Čeští hokejisté prohráli v generálce na mistrovství světa na Slovensku v zaplněné pražské O2 areně s Kanadou 2:4.

Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika prohrávali už ve 26. minutě o čtyři branky a až v závěrečné třetině předvedli výkonk, který od nich obecenstvo i trenéři čekali. Zvýšili pohyb, získali si převahu a dostávali se do šancí, z nichž dvě proměnil Martin Havlát po přihrávkách Patrika Eliáše.

Pátý gól Kanady mohl v oslabení při Nashově vyloučení přidat Spezza, ale jeho velkou šanci zklividoval Pavelec. Dramatický konec mohl zařídil kapitán Rolinek, jeho pokus však zastavila tyč.

V utkání se hrálo o nominaci na světový šampionát na Slovensku, kam se úřadující mistři světa přesunou ve čtvrtek a kde je v sobotu je od 20.15 čeká úvodní utkání proti Lotyšsku.

Kouč Hadamczik nechal od druhé třetiny odpočívat Jágra, Červenku, Voráčka a Novotného, do hry se zapojili Růžička, Koukal, Vampola a Vondrka a s výjimkou odpočívajícího Čáslavy se tak dostali na led všichni hráči v poli, kteří jsou v kádru.

Kouč po utkání oznámil, že z týmu pro šampionát vyřadil Martina Ševce, Michala Vondrku a nejproduktivnějšího hráče play-off Martina Růžičku. Naopak tým doplní další posila z NHL Michal Frolík, s nímž původně nepopčítal.

Česká republika - Kanada 2:4

Branky a nahrávky: 46. Havlát (M. Michálek), 53. Havlát (Eliáš) - 16. Schenn (Duchene, Methot), 20. Burns (Duchene), 21. Clutterbuck (Burns), 26. Spezza (Scalzo, Ladd). Rozhodčí: Fraňo, Minář - Pouzar, Bláha (všichni ČR). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Třetiny: 0:2, 0:2, 2:0. Diváci: 16.289.

Česká republika: Pavelec - K. Rachůnek, Škoula, Židlický, Němec, Martínek, Krajíček, Nakládal, Ševc - Jágr (21. M. Růžička), Červenka (21. Koukal), Průcha - Klepiš, Eliáš, M. Michálek - Voráček, Marek, Rolinek - Havlát, Novotný, Hubáček - od 21. navíc Vampola, Vondrka. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Kanada: Reimer - Burns, Phaneuf, Methot, L. Schenn, Pietrangelo, Scalzo - Clutterbuck, Zajac, Vermette - Stewart, Duchene, Nash - Eberle, Spezza, Ladd - E. Kane, Tavares, Skinner. Trenéři: Ken Hitchcock, Scott Arniel a Peter DeBoer.