Tenista Tomáš Berdych si nezahraje semifinále Turnaje mistrů. Český hráč dnes prohrál v posledním utkání skupiny A se světovou jedničkou Rafaelem Nadalem ze Španělska 6:7, 1:6 a je jisté, že nepostoupí. Poslední semifinalista vzejde z večerního utkání Srba Novaka Djokoviče a Američana Andyho Roddicka.

Nadal postoupil z prvního místa a v sobotním semifinále ho čeká domácí Andy Murray. Švýcar Roger Federer si na jméno soupeře počká do večera, přičemž Djokovičovi stačí k účasti mezi elitní čtyřkou získat s Roddickem set.

Pro Berdycha skončil Turnaj mistrů stejně jako před osmi lety pro předchozího kvalifikovaného Čecha Jiřího Nováka. Oba jednou vyhráli, dvakrát prohráli a brány semifinále neotevřeli.

Ze šatny vycházel Berdych uvolněný na předzápasové interview. Moderátor se českého hráče ptal, co na Nadala, s kterým prohrál 17 setů v sedmi zápasech v řadě, tentokrát vymyslí. "Budu se snažit se hrát svoji hru, být agresivní a soustředěný od prvního míče," řekl Berdych s tím, že se na výzvu jménem Nadal těší.

Berdych držel slovo a snažil se Nadala co nejvíc tlačit a hned ve druhé hře měl po výborných returnech a výměnách dva brejkboly. Zaskočení diváci nevěděli, zda mají tleskat, ale Nadal jim pomohl a ztrátu servisu odvrátil vítězným míčem a esem. Španěl se pak výrazně zlepšil a i Berdych odvracel dva brejkboly. A rovněž uspěl.

Henman chválil Berdycha

Český hráč se nemohl trefit do prvního servisu, aby si pomohl. Během první sady měl úspěšnost prvního podání pouhých 36 procent. "Berdych odvádí skvělou práci, ale musí zlepšit servis, aby si ulehčil," komentoval zápas bývalý britský tenista Tim Henman pro BBC.

Vzrušení nastalo za stavu 5:6. Nadal přerušil výměnu, protože si myslel, že Berdych zahrál do autu, a požádal o Jestřábí oko. Hlavní rozhodčí souhlasil s autem, takže "challenge" byla na Berdychovi. Český hráč měl pravdu - míč se otřel o čáru, a proto vedl při podání Španěla 30:15. Naštvaný Nadal se chvilku hádal s rozhodčím, protože chtěl, aby se výměna opakovala.

"Nechci se k tomu vyjadřovat anglicky, abych neřekl něco špatně," řekl Nadal divákům po zápase. "Nevím, co bylo špatně, možná já," vtipkoval.

První set ztratil Berdych až v tie-breaku

V utkání si Nadal game podržel a posunul set do tie-breaku, kterému dominoval 7:3 i proto, že Berdych chyboval a nedokázal ho zatlačit. Důležitý první set, který zápas rozhodl, držel obecenstvo v napětí hodinu a deset minut.

Berdych musel druhý set vyhrát, aby udržel naději na postup do semifinále. Vynikající Nadal mu ale nedal šanci. Berdych jen stěží ukončoval výměny, jelikož letošní vítěz tří grandslamových turnajů Nadal skoro každý míč doběhl.

Ve druhé sadě Nadal sebral Berdychovi dvakrát servis

Podání ztratil Berdych ve druhé sadě dvakrát. Poprvé po osmiminutovém gamu ve čtvrté hře a poté rovněž v šesté. Pětadvacetiletý Čech nadchl skvělými míči, trápil Nadala výpady k síti, ale na obrat to nestačilo. Druhý set ztratil 1:6.