Čeští hokejisté dnes porazili na mistrovství světa ve Stockholmu po obratu Lotyšsko 3:1 a posunuli se na třetí místo ve skupině B o čtyři body za vedoucí duo Švédsko a Rusko.

Vítěznou branku dal v 51. minutě útočník Petr Nedvěd, který se stal nejstarším českým střelcem gólu v historii světových šampionátů. Výhru ještě pojistil v přesilovce Tomáš Plekanec. Další zápas čeká svěřence trenéra Aloise Hadamczika v pátek od 16:15 s Itálií.

Češi se i ve čtvrtém duelu na turnaji potýkali s nasazením, bruslením i dohráváním osobních soubojů a přestože úvod tomu nenasvědčoval, Lotyši postupem času přebírali iniciativu. Už v první třetině stálo u Kováře štěstí, když po jedné z akci zazvonila jen tyč jeho brány.

Na začátku druhé třetiny už ale Lotyšsko svou aktivitu využilo a zásluhou Berzinše otevřelo skóre utkání. V tu chvíli papírový favorit zabral a postupem času začal odvážného soupeře přehrávat. Důležitá byla rychlá vyrovnávací branka Michálka, na kterou devět minut před koncem navázal Petr Nedvěd a o tři minuty později i kapitán Tomáš Plekanec.

Česká republika - Lotyšsko 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 29. M. Michálek (Nakládal, Plekanec), 51. P. Nedvěd (Němec, Čáslava), 54. Plekanec (Blaťák) - 24. Berzinš (Keninš). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Kurmann (Švýc.) - Dědulja (Běl.), Morrison (USA). Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. Diváci: 2570.

Česká republika: Jakub Kovář - Nakládal, Blaťák, Němec, Čáslava, Krajíček, Mojžíš - Frolík, Plekanec, M. Michálek - Tenkrát, Krejčí, Průcha - Hemský, P. Nedvěd, Koukal - Petružálek, Novotný, Kašpar. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Lotyšsko: Masalskis - K. Redlihs, Galvinš, Bartulis, Cibulskis, Sotnieks, Pujacs, Lavinš - M. Redlihs, Sprukts, Indrašis - Daugavinš, Cipulis, Širokovs - Meija, Berzinš, Keninš - Štals, K. Jass, Saulietis. Trenér: Ted Nolan, Artis Abols a Viktors Ignatěvs.

Úvodní sestavy:

Česko: Kovář - Blaťák, Nakládal, Němec, Čáslava, Mojžíš, Krajíček - Michálek, Plekanec, Frolík - Krejčí, Tenkrát, Průcha - Koukal, Hemský, Nedvěd - Novotný, Kašpar, Petružálek - Vondrka

Lotyšsko: Masalskis - Galvinš, Redlihs K., Bartulis, Cibulskis, Sotnieks, Pujacs, Lavinš, Andersons - Sprukts, Redlihs M., Indrašis - Daugavinš, Širokovs, Cipulis - Keninš, Berzinš, Meija - Saulietis, Stals, Jass

Rozhodčí: Bulanov (RUS), Kurmann (SUI) - Dedioulia (BLR), Morrison (USA).

20:15
Utkání bylo zahájeno
20:17

0:45 Češi začali oproti minulým zápasům velmi svižně a pustili se i do několika tvrdých osobních soubojů. Vznikl z toho tlak hned v prvním střídání, Čáslava od modré na brankáře nevyzrál.

20:19

2:30 Český tlak nadále pokračoval, Lotyši jen prostrkují puk do střední třetiny. Kovář si zatím na puk sáhl, jen když dojížděl pro vyhození a rozehrával další atak svého týmu.

20:21

3:15 Až teď musel Kovář natáhnout svou lapačku, když se z levého kruhu uvolnil Indrašis. Jeho prudkou střelu český brankář vyrazil.

20:22

4:30 Český nápor kouskují častá přerušení. Češi se dvakrát v krátké době vystavili ofsajdu.

20:24

5:10 Hemský zpoza brány hledal Nedvěda, kterému ale přihrávka přeskočila hokejku a puk utíká do středního pásma.

20:24

5:30 Hemský další šanci řešil individuálně a přes obranu neprošel.

20:25

5:50 I Lotyši ukázali, že je třeba dávat si na ně pozor. Cibulskis zůstal sám u levé tyče, ale než si stihl předat puk z bekhendu na forhend, Kovář se stihl přemístit!

20:27

6:41 Lotyši zůstali v pásmu, závar před Kovářem končí posunutou bránou.

20:28

6:54 Plekanec napřáhl z mezikruží a Masalskis musel vytáhnout těžký zákrok.

20:29

7:48 Krejčí zavezl puk do pásma a šikovně nahodil puk na Masalskise tak, aby musel vyrážet. K dorážce se dostal Průcha, ale lotyšský gólman jeho úmysl přečetl.

