Čtvrtý zápas semifinálové série hokejové extraligy mezi Plzní a Slavií jen potvrdil, jak úporný a vyrovnaný je boj o finále. Ani jeden z týmů nedokázal naplno využít výhody vlastního ledu, a tak je po čtyřech zápasech stav nerozhodný 2:2.

Slavia totiž stejně jako Plzeň v Praze dokázala vyhrát jeden zápas. V pátek gólem v poslední třetině rozhodla o své výhře 3:2 a série hraná na čtyři výhry bude pokračovat v pondělí v Praze. O víkendu se středem hokejového dění v republice stane Třinec, který po dvou zápasech ve Zlíně drží také vyrovnanou bilanci 1:1.

Úporná, důsledná hra pražského týmu nese výrazné stopy práce trenéra Vladimíra Růžičky a dokázala zrušit vítěznou euforii plzeňského celku, který vyhrál druhý zápas v Praze i první na svém ledě.

Rozhodující branku dal v 51. minutě při přesilovce útočník David Skokan. Kouč hostů Růžička přeskupil po čtvrteční porážce útočné formace a první slibná šance patřila Pražanům. Ti také dali první gól, když Tomica v 16. minutě, ač tísněný, dokázal prostřelit brankáře Mazance mezi betony. Odpověď přišla záhy - v 18. minutě Kratěna po pouhých 12 vteřinách přesilovky prostřelil z úhlu Furcha a vyrovnal.

Už po 21 sekundách druhé části domácí vedli, když Kovář ranou téměř z nulového úhlu nachytal Furcha. Iniciativu poté převzala Slavia a měla drtivou střeleckou převahu, kterou podpořila čtyřminutová přesilovka po Hanzlíkově "krvavém" faulu vysokou holí, po němž musel Hertl do kabin, do hry se ovšem posléze vrátil.

Pražané pak měli minutu a půl početní výhodu pět na tři a dvě vteřiny před jejím koncem hodně šťastně zásluhou teče o Slovákovu hůl vyrovnali.

V pěti proti třem si dlouho zahrála i Plzeň poté, co Koma opětovně sestřelil Kováře a další menší trest k tomu dostala hostující střídačka. Přesilovku však rozdělila přestávka a po jejím skončení ji navíc zkrátil Kašpaříkův prohřešek, po němž Straka napálil bez přípravy tyč. V 47. minutě přestřelil osamocený Straka, vzápětí ho vychytal Furch.

V polovině 50. minuty pykal za podražení Vlasák a po Hertlově přihrávce zpoza branky překonal Mazance potřetí Skokan. Sedm minut před koncem jela Slavia ve čtyřech na jednoho, ale zakončila velmi nepřesně. Velkou šanci vyrovnat měl Kovář, ale nedal, marná byla snaha Indiánů také v závěrečné power-play.

Asistent plzeňského kouče Michal Straka uznal, že Slavia byla lepší. "Byla agresivnější, vyhrávala většinu osobních soubojů, dala nám dva góly z přesilovky. My jsme se z přesilovky trefili jednou, ale jinak jsme se vůbec nedokázali prosadit. Nedala se nám upřít snaha a bojovnost, bohužel jsme na ně ale dnes neměli."

Jeho protějšek Ondřej Weissmann ze Slavie to potvrdil: "Byli jsme aktivnější, víc jsme se dostávali do šancí a víc jsme se tlačili do branky. Dokázali jsme své šance i využít, konečně jsme dali góly v přesilovce."

HC Škoda Plzeň - HC Slavia Praha 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 18. Kratěna (Jan Kovář), 21. Jan Kovář (Kratěna) - 16. Tomica (V. Růžička ml.), 30. Kadlec (Koma, Alinč), 51. Skokan (Hertl, V. Růžička ml.). Rozhodčí: Minář, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:2. Diváci: 8236 (vyprodáno). Stav série: 2:2.

Plzeň: Mazanec - Slovák, Jiří Hanzlík, L. Poživil, J. Jeřábek, Mozík, St. Pierre - Kratěna, Jan Kovář, Martin Straka - Lev, Vampola, Pletka - Schleiss, Kašpařík, Vlasák - Petruška, T. Sýkora, P. Sedláček. Trenéři: Razým, Michal Straka, J. Špaček a Pejchar.

