I s přetrženým křížovým vazem v levém koleně hodlá Nikola Sudová na zimních hrách ve Vancouveru bojovat mezi boulemi o mediaili. "Pořád chci medaili, ale když jsem byla zdravá, tak jsem věděla, že to ve mně je. Teď zajedu, co umím, a bohužel budu muset čekat, jak jízdu zkazí soupeřky. Hlavně si chci jízdu užít a mít z ní dobrý pocit. Nechci se jen účastnit, chci jet závodit," řekla akrobatická lyžařka na tiskové konferenci v Liberci. 

S ortézou už kamarádí

Její start posvětil v úterý předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Milan Jirásek a ve čtvrtek už Sudová zamíří speciálem do Kanady. "Vím, že až už budu stát na startu, tak se nechám vyhecovat a pojedu naplno. Ortéza mě podrží. Vím, že se nemůže nic zhoršit. Jsem ochotná přestat koleno vnímat a jet, jak jsem naučená," řekla. 

Lyžařka mezi novináře přišla už bez berlí, které odložila týden po zranění. Schody do čtvrtého patra vyšla bez problémů.

Trenér Radek Herot řekl, že před zraněním byla šance na medaili devadesátiprocentní. Nyní doufá, že se Sudová dostane mezi šestnáct nejlepších ve finále. "Ale máme ještě deset dnů. Nikola přechází do tréninkové fáze. Ještě se dá udělat hodně věcí a posunout se dopředu. Musíme doufat, že přijde štěstí v neštěstí. Může se stát cokoli," řekl Herot.

Sudová bude startovat s ortézou vyrobenou na míru v USA. "Už jsme s ortézou kamarádky a už jsem si zvykla přenést na ni zodpovědnost," řekla sedmadvacetiletá reprezentantka. Ví, že s ortézou musí musí jet mnohem techničtěji než dřív. "Musím se udržet hodně vepředu a nebýt v záklonu, což je problém. Musím eliminovat tyhle možnosti a hlídat se v každé bouli," řekla s tím, že do Kanady poveze dvě ortézy, kdyby jedna nevydržela. 

Naplno? Možná až kvalifikaci

O víkendu se poprvé projela po zranění v boulích. Nohu měla umrtvenou obstřiky a stejné to bude i na olympiádě. "Bez toho neovlivním samovolné píchnutí, z kterých by mohly plynout chyby," uvedla Sudová. Naplno ještě jízdu nejela a je možné, že to poprvé zkusí až v kvalifikaci 13. února. "Jsem schopná jet, co jsem se naučila, a nebudu zabržděná, že mě to může rozkopat," nebála se. 

Měnit musí plány tréninku na olympijském kopci. Svah se otevře 7. února, ale Sudová první dva tréninkové dny vynechá. Pět dnů v řadě schopna jezdit nebude. "Je nebezpečí, že by mi koleno začalo otékat, a to by bylo to nejhorší. Proto začnu devátého," řekla Sudová.

Trénink v posledních čtrnácti dnech absolvovala hlavně na udržení svalové hmoty. "Takovej trénink na hlavu jsem ještě neměla. Člověk si srovná jinak hodnoty a opravdu jsem zjistila, že na všem špatném je dobré hledat to dobré. Že není vždycky nic úplně ztracené," řekla lyžařka. 

Sudová v tom není sama

Z lékařského hlediska je její start tři týdny po přetržení předních zkřížených vazů určité bláznovství. "Ale takový blázen nejsem sama," řekla Sudová. Podobné zranění totiž má také Australan Ramone Cooper, který si vazy přetrhl jen hodinu po Sudové. "Na svém blogu má stejný popis jako já a taky pojede na olympiádu," dodala. 

Olympiáda bude jediný závod, který Sudová se zraněním absolvuje. Až se vrátí domů, domluví si termín operace. Ještě předtím začne dělat na diplomové práci, aby měla v pooperačním období, co dělat. Jedno si bude ze svého zranění pamatovat navždy, ať už olympiáda dopadne jakkoli. "Na ten zvuk, kdy mi to prasklo, nikdy nezapomenu. Bylo to v podstatě jako když se luskne prsty," konstatovala Sudová.

I kdyby se kvůli kolenu vrátila z Kanady bez medaile, uklidňuje ji vědomí, že další pokus přijde za čtyři roky v Soči. A jednu medaili možná dostane tak jako tak. "Navrhnu panu ministrovi, aby dostala medaili za statečnost," řekl šéf armádních sportovců Jaroslav Priščák.