Už ve svém druhém zápase v kvalifikaci o evropský šampionát v roce 2012 hrají čeští fotbalisté prakticky o všechno. Po úvodní prohře s Litvou potřebuje tým trenéra Michala Bílka nutně porazit Skotsko, aby ještě zůstal v reálné hře o postup.

Kouč Bílek řešil především složení útoku, pro zranění totiž nepřijel Milan Baroš. Navíc Bednář s Necidem ve svých klubech pravidelně nehrají a Magera s Václavem Kadlecem zase neoplývají bohatými zkušenostmi z reprezentace, sparťanský mladík Kadlec byl povolán úplně poprvé.

Skotové jsou na tom zatím podstatně lépe než Češi, ve dvou utkáních získali čtyři body, když nejprve remizovali v Litvě a poté gólem v nastaveném čase udolali Lichtenštejnsko.

Skotové se na stadionu v Edenu budou moci opřít o početnou skupinu svých fanoušků, kterých do Prahy dorazilo několik tisíc. Naopak český fotbalový svaz marně mobilizoval své fandy, důležitý zápas není vyprodán.

Ve druhém pátečním utkání hraje Španělsko s Litvou. V úterý nastoupí Češi v Lichtenštejnsku a Skotsko přivítá úřadující mistry Evropy i světa ze Španělska.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
19:47

Dobrý večer z Edenu, kde budou čeští fotbalisté hostit v rámci kvalifikace o postup na mistrovství Evropy Skotsko.

19:49

ČR: Čech - Pospěch, Hubník, Suchý, M. Kadlec - Plašil, Polák, Hübschman, Rosický - Necid, Magera

Skotsko: McGregor - Hutton, McManus, Weir, Whittaker - Caldwell - Morrison, Fletcher, Dorrans, Naismith - Mackie

19:57

Na stadionu je jednoznačně patrné, který tým bude mít větší podporu. Skotských fanoušků je tu opravdu hodně, zaplnili celou tribunu za brankou a jsou rozprostřeni i na dalších místech. A chorály Skotů už zní Edenem.

20:13

Odezněly hymny obou mužstev, za chvilku se začne hrát.

20:22

1. minuta: Necid s Rosickým rozehráli, zápas začal.

20:22

4. minuta: První vážnější akce českého týmu, míč se dostal k Necidovi, jeho centr odvrátil jeden ze skotských hráčů.

20:23

9. minuta: Polák pronikl středem hřiště, jeho střelu však Skotové zblokovali a míč se jen dokutálel k brankáři McGregorovi.

20:25

11. minuta: Češi mají územní převahu, ale skotští fotbalisté zatím pozorně brání. Rosický a spol. se těžko dostávají do zakončení.

20:27

12. minuta: Hubschman střílel zpoza šestnáctky vysoko nad. Vzápětí Polák přihrál Necidovi, jehož slabý pokus však mířil do připraveného McGregora.

20:29

13. minuta: Žlutou kartu dostal hostující obránce Whittaker za faul na Rosického.

20:29

14. minuta: Necid upadl v pokutovém území, když ho bránil McManus. Pár vteřin poté padá Necid znovu po lehkém kontaktu se skotským obráncem, tentokráte už dostává od rozhodčího Bebeka žlutou kartu za simulování.

20:32

19. minuta: Rosický se teď pokusil překvapit skotskou obranu dlouhým pasem na Necida. Jeho přihrávka však doputovala k McGregorovi.

20:35

19. minuta: Rosický narazil s jedním ze svých spoluhráčů, vnikl do pokutového území, jeho rána z úhlu ale minula skotskou branku.

20:36

23. minuta: Pospěch se u postranní čáry prosadil proti skotskému obránci, jeho centr však prolétl pokutovým územím. K balonu se hned dostal Kadlec, který hned posílal centr do vápna z druhé strany, Necid však míč špatně zpracoval.

20:40

24. minuta: Z pravé strany přišel další centrovaný míč od Pospěcha, Necidova hlavička nebyla přesná.

20:41

26. minuta: Plašil rozehrával přímý volný kop z levé strany z nadějné pozice, centr však odvrátil první bránící hráč. Pokračující akci českého týmu zakončil Polák nevýraznou střelou do McGregora.

20:42

28. minuta: Plašil adresoval míč za skotskou obranu, Magera jej zpracoval, ale byl překvapen, že není v ofsajdu a akci pokazil.

20:44

29. minuta: Protiútok Skotů zastavil důrazným odkopem Kadlec.

20:45

30. minuta: Necid si seběhl od postranní čáry na střed, přiťukl Polákovi, jenž sice vystřelil, ale opět nepřesně.

20:46

31. minuta: Skotové se snažili využít zaváhání české obrany, ale ze svého nájezdu na Čechovu branku nic nevytěžili.

