Nynější trenér Slovácka Miroslav Soukup dnes ráno volal do Egypta svým známým, aby se dozvěděl více podrobností a také zjistil zdravotní stav hráčů Al Ahlí, které vedl v reprezentační dvacítce.

"Jsem těmito událostmi šokován. Moji známí v Egyptě mají nepodložený názor, že za touto tragédií je zaplacená provokace. Podotýkám, že to není můj názor," řekl dnes ČTK Soukup.

Klub Al Ahlí, jehož hráči a příznivci se ve středu stali terčem útoku, má podle něj na své straně osmdesát procent fotbalových fanoušků z celého Egypta. "Má podobnou popularitu jako u nás Sparta. Proto je pro mě nepochopitelné, když domácí tým Al Masrí vyhrál nad Al Ahlí, tak fanoušci neslavili vítězství a místo toho vtrhli na hřiště a napadli hráče soupeře. K tomu neměli nejmenší důvod," uvedl Soukup, který koučoval egyptskou dvacítku v letech 2008 a 2009.

Všechny zápasy Al Ahlí na hřištích soupeřů byly podle něj i za jeho působení v zemi vždy rizikové a provázely je mimořádná bezpečnostní opatření.

"Jen na stadionu sedělo v první a druhé řadě zhruba tři tisíce ozbrojených vojáků, další tisícovka hlídala na koních okolí stadionu. Nikdo se k žádným výtržnostem neodvážil. Nikdy nedošlo k žádné tragédii," řekl Soukup s tím, že bývalá vláda Husního Mubaraka měla fotbalové zápasy z bezpečnostního hlediska pevně pod kontrolou. "Důstojníci navštěvovali v průběhu zápasů VIP na stadionu," dodal Soukup.

Kluby se prý o bezpečnostech na stadionech nestaraly, vše zajišťovala armáda.

Po změně režimu a pádu Mubarakovy vlády se podle trenérových slov situace změnila. "Jak jsem byl informován od svých egyptských přátel, tak ne všichni odešli z armády. Tato skupina není spokojena se současným stavem. Jejich přístup k zajištění bezpečnosti je laxní," uvedl Soukup. Egypťané se podle něj přiklánějí k názoru, že se jednalo o vyprovokovanou akci. Na zápase armáda nebyla, bezpečnost hráčů zajišťovali až později vojáci, kteří přiletěli helikoptérami.