Čeští tenisté měli po sobotním vedení 2:1 nad Kazachstánem dvě šance na postup do semifinále Davisova poháru. Hned tu první využil Lukáš Rosol, který porazil Jevgenije Koroljeva ve čtyřech setech.

Rosol se s kazašskou dvojkou trápil tři a půl hodiny a ve třech setech dospěla hra až do tie-breaku. Poslední set ale česká jedička zvládla a Češi postupují i bez opory Tomáše Berdycha do semifinále.

"Koroljev mi dal dvakrát šanci vrátit se do hry, v takových chvílích se ukáže kvalita hráče," řekl po zápase Rosol, který svému soupeři nasázel jedenatřicet es.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:45

V 10:00 začíná veledůležité utkání Lukáše Rosola proti Michailu Kukuškinovi, které může české tenisty posunout do semifinále Davisova poháru. Kukuškin v pátek prohrál s Janem Hájkem ve třech setech a favoritem tak dnes bude česká jednička.

08:54
Otazníky nad jménem Rosolava soupeře

Přestože v oficiálním zápise pro úvodní nedělní utkání figuruje jméno Michaila Kukuškina, kapitán českého týmu Jaroslav Navrátil počítá, že nastoupí Jevgenij Koroljov.

09:01
Výsledky ostatních čtvrtfinálových duelů

USA - Srbsko, 1:2 po druhém dnu

B. Bryan, M. Bryan - Zimonjič, Bozoljac 6:7 (5:7), 6:7 (1:7), 7:5, 6:4, 13:15.

Kanada - Itálie, 2:1 po druhém dnu

Nestor, Pospisil - Bracciali, Lorenzi 6:3, 6:4, 3:6, 3:6, 15:13.

09:39
Nastoupí Koroljov

Za Kazachstán nakonec proti Rosolovi nastoupí Jevgenij Koroljov, který do čtvrtfinále Davisova poháru dosud nezasáhl. V žebříčku ATP patří pětadvacetiletému tenistovi aktuálně 187. příčka. V kazašském týmu je nasazenou dvojkou.

10:16
0:1, hra ČR

Na podání začal Lukáš Rosola a tvrdým servisem donutil Koroljova k několika chybám. Rosol pak hodně riskoval na druhém servisu a to se české jedičce vyplatilo.

10:23
1:1, hra Kazachstán

Po třech nevynucených chybách soupeře měl Rosol šanci na brejkbol. Pak ale Koroljev přitvrdil na podání a Rosol několikrát poslal míček daleko za čáru. Rosol ve druhé hře promrhal čtyři brejkboly a stav je vyrovnaný.

10:26
1:2, hra ČR

Agresivní hra na síti a tvrdé podání vracejí Rosolovi vedení. Koroljov se tentokrát nezmohl na odpor.

10:29
2:2, hra Kazachstán

Tentokrát si Koroljov své podání pohlídal a čistou hrou srovnává stav prvního setu.

10:33
2:3, hra ČR

Koroljov vybojoval perfektní ranou na čáru brejkbol, pak ale Rosol předvedl dvě esa za sebou a zvrátil vedení na svou stranu. Koroljov při posledním míčku zahrál daleko za čáru.

10:39
3:3, hra Kazachstán

Rosola sráží nevynucené chyby. Koroljov začal podání dvojchybou, pak Rosol zahrál po několika dlouhých úderech krátce a vedl 0:30. Kazach ale hru dotáhl do shody a donutil Rosola již k sedmnácté osobní chybě.

10:45
3:4, hra ČR

Dvě esa Lukáše Rosola a chyba Koroljova, který zahrál jen do sítě, vracejí českému týmu vedení.

10:48
4:4, hra Kazachstán

Hra začala dlouhou výměnou, po které Koroljov chyboval. Rosol ale nezvládl dva následující returny a Kazach si své podání pohlídal.

10:50
4:5, hra ČR

Rosol zahrál dvakrát do autu a šel si vymněnit raketu kvůli příliš měkkému výpletu. Koroljov se následně dostal k šanci na brejkbol, Rosolovi ale pomohla páska a hra tak patří české jedničce. Koroljov neudržel nervy a zahodil raketu.

10:55
5:5, hra Kazachstán

Další dlouhou výměnu přerušila až chyba Koroljova. Rosol nezvládal return, ze kterého poslal míček několikrát do autu.

10:56
5:6, hra ČR

Rosol začal skvělým podáním a za stavu 0:30 se blýskl esem. Rozhodující míček poslal soupeř do autu a Rosol čístou hrou uniká na 5:6.

10:59
6:6, hra Kazachstán

Koroljov začal riskovat a na tvrdé podání nenašel Lukáš Rosol recept. Má problém především na beckhandovém returnu. Téměr hodinu trvající první set tak rozhodne až tie-break.

