Osm gólů padlo na úvod afrického fotbalového šampionátu. Pro tým pořádající země se zápas vyvíjel skvěle, Angola vedla ještě jedenáct minut před koncem nad Mali o čtyři branky a nikdo nepochyboval, o tom, kdo vyhraje. Jenže, jak tvrdí známé klišé: míč je kulatý. Zápas skončil remízou 4:4.

Angola chtěla fotbalem napravit dojem, který udělala na svět po útoku separatistů na autobus reprezentace Toga, po kterém zemřeli tři osoby a dva fotbalisté byli postřeleni. Tragickou událost si oba týmy i padesát tisíc fanoušků na zaplněném stadionu v Luandě připomněly minutou ticha. Tomu předcházel ještě velký ohňostroj, který byl zlatým hřebem zahajovacího ceremoniálu.

Pak fanoušci hnali celek Angoly do útoku. Ta měla mírnou převahu a Flávio ji vyjádřil dvěma góly. Mali mohlo snížit krátce po změně stran, ovšem záložník Realu Madrid Mahamadou Diarra v koncovce selhal. Angola poté zápas kontrolovala, navíc penalty v podání Gilberta a Manucha ji zajistily již čtyřbrankové vedení.

Pak ale přišla chyba brankáře Carlose, po které snížil Keita na 1:4 a snad jen spisovatele sci-fi by v tu dobu napadlo, že je to jen předzvěst věcí příštích. Ale když v páté minutě nastaveného času Yatabaré vyrovnal, jistě by žasl i on.

Podívejte se, jak se dá zremizovat jasně vyhraný zápas:

Mali jako černý kůň šampionátu získalo velmi cenný bod v boji o postup ze skupiny, kam patří ještě slabé Malawi a účastník mistrovství světa Alžírsko.

SKUPINA A: Angola - Mali 4:4 (2:0) Branky: 36. a 42. Flávio, 66. Gilberto z pen., 74. Manucho z pen. - 79. a 90.+3 Keita, 87. Kanouté, 90.+5 Yatabaré.