Slavia: Furch - Kadlec, Kučný, Koma, Holub, Kolařík, Kempný, od 21. navíc Kuboš - Micka, P. Jelínek, Poletín - Skokan, V. Růžička ml., Tomica - Hertl, Alinč, Krenželok - Vrdlovec, Žejdl, Sklenář. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann a Beránek.

Statistiky play-off

Kanadské bodování: 1. Adamský (Třinec) 9 zápasů/13 bodů (7 branek + 6 asistencí), 2. Jan Kovář (Plzeň) 11/12 (5+7), 3. Svačina 11/12 (3+9), 4. Roman (oba Vítkovice) 11/10 (3+7), 5. Polanský (Třinec) 7/9 (1+8), 6. V. Růžička (Slavia) 9/8 (5+3), 7. Honejsek (Zlín) 8/8 (4+4), 8. Kadlec (Slavia) 9/8 (2+6), 9. Kratěna (Plzeň) 8/7 (4+3), 10. P. Ton (Sparta) 7/7 (3+4).

Střelci: 1. Adamský (Třinec) 7 branek, 2. Pilař (Sparta), V. Růžička (Slavia), Jan Kovář (Plzeň) všichni 5, 5. Honejsek, O. Veselý (oba Zlín), Kratěna, Johnson (oba Plzeň), Tenkrát (Sparta), M. Růžička (Třinec), Tomica (Slavia), Huna (Vítkovice) všichni 4.

Baráž o extraligu - 3. kolo

BK Mladá Boleslav - Bílí Tygři Liberec 7:3 (2:2, 4:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 11. Kafka (Rys, Bohunický), 18. Kafka (Nouza, Vrbata), 24. Demel (Chaloupka, Koudelka), 25. Vrbata (Pabiška, D. Výborný), 34. Ondřej (Nouza, Kasík), 35. D. Výborný (Pabiška), 55. Vrbata (Kafka, Nouza) - 4. Bulíř (Čakajík, Bulík), 12. Kudrna (Štich), 21. Duda (P. Nedvěd). Rozhodčí: Pešina, Šindler - Bejček, Horinek. Vyloučení: 9:9, navíc Štich (Liberec) 10 minut. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3960.

Mladá Boleslav: Will - Jindra, Chaloupka, Němeček, Toman, Kasík, Pojkar, Žabka, Bohunický - Mikulík, Koudelka, Demel - Jiránek, D. Výborný, Pabiška - Nouza, Vrbata, Kafka - Rys, Hrdel, Ondřej. Trenéři: F. Výborný a Slabý.

Liberec: Schwarz (25. Vošvrda) - Čakajík, Moravec, Čutta, Šimek, D. Kajínek, Výtisk, Štich - Duda, P. Nedvěd, Dušek - Kudrna, Bulík, Kica - T. Pospíšil, Filippi, Bulíř - Bárta, T. Urban, D. Špaček - Víšek. Trenéři: Hynek, M. Černý a Kapoun.

Piráti Chomutov - HC Olomouc 1:2 po sam. náj. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 45. Kubinčák (Kraft, D. Hruška) - 42. Bartoň (Řípa), rozhodující nájezd Kucsera. Rozhodčí: Homola, Kalivoda - Bláha, Kostka. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1. Diváci: 4871.

Chomutov: Hanuljak - Rýgl, Trefný, Palin, Bartejs, Rutta, J. Mrázek, J. Stehlík - D. Hruška, Divíšek, Kubinčák - Šagát, Kraft, Hřebejk - Důras, Sikora, Hromas - T. Káňa, Kůs, M. Procházka. Trenéři: Čelanský, Skořepa a Beck.

Olomouc: Kašík - Bartoň, Ondrušek, Kříž, Staněk, Kadela, Valenta, Janáček, Lhotský - Diviš, Řípa, Kucsera - Rác, Kolouch, Vodný - Kucharczyk, Herman, Selingr - Králík, Ministr, Hampl. Trenéři: Fiala a Tomajko.

1. Piráti Chomutov 3 2 0 1 0 6:5 7
2. HC Olomouc 3 1 1 0 1 6:3 5
3. BK Mladá Boleslav 3 1 0 0 2 8:8 3
4. Bílí Tygři Liberec 3 1 0 0 2 7:11 3

Další program: Neděle 31. března - 4. kolo: 17.00 HC Olomouc - Bílí Tygři Liberec, 17.30 BK Mladá Boleslav - Piráti Chomutov.