11:02
TB - 1:0, bod Kazachstán
11:02
TB - 1:1, bod ČR

Rosol zariskoval a poslal tvrdý úder po čáře.

TB - 3:3, bod ČR

Druhé podání Koroljova Rosol jen tak tak poslal zpět přes síť. Kazach následně chyboval.

11:05
TB - 4:3, bod Kazachstán

Koroljov teď Rosola proháněl z jedné strany na druhou a nakonec rozhodl chytrým kraťasem.

11:06
TB - 4:4, bod ČR

Rosol zatlačil Koroljova do obrany a ten pak poslal dlouhý míček do autu.

11:07
TB - 5:4, bod Kazachstán

Obrovský risk kazašské dvojky. Koroljov zaútočil na čáru a měl štěstí.

11:07
TB - 5:5, bod ČR

Rosola zachránila síť, hraje se o setbol.

11:08
TB - 5:6, bod ČR

Dvojchyba Koroljova.

11:09
TB - 5:7, bod a set ČR

Patnácté eso Lukáše Rosola a první set je u konce.

11:12
1:0, hra Kazachstán

Rosol zahrál nejrpve do sítě, pak returnoval do autu a nakonec po špatném odskoku netrefil míček. První hru druhého setu získal Koroljov.

11:16
1:1, hra ČR

Své podání uhájil i Rosol. Hru zakončil dalším esem.

11:18
2:1, hra Kazachstán

Rosol trápil soupeře spodní rotací na beckhandu a vynutil si shodu. V té pak returnoval do autu, ale Kazach výhodu nevyužil. Rosol následně získal returnem brejkbol, který opět nevyužil.

11:25
2:2, hra ČR

V úvodu hry začal Rosol zbytečnou chybu z příliš agresivního úderu. Pak ale přidal eso číslo 17 a následně i 18.

11:28
3:2, hra Kazachstán

Oba soupeři předvedli jednu z nejdelších výměn zápasu, Koroljov ale při svém podání nezaváhal. Rosol zahrál dvakrát do sítě a Kazachstán opět vede.

11:33
4:2, hra Kazachstán

Podávající Rosol si po returnu soupeře počkal na jeho pohyb a poslal mu míček do protipohybu. Další dvě výměny získal Koroljov, který se odhodlal výjimečně zaútočit na síť. Rozhodující míček rozhodla obrovská smůla. Rosolovi praskla raketa a Kazach krade podání.

11:34
5:2, hra Kazachstán

Dva nepovedené returny na začátku hry Lukáše Rosola nakoply k agresivnější hře. Vyrovnal na 30:30, ale pak znovu chyboval. Koroljov potvrdil vedení tvrdým servisem a přiblížil se k získání druhého setu.

11:38
5:3, hra ČR

Dvacáté eso a následné úspěšné útoky na síti dostaly Lukáše Rosola do pohody. Čech získal čistou hru a udržel šanci na druhý set při životě.

11:43
5:4, hra ČR

Rosol začal odvážně, na jeho return Koroljov odpověděl dělovou ranou do protipohybu, míček ale skončil v autu. Koroljov předvedl dvojchybu a psychicky se složil. Rosol využil brejkbol a frustrovaný Kazach opět zahazuje raketu.

11:48
5:5, hra ČR

Skvělé podání Lukáše Rosola s je srovnáno. Kazach je na dně.

11:50
6:5, hra Kazachstán

Koroljov začal dobrým podáním a následně Rosola nachytal kraťasem. Kazach získává po třech prohraných hrách zpět do pohody. Podávat jde ale Rosol.

11:53
6:6, hra ČR

Nervózní Rosol zahrál dvakrát do autu, ale následně zaútočil na síťi a srovnal na 30:30. Pak se mohl opět spolehnout na skvělé podání a také druhý set rozhodne až zkrácená hra.

11:54
11:55
TB - 2:0, bod Kazachstán

Stejně jako v prvním tie-breaku uniká Koroljov už na 2:0.

11:55
TB - 2:1, bod ČR

Rosol využil své podání a snižuje.

11:56
TB - 3:1, bod Kazachstán

Tentokrát se do podání opřel také Koroljov a slabý Rosolův return už pro něj nebyl problém.

11:56
TB - 4:1, bod Kazachstán

Kazach už má náskok tří bodů. Rosol zahrál do autu.

11:57
TB - 5:1, bod Kazachstán

Další nevynucená chyba Rosola. Kazach přečetl soupeřovo podání a jeho return poslal Rosol do sítě.

TB - 7:2, bod a set Kazachstán

Eso. Stav zápasu je srovnán na 1:1 na sety.

12:04
0:1, hra ČR

Kazach dotáhl hru až do shody, kde Rosol předvedl dvojchybu. Následné dva míče si ale pohlídal.