20:30

8:30 Lotyši hrozí z naprosto ojedinělých brejků, které volají po gólu. Saulietis pálil a hned taky dorážel. Kovář odolal.

20:30

8:46 Češi v problémech museli faulovat, nepříjemnou situaci hasil vždy Ondřej Němec, který dostává 2+2 minuty. Lotyši budou hrát dlouhou přesilovku.

20:33

10:00 Pujacs pálil od modré, ale obranný blok neprostřelil.

20:33

10:30 Do útoku se vydali v oslabení i Češi. Průcha přejel celé hřiště a dostal se ke střele, Masalskis s obtížemi vyrazil do rohu.

20:34

11:33 Lotyši dobře a rychle kombinovali, unavená čtveřice Čechů ale zatla zuby a byl to Čáslava, který rozhodil soupeře a poslal puk po mantinelu do bezpečí.

20:35

11:59 Kovář našel puk v závaru před sebou a přerušil hru. Ještě 47 vteřin lotyšské přesilovky, kterou Češi brání velice dobře.

20:36

12:41 Rána od modré se odrazila na hůl Daugavinše, který místo prázdné brány trefil jen tyč Kovářovy brány!

20:38

13:44 Češi už hrají v plném počtu, ale Lotyšsko zůstalo v útočném pásmu. Do Kováře hodně nepříjemně zajížděl Jass, český brankář odolal.

20:39

14:10 Po delší odmlce v útočné třetině také český celek. Hemský pálil vedle, Nedvěd odražený puk promáchl.

20:40

15:10 Němecovo nahození od červené čáry se odrazilo od ledu a Maslaskis měl velké problémy.

20:41

15:14 Novotný vyhrál buly pro Kašpara, který z první sestřelil Masalskise do masky.

20:42

15:40 Nakládal si sjel před bránu, ale minul.

20:43

17:10 Češi v útoku tlačili Lotyše a mezitím chtěli také prostřídat, díky tomu paradoxně přišli o pásmo, protože na modré čáře chyběli střídající hráči. Bezprostředně poté ale přebral puk v neutrální třetině Krejčí, nabruslil si až mezi kruhy a táhlou ránou protáhl Masalskise.

20:44

18:00 Češi zase přebrali iniciativu, ale brzdí je nepřesnosti. Blaťákovi na modré utíká puk do středního pásma.

20:45

18:57 Kovář si připsal dva snadné zákroky, Češi raději jen prodloužili puk od mantinelu do středního pásma.

20:46

19:20 Hemský se přes důrazného Redlihse nedostal k dorážce. Masalskis by měl jinak velké problémy.

20:46

19:35 Češi dostávají v závěru přesilovou hru. Dvě minuty za krosček na Michálka dostává Bartulis.

20:47

19:50 Lotyši ale dokázali hned po vhazování vyhodit puk ke Kovářovi a do přestávky se ubrání.

20:48
První třetina skončila
20:49

Češi začali první třetinu velice dobře, přidali důraz i na sazení a dokázali v prvních minutách soupeře pořádně zatlačit. V průběhu třetiny se ale píle vytratila a soupeř přebral i díky dlouhé přesilovce iniciativu. Kováře v bráně dokonce jednou zachránila i tyč.

21:04
Druhá třetina byla zahájena
21:04

0:40 Češi začínají prostřední periodu přesilovkou. Krejíčho rána k Masalskisovi nedoletěla, odrazila se do středního pásma.

21:04

1:15 Lotyši vyhazují.

21:05

1:36 Lotyši přečkali i kombinaci Hemského a jsou kompletní.

21:10
Česko - Lotyšsko 0:1!

23:55 Lotyši jdou do vedení! Česká obrana nechala v dobré pozici Armandse Berzinše, který se nadvakrát nemýlil a dává Čechům těžký direkt - 0:1!

21:15

24:50 Mikelis Redlis pálil a Kovář musel opět zasahovat.

21:15

26:40 Až teď se Češi oklepali. Plekanec a Blaťák ale svými střelami neuspěli.

21:20

27:36 Rozmíška za bránou. Dvě minuty dostává Průcha i Galvinš.

21:22

28:45 Na ránu Redlihse Kovář dobře viděl.

21:22
Česko - Lotyšsko 1:1!

28:58 Češi dokázali po tlaku v útočné třetině vyrovnat. Nakládalovo nahození se odrazilo k Milanu Michálkovi, který u pravé tyče dokázal puk dorazit do sítě!

21:26

30:40 Branka Čechy nakopla, nepříjemně nahazoval Němec.

21:26

31:27 Dvakrát se dostal do nebezpečné příležitosti i Petružálek.

21:27

31:46 Masalskis po srážce v brankovišti zůstal nehybně ležet a vypadalo to na problém s rukou. Po krátkém ošetření se ale zdá být v pořádku.

