Reprezentační trenér Michal Bílek měl poslední šanci, otestovat si svůj tým před ostrým startem kvalifikace o postup na EURO 2012. V Liberci hrál jeho tým přátelský zápas s Lotyšskem. Vůbec poprvé se národní tým pod jeho vedením představil na domácí půdě.

Bílkova bilance až dosud nebyla příliš oslnivá. Z pěti předchozích zápasů se jeho svěřencům podařilo vyhrát jenom jednou, když triumfoval ve Spojených státech nad domácím celkem. S Tureckem, Skotskem, Ázerbájdžánem i Spojenými arabskými emiráty prohrál.

"Na ten zápas s USA bychom rádi navázali. Zápas s Lotyšskem chceme zvládnout výsledkově, ale také předvést dobrý výkon," tvrdil před utkáním český trenér.

"Chceme si vyzkoušet, jaké je to hrát proti zhuštěnému bloku soupeře. Lotyši se hned po ztrátě balonu zatahují pod míč, urputně brání. Proto bude důležité, jak budeme odvážní a jaký budeme mít pohyb, abychom se dostali do zakončení. Čekám, že se v ofenzivě prosadíme," doufal Bílek, který musel v nominaci oželet jen zraněnou trojici Čech, Sivok, Baroš.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
20:11
Úvodní sestavy:

Česko: Drobný – Pospěch, Kadlec, Hubník, Pudil – Plašil, Hübschman, Polák, Rosický – Fenin, Bednář.

Lotyšsko: Vanins – Klava, Laizans, Ivanovs, Mihadjuks, Verpakovskis, Rubins, Karlsons, Gorkšs, Pereplotkins, Rafalskis.

