další velmi dlouhý gam vyhrává Radek Štěpánek.
22:34
1:1 Je srovnáno. Podávat bude Štěpánek.
22:37
1:2 Česká jednička potvrdila i své druhé podání ve třetím setu. Opět však byla hra velmi vyrovnaná.
22:42
2:2 Výměny jsou teď opravdu vyrovnané. Oproti předchozímu průběhu zápasu se oběma tenistům daří neztrácet podání.
22:47
2:3 Štěpánkovi se teď podařilo vyhrát game se ztrátou jediného míčku, který soupeři věnoval svou dvouchybou.
22:49
3:3 Nadějně rozehraný set Štěpánek nezískal. Rozhodující balon poslal do sítě.
22:58
3:4 Český tenista v klidu získal čtvrtý gam. Ferrer se zmohl opět pouze na jeden fiftýn.
23:01
4:4  Štěpánek nezvládl infarktový gam. Ferrera měl několikrát takříkajíc "na lopatě", ale v klíčových momentech poslal dv míče do sítě.
23:08
4:5 Svůj servis si Štěpánek poměrně v pohodě hlídá. Pokud teď Španěla brejkne, zápas je jeho.
23:12
5:5 Další obrovsky vyrovnaná bitva při Ferrervě podání. Opět ji ale vyhrává domácí tenista.
23:19
5:6 Čistá Štěpánkova hra. Podávat jde Ferrer.
23:22
6:6 A stejně tak si počíná i Ferrer.
23:24
7:6 Ferrerovi se podařilo díky Štěpánkovýcm chybám ukořistit podání a bude servírovat na vítězství v zápase.
23:30
23:33
8:6 Hotovo. Štěpánkovi se nepodařilo zahrát jediný balon. Barcelonská hala šílí, Španělé vedou ve finále Davisova poháru 2:0.