Zatímco svět se po posledních informacích od Americké antidopingové agentury začíná smiřovat s tím, že z hrdiny sedmi ročníků Tour de France a muže, který překonal rakovinu a hodně udělal v boji proti této zákeřné nemoci, je podvodník - Lance Armstrong mlčí.

Šéf WADA je překvapený, že Armstrong mlčí

Tomu se diví i generální ředitel Světové antidopingové agentury (WADA) David Howman. "Byl jsem překvapený, že se rozhodl nebýt u výslechů. Byla to jeho šance všem říci, jaká byla situace, a mohl podrobit křížovému výslechu všechny, kteří vypovídali proti němu," uvedl Howman v rozhovoru pro novozélandské rádio LiveSport.

Samotný cyklista jakékoliv jeho užívání vždy popíral a nedávno se rozhodl, že nebude obvinění komentovat ani proti nim bojovat. Americká antidopingová agentura USADA mu odebrala všechny jeho dosažené výsledky včetně triumfů na Tour de France z let 1999 až 2005. V tomto týdnu oznámila, že Armstrong využíval nejpropracovanější dopingový systém v historii sportu.

"Nejspíš se tak rozhodl na radu právníků, ale je nyní docela těžké chápat, jak může sedět stranou a celé to napadat, když ani nepředstoupil před vyšetřovatele. Takto se 'čistý' sportovec nezachová," tvrdí Howman.

Podle Howmana není už pozitivní dopingový test jediným možným měřítkem jak odhalit podvádějící sportovcev. Howman uvedl jako příklad americkou sprinterku Marion Jonesovou, která za lhaní federálním vyšetřovatelům ohledně užívání zakázaných látek nakonec skončila na půl roku ve vězení. Přitom za sedm let, kdy vyhrála řadu medailí, neměla ani v jednom ze 160 testů pozitivní vzorek.

"Lance Armstrong byl přitom testován více než dvousetkrát. A v záznamech o pozitivních vzorcích není také ani jednou. Musíme říct, že současná věda dokáže některé z podvádějících chytit, ale nemůže je chytit všechny," připustil Howman, podle něhož jsou nyní důkazy proti jednačtyřicetiletému Američanovi přesvědčivé a neúprosné.

"Je to přesvědčivé a důkladné. Nelze jen sedět, držet se zpátky a říct, že je to sbírka prohlášení lhářů. Tak to opravdu nevypadá. Je to o 10 letech systematického dopingu, vyřčeno navíc pod přísežným prohlášením. A za křivé svědectví můžete jít v USA do vězení," podotkl Howman.

Šokován rozsahem důkazů svědčících proti Armstrongovi je letošní vítěz Tour de France a také olympijské časovky v Londýně Bradley Wiggins. "Je to skutečně průkazný a zničující materiál. Člověku z toho padá čelist, když vidí, kolik lidí proti němu svědčí," řekl Wiggins televizi Sky News.

Nike podporuje nadaci Livestrong dál

Už se ozývají i sponzoři Armstronga. Nike pod sportbussines.com ve svém prohlášení píše, že je rozčarována situací kolem Armstronga, jehož výkony mohly být ovlivněny zakázanými látkami, ale zdůrazňuje, že bývalý cyklista neochvějně trvá na své nevině. Nike tak dál bude podporovat jeho nadaci Livestrong bojující proti rakovině.

Té zůstane věrný i fotbalový klub Sporting Kansas City, jehož stadion dál ponese název Livestrong Sporting Park a klub dál bude plnit svůj závazek, že během příštích šesti let poskytne nadaci 7,5 milionu dolarů z tržeb na vstupném.

Armstrong by podle prezidenta nadace Douga Ulmana rád osobně byl nejen u oslav 15 let existence nedace Livestrong v příští týden v Austinu, kde má slavnostní galavečer vynést až dva miliony dolarů, ale chce nadaci pomáhat i dál.

"Jeho vedoucí role se nijak nemění. On je zakladatelem, naším největším zastáncem a tím také vždycky bude. Lidé s rakovinou cítí, že jim značka Livestrong patří. Byla vytvořena pro ně," prohlásil Ulman. "Cílem je bojovat za splnění mise," dodal.

Odborníci na krizové situace si naproti tomu myslí, že by Armstrong měl zvážit své odstoupení, aby se nadace mohla plně soustředit na svou práci a nehrozily žádné debaty směřující k dopingu.