Bleskový gól dal ve finále hned po 20 sekundách hry Jakub Klepiš. Druhou branku pak přidal ve druhé třetině bruslí, ale v souladu s pravidly, kapitán Tomáš Rolinek. Krátce před koncem sice snížil Pavel Dacjuk, ale Češi už si zlatý triumf utéct nenechali.

Před turnajem by si na ně přitom vsadil málokdo. Mladý tým pod vedením trenéra Růžičky se však semknul a i přes problémy v osmifinálové skupině nakonec dokráčel až do finále.

V zápase o zlato bojovali čeští reprezentanti s Ruskem, které v předchozím průběhu šampionátu ani jednou neprohrálo a na posledních dvou MS slavilo v obou případech titul.

Čeští mladíci okolo zkušeného Jaromíra Jágra však opět dokázali, že mohou hrát i s těmi nejlepšími celky. Ve čtvrtfinále přehráli Finsko 2:1 po samostatných nájezdech a v semifinále doslova vydřeli výhru 3:2 taktéž po samostatných nájezdech nad Švédskem.

Rusko bylo ve finále jasným favoritem a pro Ovečkina a spol. je stříbro obrovským zklamáním. Zápas jsme sledovali online.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
20:27
Na led nastupují Rusové vedeni brankářem Varlamovem.
20:28
Český výběr v bílých dresech vede Tomáš Vokoun.
20:28
Vyprodaná hala bouří před zahajovacím buly.
20:30
Utkání právě začalo.
20:30
1. minuta: Po dvaceti sekundách posílá Čechy do vedení Jakub Klepiš. Vampola vybojoval v rohu puk a přihrál ho Jágrovi, který si vybruslil zpoza branky a našel úplně volného Klepiše, který skóruje do odkryté klece.
20:31
2. minuta: Kozlov vyzkoušel pozornost Vokouna střelou dva metry za modrou čárou, český brankář vyrazil ramenem.
20:33
3. minuta: Kuljomin našel křižnou přihrávkou Afinogenova, který se řítil sám na Vokouna. Český brankář blafák bravurně pokryl.
20:35
4. minuta: Kozlov vložil hůl do střílené přihrávky a puk nakonec orazítkoval tyč Vokounovy branky.
20:37
5. minuta: Novotný hledal dlouhou přihrávkou Červenku, který se ocitl v dobré pozici, Kuljomin mu však v poslední chvíli vypíchl puk.
20:38
6. minuta: Marek Kvapil projel z vlastní třetiny až před Varlamova, ruský brankář jeho zajímavý pokus skryl do lapačky.
20:40
7. minuta: V útočném pásmu Čechů zasáhl Jágr do ruské rozehrávky, puk nakonec skončil v hledišti.
20:41
8. minuta: Jan Marek vystřelil po zpětné kličce metr vedle Varlamovovy branky.
20:43
9. minuta: Frolov motal hlavu českým obráncům a z jeho akce mohl profitovat Afinogenov. Vokoun byl na zemi včas a puk v klidu pokryl.
20:45
11. minuta: Jágr vybojoval puk v rohu hřiště a hledal před brankou Vampolu, Varlamov však puk zachytil.
20:47
12. minuta: Petr Čáslava stáhl k zemi Afinogenova a je prvním vyloučeným hráčem v zápase.
20:49
13. minuta: Po přihrávce Dacjuka pálil Ovečkin těsně vedle.
20:49
14. minuta: Hvězdná pětka Rusů je na ledě celé dvě minuty přesilovky. Gončarovu střelu zachytil Vokoun do lapačky.
20:51
15. minuta: Blaťák jel s Červekou na jediného ruského obránce. Blaťák nakonec nadvakrát vystřelil, Varlamov puk vyrazil.
20:52
16. minuta: Dobré střídání první české formace. Jágr nahazoval, Vampola stínil před Varlamovem. Puk nakonec skončil v ochranné síti.
20:54
16. minuta: Novotný našel mezi kruhy najetého Kašpara a ten z idéální pozice jen těsně minul levou tyčku ruské branky.
20:55
17. minuta: Novotný přehnal svou snahu při napadání a je vyloučen za podražení.
20:56
18. minuta: Ovečkinovu bombu srazila česká obrana. Ovečkin ještě ani jednou netrefil branku.
20:57
19. minuta: Novotný vyjel z trestné lavice a hned se řítil do útoku. Jeho střelu zblokoval Ilja Nikulin.
20:59
19. minuta: Nejaktivnější ruský hráč Afinogenev objel Blaťáka a ze strany najížděl sám na Vokouna, na přesné zakončení však neměl dostatek času ani prostoru.
21:01
20. minuta: Blaťák vyhazuje puk do ochranné síle a je vyloučen za zdržování hry.
21:02
20. minuta: Pavel Dacjuk nakonec dostal puk za brankovou čáru přes ležícího Vokouna. Bylo to však až po závěrečné siréně. Rozhodčí po konzultaci s kolegou na videu branku neuznal.
21:04
Skončila první třetina.
21:04