21:28

12:25 Masalskis měl co dělat! Michálek zpoza brány k tyči na Plekance, který po brankovišti prodloužil na Frolíka. Ten ztroskotal na Masalskisovi, který roztáhl betony po brankové čáře!

21:28

12:29 Češi dál tlačili a Lotyšsko se bránilo pěstmi. Rozhodčí od sebe násilím páčili Bartulise a Plekance. Oba půjdou za katr.

21:31

12:29 Oba dostanou po dvou minutách za hrubost.

21:32

13:06 Obrovské štěstí u Kováře, Galvinš nejprve protáhl Kováře, puk se od zadního mantinelu odrazil před úplně prázdnou bránu, ale Daugavinš puk mezi tři tyče nepropasíroval!

21:35

14:16 K bráně se prodral Frolík a je z toho další strkanice. Tentokrát bez trestů.

21:35

15:00 Petr Nedvěd si najel po pravém křídle do skvělé pozice, ale svou pověstnou ránou zápěstím bránu těsně minul.

21:36

15:05 Čechy v rozletu brzdí zbytečné vyloučení. Rozhodčí jich napočítali na hřišti šest.

21:37

15:45 Galvinš pálil vysoko nad, Nakládal ale vyhodit nedokázal a Lotyši dál tlačí.

21:38

16:37 Až teď se Češi dostali z pásma a unavená dvojice Krejčí - Tenkrát také útočila. Na prvně jmenovaného se ale před bránou nedočkalo, přihrávka byla sražená mimo.

21:39

17:05 Češi přežili nepříjemné oslabení a jsou v pěti. Stále se ale brání.

21:39

17:37 Blaťák po mantinelu vyhodil s tečí protihráče, takže se nebude pískat zakázané uvolnění a Češi mohou v klidu vystřídat.

21:40

18:26 Češi propadli a pustili soupeře do přečíslení dva na jednoho. To ale Meija sehrál hodně špatně.

21:41

18:50 Češi obléhali třetinu a měli v útoku oproti bránícímu týmu navrch, jenže o tlak přicházejí a musejí znovu bránit. Hemský se provinil faulem vysokou holí.

21:42

19:05 Bartulisovu ránu Kovář vyrazil před sebe, obrana odpálila puk do rohu.

21:43

19:24 Krejčí vyhodil a další přechod soupeře do třetiny skončil ofsajdem.

21:44
Druhá třetina skončila
21:44

Ani druhá třetina výrazné zlepšení herního projevu Čechů nepřinesla. Nadále sledujeme velice vyrovnaný duel, čemuž odpovídá také stav 1:1. Češi inkasovali jako první, pak zvýšili tlak a zásluhou Michálka se jim podařilo i vyrovnat. V době, kdy se zdálo, že by mohli mít navrch, je ale zastavila zbytečná vyloučení.

22:06

3:40 Ale Lotyši pozorně brání a nemají problém jen protečovávat puky ven.

22:06

5:09 A tak přišla i šance Meiji, který ale pálil nad.

22:07

5:21 V rychlém brejku se natahoval po puku Mojžíš, ale měl skákavou přihrávku na moc dlouhou hůl.

22:08

6:39 Hemský opět kličkoval ve třetině, Lotyši jeho záměr přečetli. Tlak Čechů pokračuje.

22:10

7:29 Nedvěd viděl mezeru mezi dvěma obránci a tak tam zkusil vypálit. Rána končí v ochranné síti po teči obránce.

22:13

9:12 Aktivní Meija opět pálil, ale hodně mimo. Češi drží puk a vymýšlejí další útok.

22:13

9:47 Hemský se tlačil na bližší tyč, ale puk do skulinky nepropasíroval.

22:15
Češi vedou 2:1!

10:50 Petr Nedvěd dostal na útočnou modrou dokonalý pas do brejku od Ondřeje Němce, setřásl obránce a velmi rychlým blafákem zakončil za bezmocného Masalskise.

22:17

12:00 Češi viditelně ožili. Lotyšským obráncům se nedaří rozehrát.

22:20

13:20 Český tým si zahraje další přesilovku. Za napadení Nakládala si dvě minuty odpočine Berzinš.

22:22
Češi vedou 3:1

13::22 Hadamczikův výběr střílí první přesilovkový gól na turnaji. Tomáš Plekanec zatáhl puk do útočného pásma a svou nenápadnou střelou zpoza obránce z levého kruhu dodal českému týmu klid.

22:24

14:45 Tenkrátova střela z pravé strany ani jeho následný pokus se do brýny nevešly.

22:27

16:28 Krajíčkovu ránu od modré Masalskis bez větších problému zkrotil. Češi budou hrát další přesilovky, za sekání půjde pykat Cibulskis.

22:29

17:30 Nedvěd si najel kruhy, zkoušel propálit brankáře mezi nohama, leč nezdařilo se.