20:13
1. minuta - Utkání právě začalo.
20:22
1. minuta - První náznak šance: Bednář ťuknul míč Feninovi, jenže ten při své cestě pokutovým územím narazil do prvního obránce.
20:23
2. minuta - Fenin se nepohodl s Polákem, ale dalekonosná střela Karlsonse mířila vysoko nad bránu.
20:25
4. minuta - Dobře bránícím Lotyšům se daří domácí hráče obírat o míče, jejich kontry jsou však zatím neškodné.
20:26
5. minuta - Polák už poněkolikáté lacině ztratil balon. Hosté budou koapt roh.
20:27
6. minuta - Plašil nepovedený centr v klidu odvrací.
20:28
7. minuta - Po faulu na Rosického se Češi dostali do blízkosti brány soupeře, ke střele se ale nedostali.
20:29
7. minuta - Fenin pohotově vypálil z dálky. Míč o kousek minul šibenici lotyšské brány.
20:30
9. minuta - Češi působí poněkud nerozehraným dojmem. Často kazí i na pohled velmi snadné míče.
20:31
12. minuta - Feninovu střílenou přihrávku dva metry před brankovou čárou zbrzdil Bednář, kterému následně ukopl balon obránce.
20:34
13. minuta - Češi začali diktovat tempo. Poněkud náhodou se ve velkém vápně dostal k míči Hübschmann, ale jeho prudká rána trefila jen brankáře Vaninse.
20:36
16. minuta - Rosický chytře posunul na Bednáře, kterého zastavil sporný ofsajd.
20:38
16. minuta - Češi se díky Feninovi velmi rychle dostali z obrany do rychlého protiútoku, jenže to by Plašil musel v brejku přihrát přesně...
20:39
18. minuta - Rosický chytřeposlal do strany míč na Pudila, který se snažil poslat balon do vápna dnes již několikátým přízemním centrem. Žádný ze spoluhráčů se však k míči nedostali.
20:40
19. minuta - Pospěch před velké vápno vybídl ke střele Poláka, který netrefil brnaku. Češi hrají dobře.
20:41
20. minuta - Fenin zpětnou přihrávkou připravil střeleckou pozici pro Plašila, jemuž se však rána moc nepovedla. Míč má brankář.
20:42
23. minuta - Lotyši se snaží praktikovat poměrně vysunuté napadání, svěřenci trenéra Bílka si na to, zdá se, zvykli.
20:45
24. minuta - Pudill na lajně nestíhal Pereplotkinse, a tak ho ukázkovou kosou zezadu složil. Rozhodčí jeho zákrok "odměňuje" žlutou kartou.
20:47
27. minuta - Polák z jednatřiceti metrů pálí z trestného kopu pouze do zdi.
20:49
29. minuta - Nepřesnosti v české rozehrávce dávají Lotyšům šance na protiútoky, jenže ty brzdí jejich pomalá rychlost a špatně načasované pasy.
20:52
31. minuta - Hübschmann to zkusil z dálky, ale netrefil branku.
20:53
33. minuta - Na Rosického si Lotyši dávají opravdový pozor. Jakmile je chvilku u míče, snaží se ho soupeř zastavit, a to často i za cenu faulu.
20:55
34. minuta - Pospěchův centr si pro sebe stáhl Vanins.
20:56
36. minuta - Domácí tým zamkl svého soupeře, ale žádnou šanci si dosud nevypracoval.
20:58
38. minuta - Na hraně pokutového území si říkal o penaltu možná faulovaný Fenin. Sudí ale mlčí.
21:00
39. minuta - Pereplotkins ze strany napálil balon, bohužel pro něj ale jen do Drobného náruče.
21:01
40. minuta - Bednářova slaboučká střela neměla naději uspět.
21:02
42. minuta - Další žlutou kartu inkasuje Jaroslav Plašil.
21:05
45. minuta - Pudil parádně vyslel míč skrz vápno, lale Fenin na balon těsně nedosáhl a Pospěch se ukopl.
21:07
46. minuta - Rozhodčí ukončil první poločas.
21:08
46. minuta - Oba týmy učinily střídání Pudila nahradil Rajnoch. Lotyši vyměnili Rubinse za Žigajevse.
21:24
47. minuta - V dobré příležitosti se ocitl Hubník, ale jeho hlavička se mezi tyče nevešla.
21:25
49. minuta - ČEŠI VEDOU 1:0! První reprezentační branku vstřelil Roman Bednář, který z první poslal balon k tyči po Plašilově pasu.
21:27
51. minuta - Čechům po gólu narostlo sebevědomí, hraje se kolem lotyšské brány.
21:29
53. minuta - ČEŠI VEDOU 2:0! Rosický nejdříve přetáhl centr, ke kterému se dostal Pospěch, jenž míč hned vrátil do vápna, kde ho zblízka napálil do sítě Martin Fenin.
21:32
58. minuta -Velká šance Bednáře navýšit skóre. Jeho hlavičku však zblokoval jeden z obránců.
21:36
59. minuta - Žlutá karta pro Hübschmannq.
21:37
60. minuta - Češi střídají: Necid za Bednáře, Štajner za Rosického, Holek za Poláka a Lafata za Fenina. Své hráče mění i Lotyši.
21:39
64. minuta - Štajner na půlce famózní kolmou přihrávkou vybídl Fenina, který se však střetl s vybíhajícím brankářem.
21:42
66. minuta - Lotyši se snaží hrát tvrdě, ale zatím jim to k šancím nepomáhá.
21:44
71. minuta - Pospěch se pokoušel posunout míč před bránu soupeře, ale nepovedlo se mu to. Sledujeme poněkud nezáživnou pasáž hry.
21:49
73. minuta - Nebezpečný centr "uklidil" z hrací plochy Pospěch.
21:51
74. minuta - ČEŠI VEDOU 3:0! Dobře hrající Pospěch korunuje svůj kvalitní výkon v druhém poločase třetí brankou. Necid výborně vyvezl balon od vlastní brány, posunul ho na Pospěcha, který na hraně vápna, když se k němu blížil soupeř, přesnou ranou zvýšil.
21:53
77. minuta - ČEŠI VEDOU 4:0! Zápas se mění v exhibici. Chytrou tečí zvyšuje po rychlém kontru Tomáš Necid.
21:53
21:56
78. minuta - Plašila nahrazuje Milan Černý.
21:57
80. minuta - Lotyšsko znovu střídá. Do hry se již zapojil téměř celý tým.
21:58
82. minuta - Největší šanci Lotyšů, při které se k odraženému balonu dostal na penaltě Cauňa, brzdí pomezní sudí. Ofsajd.
22:00
85. minuta - Solonicins z trestrného kopu poslal míč do vápna, jenže tam se nikdo z jeho spoluhráčů k balonu nedostal.
22:02
88. minuta - Zdá se, že Češi zápas již v pohodě dohrají.
22:07
90. minuta - Štrajner vybídl pasem Černého. Ten nastřelil jenom brankáře.
22:08
90. minuta - Rozhodčí nastaví 3 minuty.
22:09
92. minuta - LOTYŠI SNIŽUJÍ NA 4:1! Českou radost v závěru přece jen kalí Cauna, který využil zmatků v české obraně a zcela osamocen zaznamenává čestný úspěch soupeře.
22:11
93. minuta - Žlutou kartu dostává Lotyš Grebis.
22:12
94. minuta - Utkání skončilo.