12:11

Koroljov reklamoval nové míčky a následně předvedl skvělé podání.

12:14
2:1, hra ČR

Rosolovi opět pomáhá bezchybné podání. Nejprve dal eso, následně měl Kazach problém s returnem.

12:16

Další nevynucené chyby. Rosol zahrál do sítě, další míček mu odskočil. Koroljov pak zariskoval při druhém servisu a srovnává.

12:22

Hodně utrápená je teď hra Lukáše Rosola. Při vlastním podání se pokoušel zaskočit soupeře překvapivým útokem, míček ale skončil pokaždé za čárou. Kazach měl tři brejkboly a poslední využil.

12:30

Koroljov při vlastním podání uniká a je v herní pohodě. Naopak Rosolovi nevyšel return a začínají se objevovat známky frustrace.

12:33
4:3, hra ČR

Rosol musel jít do rizika. Opřel se do druhého podání a snižuje na 4:3. Stále je však v nepříjemné pozici a Hájek už se začíná připravovat na možný rozhodující zápas.

12:37
5:3, hra Kazachstán

Dobrý return na úvod hry nakonec Rosolovi nepomohl dostat se do pohody. Kazach pak suverénně servíroval a vede.

12:42
5:4, hra ČR

Koroljovi nevyšel několikrát za sebou return a Rosol snižuje. Podávat ale bude Kazach.

12:46
5:5, hra ČR

Rosol musel riskovat a měl velké štěstí. Po dvou returnech mu pomohla páska a je srovnáno.

12:47
5:6, hra ČR

Devětadvacáté eso Lukáš Rosola ukončilo čístou hru. Rosol jde do trháku!

12:51

Rozhodne opět tie-break. Kazach si podání vzít nenechal.

12:52
TB - 0:1, bod ČR

Skvělé podání na úvod tie-breaku a Rosol vede.

12:53
TB - 0:2, bod ČR

Rosol měl štěstí! Kazach se jeho smeči ubránil ale míček poslal jen do autu. Podávat jde Rosol.

12:54
TB - 0:3, bod ČR

Kazach chybuje a psychicky je na dně. Rosol hrál na jistotu a Koroljov poslal míček jen do sítě.

12:55
TB - 0:4, bod ČR

Další těsný aut a Rosol má před dalším podáním pohodlné vítězství.

12:56
TB - 0:5, bod ČR

Rosol předvádí další eso.

12:56
TB - 1:5, bod Kazachstán

Koroljov zariskoval na síti a vyplatilo se mu to.

12:57
TB - 2:5, bod Kazachstán

Dobré podání Koroljova.

12:58
TB - 2:6, bod ČR

Čtyři setboly pro Česko. Kazach returnoval jen do sítě.

13:00

Rosol trefuje další eso a získává třetí set. ČR vede 2:1.

13:14
0:1, hra ČR

Do čtvrtého setu lépe vstoupil Lukáš Rosol, který čistou hru bere soupeři podání. Koroljov zakončil hru dvojchybou a dostal se do složité situace.

13:15
0:2, hra ČR

Druhá čistá hra v řadě. Koroljov působí odevzdaně. Zato Rosol je na koni, opět se mu daří podání a nechybuje.

13:18
1:2, hra Kazachstán

Tentokrát se Koroljov nechtěl vzdát bez boje a Rosola pořádně prohnal po základní čáře. Za stavu 40:30 zahrál na čáru a Rosol neměl šanci. Podávat ale bude česká jednička.

13:20

Rosol si drží skvělou úspěšnost z prvního podání nad 85 procenty.

13:21
1:3, hra ČR

Své podání si v pohodě hrající Rosol pohlídal. Hru zakončil jedenatřicátým esem v zápase.

13:28
2:3, hra Kazachstán

Koroljov si pomáhá servisem a snižuje na 2:3. Ještě není nic jistého, Rosol bude muset uhájit své podání.

13:30
2:4, hra ČR

Rosol je na podání opět suverénní. Koroljev zahrál třikrát do autu a ani Rosola nedonutil k pohybu. Stačí dvakrát udržet své podání.

13:33
2:5, hra ČR

Rosol začal hru dělovými returny a soupeř šel do rizika. Po Koroljově chybě měl český tenista brejkbol a ten využil. Rosol má pohodlný náskok 2:5 a jde podávat.

13:39
2:6, hra a set ČR

Rosol už měl hlavu v oblacích a začal hru dvojchybou. Koroljev ale zaváhání české jedničky nevyuži a chybuje.

13:41
Češi jsou v semifinále

Za tři a půl hodiny Rosol nakonec pětadvacetiletého Koroljeva porazila a posouvá Čechy do semifinále Davisova poháru. Rosol vyhrál po setech 6:7, 7:6, 6:7 a 2:6.