Sparta je po sedmi kolech první s jedenadvaceti body, slávisté se krčí s šesti body na třinácté příčce. Takhle jasně jasně karty před slavným zápasem dlouho rozdány nebyly. Ale pozor, známá poučka tvrdí, že derby nikdy nevyhrává favorit.

"Jsme na opačných pólech tabulky, ale rozhodně nepůjdeme do utkání s poraženeckou náladou. Naopak si myslím, že to bude právě ten zápas, kdy se všechno otočí a my se chytíme. Momentálně nemáme na Spartě co ztratit a já věřím, že kluci zaberou," vzkázal na Letnou slávistický kouč Michal Petrouš.

"Derby zůstane největším zápasem podzimu, ať oba kluby budou v tabulce kdekoliv. Na postavení Slavie se nemusíme ohlížet, bezpochyby i tentokrát to bude dramatický zápas," tvrdil s předstihem sparťanský první trenér Martin Hašek.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
19:06
Před utkáním

Ještě nikdy nešli fotbalisté Sparty a Slavie do derby v samostatné české lize s takovým rozestupem. Slavia se krčí na třináctém místě s jedinou výhrou, naopak Sparta lize absolutně dominuje - vyhrála všech sedm zápasů.

19:08
Sestavy

Sparta: Švenger - Kušnír, Zápotočný, Jarošík, Pamič - Kadlec, Matějovský, Hušbauer, Grajciar, Krejčí - Kweuke.

Slavia: Čontofalský - Nitrianský, Hubáček, Cicman, Hurka - Blažek, Petrák, Jarolím, Frejlach, Hloušek - Pospěch.

19:23

Tribuny letenského stadionu se zaplnily, do utkání zbývá pár minut.

19:25
Překvapení v sestavě Sparty

V sestavě Sparty stojí za zmínku jméno Ladislava Krejčího. Devatenáctiletý ofenzivní záložník zazářil na nedávném ME do 19 let a patří k velkým nadějím českého fotbalu.

19:26
Retro dresy

Fotbalisté obou týmu nastupují na hřiště Generali Areny, mají na sobě retro dresy. Zápas ale budou hrát v tradičních trikotech.

19:28
Rozhodčí

Hlavním arbitrem tohoto derby bude Radek Matějek, na čarách mu budou pomáhat K. Mencl a M. Večeřa.

19:29
Utkání začalo

Derby bylo odstartováno, výkop měla Sparta.

19:31

2. minuta Po počátečním oťukávání ve středu hřiště zkusil vystřelit z velké dálky sparťanský forvard Kweuke a minul asi o... patnáct metrů.

19:32

4. minuta Kweuke vyděsil Hubáčka, slávistický stoper měl ale štěstí, že kamerunský útočník vytancoval s míčem do zámezí.

19:34

5. minuta Matějovského kung-fu kop odnesl slávistický záložník Petrák.

19:35

7. minuta Sparta bude kopat roh.

19:36

8. minuta Sparta si po zásahu Adama Hlouška roh zopakovala z druhé strany. Krejčího centr ale obrana hostí odvrátila.

19:37
Sparta zatím roli favorita hrou nepotvrzuje

V úvodních deseti minutách domácí nepředvedli nic světoborného a předpoklady, že jsou velkými favority derby, se zatím ukazují jako liché. Naopak slávisté se tlačili dopředu - Hušbauer ztratil ve středu hřiště míč a slávistický útočník Blažek křížnou střelou vystrašil sparťanskou obranu.

19:40
Obří choreo pro Řepku

Jedna z dlouhých letenských tribun se zahalila pod velkolepou choreografii, která měla podpořit bývalého sparťanského kapitána Tomáše Řepku. Ten není ani na lavičce Sparty.

19:42
Penalta pro Spartu? Ne

13. minuta Václav Kadlec si postrčil míč okolo Hlouška, který do něho v pokutovém území zezadu trknul a poslal sparťana k zemi. Rozhodčí Matějek ale penaltu neodpískal.

19:43

14. minuta Sparťanský mladík Krejčí, který má za sebou i stáž v PSV Eidhoven, si chytře posunul míč okolo Petráka, který ho sestřelil a může být rád, že neviděl žlutou kartu.

19:45

18. minuta Krejčího roh se snažil usměrnit Jarošík, ale slávistickou bránu o hodně minul.

19:48
Šanci Sparty zmařil Čontofalský

20. minuta Kadlec utekl Hlouškovi a sparťanský útočník se řítil sám na branku Slavie. Gólman Čontofalský ale rychle vyběhl, skočil soupeři pod nohy a sebral mu míč.

19:52
Sparťané zařadili vyšší rychlostní stupeň

Sparta se po rozpačitém začátku rozjíždí, naopak Slavia si vůbec netroufá jít proti soupeři postupným útokem. SPoléhá se jen na vysoké nákopy, které ale k ničemu nevedou.

19:54

25. minuta Jan Blažek dostal žlutou kartu za zbytečné "sáňky" u sparťamské branky, skluzem srazil Pamiče.

19:55

26. minuta Kweuke si udělal legraci z Hubáčka a řítil se na slávistickou branku. Z úhlu ho ale výbornou prací tělem dostal druhý stoper Cicman.

