Motocyklový závodník Jakub Smrž těsně přišel v britském Donington Parku o své první vítězství v mistrovství světa superbiků. V dnešní úvodní jízdě ho v předposledním kole předjel Ital Marco Melandri, Smrž i tak druhým místem zaznamenal nejlepší výsledek v kariéře.

Brzy osmadvacetiletý rodák z Českých Budějovic byl dosud v MS superbiků nejlépe třetí před dvěma lety v nizozemském Assenu. Smrž na ducati v závodě využil výhodné startovní postavení v první řadě a potvrdil svůj čtvrtý kvalifikační čas.
Do vedení se dostal v sedmém z 23 kol, když předjel domácího Leona Haslama, a začal si v čele budovat náskok. Ten zhruba po polovině závodu navýšil na dvě a půl sekundy a jel si pro životní umístění.

Smrž: Byl to hezký závod

Ze skupiny pronásledovatelů však sedm okruhů před koncem unikl bývalý mistr světa kategorie do 250 ccm Melandri na yamaze a začal stahovat Smržův náskok. Kolem českého jezdce, jenž měl opotřebované pneumatiky, se přehnal v předposledním kole a dojel si ve třetí jízdě v superbicích po loňském odchodu z mistrovství světa silničních motocyklů pro první vítězství.

Smrž si už v závěru hlídal svou senzační druhou pozici a na Melandriho ztratil dvě a půl sekundy. Třetí Carlos Checa ze Španělska za českým jezdcem zaostal o více než tři sekundy.

"Byl to hezký závod, jsem strašně rád, že jsem znovu na stupních vítězů. To je to nejdůležitější," uvedl po závodě Smrž. "V závěru už jsem měl sjetou zadní gumu a nemohl jsem s Markem bojovat," dodal český závodník, jenž se s Melandrim utkal už v několika závodech třídy do 250 ccm v roce 2002.

V druhé jízdě se už Smržovi tolik nedařilo a skončil osmý, jednadvacet sekund za vítězným Chekou. V průběžném pořadí šampionátu patří českému jezdci po dvou dílech páté místo.