Čeští tenisté vedou po prvním dnu ve čtvrtfinále Davisova poháru v Astaně nad Kazachstánem 2:0 a bod je dělí od postupu. Vedení obhájcům titulu zajistil Jan Hájek výhrou nad Michailem Kukuškinem 6:3, 6:2 a 6:4 a druhý bod přidal při premiéře v roli české jedničky Lukáš Rosol, který na antuce porazil Andreje Golubjova po setech 4:6, 6:4, 6:2 a 7:6.

"Jsem rád, jak to oba kluci zvládli. Jsme vepředu, je to vynikající, takhle vést, rádi bychom rozhodli už v sobotu," řekl kapitán Jaroslav Navrátil České televizi.

Českému týmu chybí v Kazachstánu kvůli zranění šestý hráč světa Tomáš Berdych a úvodní dvouhry nehrál ani Radek Štěpánek. Ten se vrací na kurty po operaci krční páteře a naskočí až do sobotní čtyřhry, buď po boku Hájka, nebo s Rosolem. "Debl zatím nevím, ale první alternativa je Štěpánek-Hájek," uvedl Navrátil.

Hájek, který předloni prohrál s Kukuškinem v Ostravě rozhodující dvouhru při nečekané porážce českých tenistů v 1. kole, tentokrát soupeře jasně převyšoval. Sice jako první odvracel brejkbol, ale víc už soupeři nedovolil a na kurtu dominoval.

"Byl jsem soustředěný, dodržel jsem stanovenou taktiku a odvedl jsem dobrou práci. Jsem nadšený, že jsem přinesl bod do šatny," řekl Hájek.

Devětadvacetiletý Hájek hrál Davis Cup naposledy předloni v září v baráži v Rumunsku, kde za rozhodnutého stavu pečetil výhru 5:0. Vítězstvím nad Kukuškinem si vylepšil bilanci na pět výher a čtyři porážky.

Lukáš Rosol si před utkáním na Golubjova věřil, ale v úvodu ve výměnách zaostával. Až po ztracené první sadě se nadechl k obratu a od stavu 4:4 ve druhém setu získal pět her v řadě a dostal se do vedení 2:1 na sety. Na začátku čtvrtého ale čistou hrou přišel o podání a za stavu 4:5 při servisu Golubjova odvracel setbol.

Výhru Rosol zpečetil v tie-breaku čtvrté sady. Prohrával sice 4:5 a Golubjov měl servis, ale opět koncovku zvládl. Při prvním mečbolu ještě chyboval, ale při druhém poslal míč do odkrytého rohu. "Jsem neskutečně rád. První set mi trochu utekl, ale pak jsem se do toho naštěstí dostal," řekl s úlevou Rosol po utkání.

Na začátku čtvrtého setu si nechal ošetřit pravou nohu v oblasti nártu. "Dal jsem si prášek. Michal Novotný mi to zatejpoval a už jsem problém dál necítil," řekl Rosol. Věří, že rozhodující bod český tým přidá. "O podcenění určitě nemůže být řeč, snad přidáme další bod už v deblu."

Sedmadvacetiletý Rosol se stal prvním tenistou, který dokázal Golubjova, aktuálně až 205. hráče světa, porazit v daviscupové dvouhře na kazašské půdě.