20:47

32. minuta: Po faulu na Dorranse dostal žlutou kartu Hubschman.

20:48

34. minuta: Nepříjemná chvilka před brankářem Čechem. Hutton poslal míč před branku z pravé strany, kde jej nešikovně trefil jeden z českých hráčů, ale Čechům se ještě podařilo míč dostat do bezpečí.

20:51

39. minuta: Po rozehrání přímého volného kopu Plašila z pravé strany, prodloužil míč Magera a do zakončení se dral Hubník. Míč ale skončil v rukou gólmana McGregora.

20:55

41. Další Plašilův centr zprava sbírá McGregor.

20:57

43. minuta: Po pěkné kombinaci Poláka, Magery vybídl Kadlec ke skórování Necida, který zakončoval šest metrů před brankou. Proti českému útočníkovi ale včas vyběhl McGregor a jeho pokus neutralizoval.

21:00

45. minuta: V závěru poločasu Češi přitlačili Skoty, výsledkem bylo několik rohových kopů, skotský brankář však nečelil výraznějšímu nebezpečí.

21:01

Končí první poločas, Česká republika - Skotsko 0:0.

21:15

46. minuta: Začal druhý poločas, rozehrávali Skotové.

21:17

48. minuta: Češi marně hledají skulinku ve skotské obraně, zatím neúspěšně. Nyní vybojovali alespoň roh.

21:20

49. Po rohovém kopu Rosického hlavičkoval Kadlec, jeho pokus mířil pod břevno, McGregor ale míč vyškrábl na další roh.

21:21

52. minuta: Jan Polák je střelecky aktivní, nyní se opřel do míče z dvaceti metrů, opět však jeho rána minula skotskou branku.

21:29

53. minuta: Skotští fanoušci se už radovali, když jejich fotbalisté rozvlnili síť, ale rozhodčí správně odmávali a odpískali ofsajdové postavení Naismitha. Branka správně neplatila.

21:29

55. minuta: Plašilova střela levou nohou končí u rohového praporku.

21:30

59. minuta: Nadějný Plašilův centr jen prolétl pokutovým území Skotska.

21:31

59. minuta: Střídání v českém týmu, odchází Lukáš Magera, přichází Roman Bednář.

21:32

61. minuta: Čeští fotbalisté teď motali Skoty v jejich pokutovém území, zakombinovali spolu Rosický a Necid, přihrávku českého útočníka ale odpálili skotští zadáci pryč.

21:34

63. minuta: Rána Whittakera letí hodně vysoko nad branku Čecha.

21:35

65. minuta: Polák potáhl míč přes půlku hřiště, křížným pasem našel přesně Rosického, který poslal míč do pokutového území, kde hlavičkoval opět Polák. McGregor vytáhl perfektní zákrok.

21:38

69. minuta: Češi vedou 1:0. Rosický zahrával rohový kop, jeden z českých hráčů míč ho hlavou nasměroval na skotskou branku, kde se do balonu ještě hlavou trefil Hubník a překonal McGregora.

21:43

71. minuta: Centr Skotů z pravé strany bez problémů chytá Čech.

21:44

75. minuta: Češi stále drží míč více než Skotové. Rosický si vyměnil míč s Bednářem, českého kapitána ale Skotové ještě ubránili. Hned poté ale dostal přihrávku Bednář, ale z petnácti metrů jen těsně minul levou tyč skotské branky.

21:49

76. minuta: Skotové střídali. odešli Mackie a Caldwell, přišli Iwelumo a Miller.

21:50

79. minuta: Hubschman výborně odebral míč Millerovi, postupoval do rozhozené skotské obrany, ale přihrávku na Bednáře pokazil.

21:52

81. minuta: Skotové zvyšují aktivitu v útoku, zatím však českou branku neohrožují. Kadlec bez potíží odvrátil centr Fletchera.

21:53

82. minuta: Žlutou kartu dostal skotský obránce Weir.

21:55

84. minuta: Necidova zblokovaná střela končí mimo.

21:55

84. minuta: Oba týmy střídají. Ze skotské jedenáctky odchází Morrison, nahrazuje ho Robson. Z Čechů opouští trávník necid, jehož nahradil Holek.

21:57

85. minuta: Střídající Robson hned tvrdě atakoval Hubníka a dostal žlutou kartu.

21:58

88. minuta: Češi Skoty k ničemu nepouští, možnou akci skotského týmu přerušuje faul Iweluma.

22:00

90. minuta: Rozhodčí nastavuje čtyři minuty.

22:02

90. minuta: Nebezpečný centr Robsona prolétl pokutovým území Čechů, nikdo ze Skotů ho nedokázal zasáhnout.

22:04

90. minuta: Češi už skotské fotbalisty do žádné šance nepustili. Plašila ještě vystřídal Rajnoch. Zápas končí, Česká republika - Skotsko 1:0.