Český výběr šel hned po dvaceti sekundách do vedení zásluhou Klepiše. Ruský tým potom zabral a několik minut držel české hráče pod tlakem. Všechny šance Rusů pochytal Tomáš Vokoun, a tak vedou svěřenci Vladimíra Růžičky po dvaceti minutách 1:0.

21:12
Začala druhá třetina.
21:20
21. minuta: Hned po 12 vteřinách pálil ostře Ovečkin, Vokoun puk chytil do lapačky.
21:21
21. minuta: Další šance Čechů v oslabení. Koukal se dostal do samostatného úniku, jeho blafák ovšem Varlamov vystihl.
21:22
23. minuta: Sjominova střela z mezikruží minula Vokounovu branku jen o pár centimetrů.
21:23
24. minuta: Kozlov si připisuje další nebezpečnou střelu a Vokoun další úspěšný zákrok.
21:25
25. minuta: Vampola našel na modré čáře najetého Klepiše, který v zápětí mířil svou střelu mezi Varlamovovy betony, ruský brankář byl pozorný.
21:27
26. minuta: Vokoun teď hodně podržel český tým při střele Ovečkina. Ruská hvězda předvedla svou oblíbenou akci, jeho zakončení vyrazil Vokoun do ochranné sítě.
21:29
27. minuta: Fjodorov opět prověřil českého brankáře. Vokoun jeho střelu z úhlu kryl.
21:30
28. minuta: Jágr se dral před Varlomova, ale na poslední chvíli ho zastavila ruská obrana.
21:31
29. minuta: Malkin hledal zpoza branky Kovalčuka. Ruský kapitán v těžké pozici před českou brankou neuspěl.
21:33
30. minuta: Frolov přešel v souboji 1 na 1 přes Mojžíše a pokoušel se o bekhendové zakončení, Vokoun s lehkou střelou nakonec neměl problém.
21:35
31. minuta: Těreščenko zasáhl Klepiše hokejkou do obličeje a je prvním vyloučeným Rusem v tomto utkání.
21:37
32. minuta: Červenka hledal před brankou volného Jágra, tomu puk v klíčové chvíli přeskočil přes čepel.
21:38
33. minuta: Zakázané uvolnění Čechů. Marek nezpracoval těžkou přihrávku.
21:39
34. minuta: Voráček se svou střelou neuspěl a hned poté zase na druhé straně zahrozil Ovečkin, Vokoun i desátý pokus Rusů v této třetině kryl.
21:42
35. minuta: Červenka pálí z velkého úhlu, Varlamov si střelou mezi betony poradil.
21:44
37. minuta: Velká šance českého týmu. Voráčkovu střelu vyrazil Varlamov pouze před sebe a Rolinek se ocitl v nadějné pozici. V dobré pozici trefil pouze hruď ruského brankáře.
21:46
38. minuta: Kalinin pálí po Gončarově přiťuknutí nad Vokounovu branku.
21:48
39. minuta: Tomáš Rolinek zvyšuje po Blaťákově přihrávce na 2:0. V situaci 3 na 2 našel Blaťák před Varlamovem najetého Rolinka a český kapitán bruslí dopravil puk do síťe. Bylo to ovšem neúmyslně, a tak gól platí.
21:52
40. minuta: Češi jsou po druhém gólu při chuti. Markovu střelu chytá Varlamov s vypětím všech sil.
21:53
Skončila druhá třetina.
21:53

Druhou třetinu vyhráli Češi stejně jako tu první 1:0. Tentokrát se po Blaťákově přihrávce prosadil český kapitán Tomáš Rolinek. Jeho gól bruslí musel potvrdit až videorozhodčí. Češi tedy po čtyřiceti minutách vedou nad Ruskem 2:0.

