Španěl dojel v posledním závodu sezony až sedmý a celkově mu to stačilo pouze na druhé místo. Mark Webber dojel o jedno místo za Alonsem a v konečném pořadí bere pomyslný bronz.

Závod ovlivnila kolize v prvním kole mezi Schumacherem a Liuzzim. Několik jezdců si při výjezdu zpomalovacího vozu odbyla povinnou zastávku v boxu. Petrov z týmu Renault se díky této zastávce dostal před Alonsa a do konce závodu ho před sebe nepustil. Španělovi tak zamezil zisku dalších bodů, které by zajistily titul právě jemu.

V dramatické Velké ceně Abú Zabí dojel na druhém místě dojel Brit Lewis Hamilton a třetí jeho krajan a kolega z McLarenu Jenson Button, kterého Vettel vystřídal na světovém trůnu. V celkovém hodnocení má nový šampion 256 bodů a Alonsa v konečném účtování porazil o čtyři body. Webber skončil o dalších deset bodů zpět.

Vettel se stal šampionem ve věku 23 let a 125 dní. O 166 dní tak překonal dosavadní věkový rekord, který vytvořil předloni Hamilton.

Alonsovi se už od startu nedařilo

Start závěrečné Grand Prix vyšel Buttonovi, který svůj vůz dostal hned v rovince před největšího adepta na titul Alonsa, na ostatních místech se nic nezměnilo. Vítěz kvalifikace Vettel udržel první místo, za ním zůstal Hamilton a další kandidát na celkové vítězství v šampionátu Webber jezdil po nevydařené kvalifikaci na pátém místě.

Webber si do rádia stěžoval na horší přilnavost zadních kol a ve dvanáctém okruhu si jako první z favoritů nechal vyměnit pneumatiky za tvrdší. O čtyři okruhy později totéž provedl ze čtvrtého místa i Alonso a vrátil se těsně před Webbera. To se nakonec ukázalo jako klíčový a špatný manévr. Vettel jezdil stále první, na dosah se ho držel Hamilton.

Po výjezdu zpomalovacího vozu měl Alonso od 20. kola velký problém. Po návratu z boxů totiž jezdil za Rusem Vitalijem Petrovem z Renaultu.

Vettel poslední okruhy kroužil na prvním místě s pohodlným náskokem

Ve 24. okruhu se do depa vydal z druhého místa Hamilton, o kolo za ním také Vettel. Po rychlých zastávkách se však Němec dostal na druhé místo za Buttona, který se ale teprve k mechanikům chystal. Vettelova šance na titul světa se v té chvíli velmi zvýšila, naopak Hamiltona brzdil Polák Robert Kubica s renaultem. Zle na tom byl Webber, který jezdil až dvanáctý.

Button ve 40. kole z prvního místa zajel pro nové obutí a Vettel byl jen krůček od titulu. Když se po výměně pneumatik vrátil před Petrova a Alonsa také Kubica. V tu dobu Španěl věděl, že dostat se na potřebnou čtvrtou pozici při Vettelově vítězství nezvládne, až do cíle už se nedokázal ze sedmého místa posunout.

Výsledky Velké ceny Abú Zabí

1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:39:36,837 (prům. rychlost: 189,923 km/h), 2. Hamilton (Brit./McLaren) -10,162, 3. Button (Brit./McLaren) -11,047, 4. Rosberg (Něm./Mercedes) -30,747, 5. Kubica (Pol./Renault) -39,026, 6. Petrov (Rus./Renault) -43,520, 7. Alonso (Šp../Ferrari) -43,797, 8. Webber (Austr./Red Bull) -44,243, 9. Alguersuari (Šp./Toro Rosso) -50,201, 10. Massa (Braz./Ferrari) -50,868.