19:56
Sparta vede 1:0! V 27. minuta dává Sparta první gól utkání. Kapitán Matějovský výborně nacentroval na zadní tyč a tam nejvýše vyskočil stoper Jarošík a hlavou trknul míč za Čontofalského.
19:58

Aréna na Letné je plná sparťanské radosti, což se kromě skandování projevilo i v dýmovnici, která zahalila snad polovinu hřiště.

20:00

32. minuta Adam Hloušek dnes hraje jedno ze svých nejhorších utkání ve slávistickém dresu. Velmi často kazí.

20:05

35. minuta Blažkův přímý kop z pětatřicetimetrů zatřásl reklamním panelem za sparťanskou brankou.

20:05
Sparta vede 2:0! V 37. minutě nejprve Čontofalský zmařil šanci Kweukeho, který byl úplně sám před brankou Slavie, míč se ale odrazil přímo ke Krejčímu a ten svoji premiéru v derby oslavil brankou.
20:07

"Dejte jim bůra" nese se Letnou na adresu hostů z Vršovic.

20:10

41. minuta Na hřiště přilétla světlice, rozhodčí Matějek domlouvá hlavnímu pořadateli.

20:12

44. minuta Slávisté se teď nesměle snaží o ofenzivu, ale působí dost bezzubě.

20:14
První poločas skončil

První dějství podzimního derby je minulostí, Sparta si do kabin odnáší náskok 2:0, který zařídili Kweuke a Krejčí.

20:18

Pohled do statistik: na střely vede Sparta o poločase 5:3, držení míče je téměř rovnocenné.

20:32
Začal druhý poločas

46. minuta Na hřiště šel slávista Vasilij Trubila (za Frejlacha) a sparťan Vlastimil Vidlička (za Kušníra),

20:34

49. minuta Slavia i na začátku druhého poločasu působí dost bezradně. Vůbec nedokáže přejít přes střed hřiště.

20:36

50. minuta Střela slávistického útočníka Pospěcha byla sice pohotová, ale šla přímo doprostřed branky, kde stál brankář Švenger.

20:38
Penalta pro Spartu? Opět ne

52. minuta Matějovský narýsoval nádhernou přihrávku za slávistickou obranu, kterou si přebral Pamič. Toho stíhal Nitrianský a sáhnul rukou po soupeři. Pamič se ale skácel na zem příliš ochotně a sudí byl opět němý.

20:41
Obrovská šance Sparty

57. minuta Rychlá kombinace Sparty po ose Krejčí - Pamič - Kweuke - Grajciar skončila nevyužita, když posledně jmenovanému chyběl ke střele do prázdné branky krok. Slávisté byli při této akci jen diváci.

20:44

58. minuta Adam Hloušek dostal žlutou kartu.

20:44
Žlutá karta pro Pospěcha

60. minuta Zbyněk Pospěch přišel do souboje s Jarošíkem pozdě a jeho zákrok vypadal jako z amerického fotbalu.

20:47
Sparta stupňuje tlak

62. minuta Slávistická obrana je přetížená a prakticky neustále čelí jednomu nájezdu sparťanů za druhým.

20:49

62. minuta Slavia střídá. Tragického Hlouška nahrazuje Stanislav Vlček.

20:50

Utkání sleduje 18 290 diváků.

20:50
Sparta vede 3:0! Dvojice Kweuke - Grajciar si v 65. minutě pohrála se slávistickou obranou a rychlou narážečkou se dostala až před Čontofalského. Kweuke nehamounil a předložil míč Grajciarovi před prázdnou branku, pro slovenského záložníka nebyl problém přidat třetí branku domácích.
20:57

71. minuta Sparta střídá. Dolů jde Kadlec, na posledních dvacet minut si jde zahrát Libor Sionko.

21:00

76. minuta Slavia se po dlouhé době dostala na dostřel Švengrovi, vybojovala si dva rohy za sebou, ale nic z toho.

21:04

78. minuta Slávista Petrák sestřelil ve středu hřiště Krejčího a dostal žlutou kartu.

21:06

79. minuta Brankář Čontofalský vychytal Kweukeho ve velké šanci.

21:09

82. minuta Slávista Blažek si zaběhl za obranu Sparty, ale nedokázal tam dobře zpracovat míč a vyběhnuvší brankář Švenger mu míč odpálil. Blažek se navíc při střetu zranil, bude střídat.

21:11

85. minuta Zatímco stadionem obíhá mexická vlna, kulhajícího Blažka střídá Matěj Paprčiak a za sparťana Grajciara přišel Miroslav Slepička.

21:14

88. minuta Sparta za radostného ryku tribun vede utkání k závěrečnému hvizdu. Slávistické výpady nejsou nebezpečené.

21:15

90. minuta Hurkův průnik po levém křídle zazdil kapitán Jarolím. Zcela sám v pokutovém území Sparty pálil z voleje vysoko nad. Byla to asi největší šance Slavie v utkání.

21:18
Konec utkání

Sparta potvrdila, že v lize nemá konkurenci. Vyhrála i osmý zápas této sezony, když v derby porazila Slavii po gólech Jarošíka, Krejčího a Grajciara 3:0.