22:00
Začala třetí třetina.
22:07
41. minuta: Rusové začínjí třetí dějství náporem. Žádnou šanci si však nevypracovali.
22:08
42. minuta: Dacjukovu střelu srazil Blaťák do ochranné sítě.
22:09
43. minuta: Kuljomin nezpracoval dlouhou přihrávku a po zakázaném uvolnění se bude vhazovat před Varlamovem.
22:10
44. minuta: Rusové nejsou tak aktivní, jak by se dalo čekat. Češi kontrolují puk na svých hokejkách.
22:13
45. minuta: Červenka se prodral až do zakončení, ale jeho střela byla nakonec zblokována ruskou obranou.
22:14
46. minuta: Češi jsou dobře rozestaveni ve středním pásmu. Rusové působí občas až bezradným dojmem při rozehrávce.
22:16
47. minuta: Rachůnek blokuje Afinogenovu střelu a vyhazuje puk do středního pásma.
22:17
48. minuta: Kvapil se po parádní stahovačce ocitl v ideální střelecké pozici, Varvamov ramenem vyrazil.
22:18
48. minuta: Ovečkin se protáhl podél pravého mantinelu a v zajímavé pozici mířil Vokounovi mezi betony. Český brankář si s jeho střelou poradil
22:19
49. minuta: Další nepřesná rozehrávka Rusů a další zakázané uvolění.
22:20
50. minuta: Červenka si za brankou Ruska poradil s Dacjukem a našel mezi kruhy najetého Kašpara, který v obrovské šanci trefil pravý beton ruského brankáře.
22:22
50. minuta: Petr Koukal zůstal otřesen po souboji s jedním z ruských hráčů. Vylučoval se nebude.
22:25
50. minuta: Jemelin srazil u mantinelu Jágra a je vyloučen do konce utkání.
22:26
51. minuta: Češi hrají pětiminutovou přesilovku. Rozsíval pálí po Červenkově přihrávce vedlě.
22:27
52. minuta: Český tým nikam nespěchá a snaží se držet puk na svých hokejkách.
22:28
54. minuta: Klepiš se protáhl do útočného pásma, posunul na Červenku, který prudce vypálil. Varvamov byl na místě.
22:31
55. minuta: Po Voráčkově akci pálil těsně vedle Tomáš Rolinek.
22:32
56. minuta: Viktor Kozlov zahákoval ujíždějícího Klepiše a je vyloučen na dvě minuty.
22:33
57. minuta: Češi hrají přesilovku v klidu a drží puk na svých hokejkách. Navíc se dostávají do šancí, Červenka vybruslil zpoza branky, ale pod klečícím Varlamovem puk neprostrčil.
22:36
58. minuta: Rusové už jsou kompletní a po seknutí Michala Rozsívala do Malkina dostanou šanci zápas zdramatizovat v přesilové hře.
22:39
58. minuta: Rolinek podrazil pronikajícího Kovalčuka a Rusové budou hrát přesilovku 5 na 3.
22:39
58. minuta: Ruští trenéři si vyžádali oddechový čas a odvolávají brankáře.
22:41
59. minuta: Kovalčuk pálí hned po buly, ale puk končí po odrazu od mantinelu na zadní části české branky.
22:42
59. minuta: Malkin se snažil procpat puk pod ležícími Kašparem a Vokounem. Český brankář puk nakonec přikryl. Poté srazil Malkin Tomáše Mojžíše a je vyloučen.
22:44
59. minuta: Ovečkin si připsal tři střely během dvou vteřin. Jednu zablokoval Čáslava, druhou Vokoun a třetí skončila na tyči.
22:46
60. minuta: Dacjuk 35 vteřin před třetí sirénou snižuje na 1:2. Po křižné Kovalčukově přihrávce trefil poloodkrytou branku.
22:48
60. minuta: Kovalčukovo bekhendové nahození chytá Vokoun do lapačky.
22:49
Zápas končí. Češi jsou mistry světa!!!
22:50
Svěřenci Vladimíra Růžičky nakonec dokráčeli až na samý vrachol. Ve finále předvedli disciplinovaný výkon a nakonec vítězí 2:1. V první třetine dostal Čechy do vedení Jakub Klepiš, ve druhé třetině zvýšil Tomáš Rolinek na 2:0. V závěru sice dokázal snížit Dacjukem, ale na víc se Rusové nezmohli.