reklama
reklama
20. 5. 2011 | poslední aktualizace: 20. 5. 2011  12:23
Tenisové French Open

Djokovičovi stačí na French Open dojít do finále. A bude světová jednička

Srbský tenista se tlačí na světový trůn, korunovat ho může už druhý grandslam sezóny. Rafael Nadal může mít šestý titul. K udržení pozice světové jedničky mu ale ani obhajoba loňského triumfu nemusí stačit.
Čtěte více o: French Open | tenis
Novak Djokovič.
Novak Djokovič.
foto: ČTK

Souboj tenisových titánů Rafaela Nadala a Novaka Djokoviče na letošním French Open, které startuje v neděli 29. května, zastiňuje vše ostatní. V banku je nejen druhý grandslamový titul z turnaje, který má díky častým maratonským kláním na antuce přívlastek nejtěžší, a vítězná prémie 1,2 milionu eur (téměř 30 milionů korun), ale také první místo ve světovém žebříčku.

Ještě na začátku roku se pozice čtyřiadvacetiletého Španěla zdála naprosto neotřesitelná. Na tenisový trůn usedl loni v červnu a na začátku roku měl před druhým Rogerem Federerem náskok přes tři tisíce bodů, před třetím Djokovičem dokonce přes pět tisíc bodů. Na prahu French Open už vede jen o 405 bodů. A pokud srbský tenista, který v neděli oslaví 24. narozeniny, postoupí v Paříži do finále, vymaže i poslední manko a sesadí španělského rivala z první příčky.

reklama

Anketa
Kdo vyhraje French Open?
Hlasovalo 357 čtenářů

Davis Cup nalil energii

Djokovič má za sebou výjimečný úsek své tenisové kariéry. I kdyby už nevyhrál ani jediný zápas do konce roku, dokázal už tolik, co mnozí soupeři nezvládnou za celou kariéru. Od začátku roku vyhrál sedmatřicet zápasů v řadě, sedm turnajů včetně grandslamového Australian Open a získal 5,430 milionu dolarů z turnajových odměn. A už s velkým předstihem si jako první zajistil účast na Turnaji mistrů pro osmičku nejlepších hráčů na konci roku.

A teď má ve svých rukách naplnění svého životního cíle - stát se světovou jedničkou. "V minulosti jsem prohrál zápasy na velkých turnajích s Rafou či Rogerem. Jen proto, že jsem o sobě zapochyboval. Změna přišla po loňském triumfu v Davis Cupu, který mi nalil energii i sebevědomí. Dneska na kurtu nemyslím na prohru, ale jedině na vítězství," prohlásil Djokovič. Ta změna je nepřehlédnutelná.

"To, co letos předvádí, je neuvěřitelné. Jak zvládá těžké zápasy, má sebevědomí na rozdávání. Najednou mu přijde, že je nemožné prohrát. Jeho hra nemá momentálně žádnou slabinu. Každý krok na kurtu, který udělá, mu přijde jako správný," popsal současnou formu Djokoviče český tenista Radek Štěpánek.

Djokovič vítězí i na antuce

Ještě na začátku roku vyznívala bilance vzájemných zápasů jasně pro Nadala v poměru 16:7, všechna čtyři letošní utkání ale vyhrál Djokovič. Poslední dvě na Nadalově nejoblíbenějším povrchu, na antuce. Pokaždé ve finále. Do té doby s ním prohrál všech předchozích devět utkání na antuce.

"Vyhrál jsem nad Rafou poslední dvě finále během devíti dní. To je pro mě ohromné povzbuzení a dodává mi ještě víc sebevědomí před French Open," přiznal Djokovič, který před Paříží relaxoval s přítelkyní Jelenou Rističovou na festivalu v Cannes. "Vypadá to, že právě teď je Novak nezastavitelný," přiznal i Nadal.

Jenže antuka, a zvlášť ta pařížská, je jeho výsostným teritoriem. Odehrál na Roland Garros šest ročníků a pětkrát odjížděl neporažený. Vyhrál na French Open 38 zápasů a jen jednou odešel poražený. V roce 2009 senzačně podlehl Švédovi Robinu Söderlingovi už ve čtvrtém kole.

Loni ale opět vyhrál a letos má před sebou dvě výzvy - vyrovnat rekord Björna Borga a jeho šest pařížských vítězství. A uhájit pozici světové jedničky. To ale nemá ve svých rukách. Nadal a Djokovič na sebe mohou narazit až ve finále a ani šestý titul nebude stačit k setrvání na tenisovém trůnu.

 

Kdo se stane jedničkou

Nadal musí v Paříži vyhrát, jinak přijde o část bodů, které obhajuje z loňska, a jedničkou se stane automaticky Djokovič. Pokud Nadal získá šestý titul, musí se Djokovič dostat minimálně do semifinále, aby vystřídal Španěla na světovém trůně.

Autoři: Alois Žatkuliak
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Djokovičovi stačí na French Open dojít do finále. A bude světová jednička (kozák)
Djokovic hraje výborně ale je mi strašně nesimpatycký co na hřišti...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Sebastian Vettel při Velké ceně Austrálie se zvukem motorů spokojený nebyl.
Vojtěch Scheinost
Takhle nezní formule 1, tenhle zvuk je úplný "shit", nadává mistr světa...
VIDEO
Radek Štěpánek (vlevo) se v Japonsku bude muset bez Tomáše Berdycha obejít.
Radek Štěpánek bude hlavní oporou českého týmu ve čtvrtfinále Davisova...
reklama
reklama
reklama