Zázraky se dějí a když se dějí hodně často stane se z nich realita. O síle švýcarského hokeje se vědělo, ale že začne světový šampionát takhle zhurta, to nečekal nikdo.

Celek země, která systematicky zlepšuje hokej v zemi od žáků a její liga je už také slušným lákadlem pro evropský hokejový nadprůměr, porazil třetího z favoritů za sebou - tím byl český celek - a místo očekávané nuly má v tabulce už osm bodů.

Čeští hokejisté si ve třetím zápase v základní skupině mistrovství světa ve Stockholmu připsali druhou porážku, když prohráli se Švýcarskem 2:5.

Oba góly českého týmu dal Jiří Hudler. A když na konci druhé třetiny vyrovnal na 2:2 zdálo se, že někdo konečně najde způsob, jak zabrzdit rozjeté Švýcary.

Ještě v závěru druhé části mohl dokonat obrat Tlustý, jeho střela ale gólem neskočila. Podobně dopadl v 41. minutě Hudler a Češi toho následně litovali. V 46. minutě totiž vyjel zpoza branky Plüss, Salák jeho střelu jen zastavil a Moser bruslí usměrnil puk za brankovou čáru. Šanci na obrat poté českému týmu vzal po rychlém protiútoku Bodenmann. Poslední gól padl při power-play.

Ani zlepšený výkon týmu Aloise Hadamczika nestačil. Švýcaři hrají svůj hokej, na který se už dávno dá docela dobře dívat, a hlavně na góly. Dobře si uvědomili, že tohle je rozhodující a svou hru tomu podřizují podobně jako ve fotbale Bayern Mnichov.

Každé zaváhání českého celku se snažili Švýcaři okamžitě potrestat systémem honem s pukem k soupeřově brance. Když se k tomu přičte dobré bruslení, hra tělem a slušná kombinace - je tu nejspíš definitivně další tým, s nímž je třeba počítat.

Brankář Salák, který nastoupil podruhé na turnaji se zlomeným prstem na pravé ruce, podal slušný výkon, ale důrazný soupeř si s ním poradil.

Česko - Švýcarsko 2:5 (0:1, 2:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 34. Hudler (Tlustý, Voráček), 40. Hudler (Irgl) - 18. Ambühl (Gardner, Josi), 27. Niederreiter (M. Plüss, Moser), 46. Moser (M. Plüss), 54. Bodenmann (Hollenstein, Cunti), 60. Suri (Vauclair). Rozhodčí: Croft (Kan.), Rönn - Suominen (oba Fin.), Woodworth (USA). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. Diváci: 3537.

Česko: Salák - Z. Michálek, Šmíd, Hejda, Nakládal, Čáslava, Kutlák - Voráček, Hudler, Tlustý - Vrbata, Hanzal, Fleischmann - Hertl, Jan Kovář (21. Vrána), Tenkrát - Irgl, Novotný, Hubáček. Trenér: Alois Hadamczik.

Švýcarsko: Berra - Seger, Vauclair, Josi, Von Gunten, Blindenbacher, Furrer, Blum, Grossmann - Niederreiter, M. Plüss, Moser - Walker, Bieber, Traschler - Bodenmann, Cunti, Hollenstein - Gardner, Suri, Ambühl. Trenér: Sean Simpson.

Slováci v závěru utekli Němcům z lopaty

Slováci, které vede český trenér Vladimír Vůjtek sice s Němci dvakrát prohrávali, ale v závěrečné třetině zařídil obrat dvěma góly Tomáš Záborský a mají už šest bodů.

Aktivněji začalo Německo a v páté minutě se tým kanadského kouče Pata Cortiny radoval z vedení. Střelu Nikolaie Goce tečoval ze vzduchu Wolf a český sudí Fraňo se Švýcarem Reiberem si u videorozhodčího ověřili platnost branky. Slováci měli šanci na vyrovnání v 19. minutě, ale dva pokusy Ölveckého vyrovnání nepřinesly.

V 34. minutě už bylo vyrovnáno, když se prosadil z dorážky Bližňák. Rychle odpovědět mohl Schütz, na stranu Vůjtkova výběru zase mohli strhnout vedení Bartek, Surový a v přesilovce Šatan.

Němci se znovu dostali do vedení ve 44. minutě, kdy ujel Kink a bekhendem překonal Staňu. Za tři minuty odpověděl Záborský, který po Mihálikově přihrávce prostřelil z mezikruží Zeppa mezi betony.

Vzápětí trefil Sekera tyč a v 53. minutě už se Slováci dočkali, když se před brankou zorientoval kanonýr Záborský. V poslední minutě byl při Jurčinově vyloučení blízko vyrovnání Ullmann.

Německo - Slovensko 2:3 (1:0, 0:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 5. M. Wolf (N. Goc, Gogulla), 44. Kink (Tripp, Kohl) - 34. Bližňák (Sersen), 46. Záborský (Mihálik, Kukumberg), 53. Záborský (Miklík, Kukumberg). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Reiber - Arm (oba Švýc.), Dědulja (Běl.). Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 5078.

Německo: Zepp - Ehrhoff, Hördler, N. Goc, M. Müller, Baxmann, Ankert, Kohl - Rankel, M. Goc, Schütz - M. Wolf, Ullmann, Gogulla - Tripp, Kink, Y. Seidenberg - Mauer, Hager, Greilinger - Noebels. Trenér: Pat Cortina.

Slovensko: Staňa - Mezei, Sekera, Sersen, Ďaloga, Vydarený, Jurčina, Mihálik - Kopecký, Bližňák, Radivojevič - Šatan, Stümpel, Hudáček - Miklík, Kukumberg, Záborský - Bartek, Ölvecký, Surový. Trenér: Vladimír Vůjtek.

Francouzi dělali Finům problémy

Finové před svými krajany v hledišti stadionu v Helsinkách se na výhru nad Francií, jak už je na tomhle šampionátu zvykem, dost nadřeli, ale splnili povinnost a s osmi body ze tří utkání se posunuli do čela skupiny B.

Francouzi se ubránili při úvodním tlaku Suomi a v polovině úvodní části odolali i při Manavianově vyloučení, kdy málem otevřel skóre tečí Pesonen. V druhé třetině měli Francouzi při přesilovce šanci jít do vedení, ale ani v následné hře čtyř proti čtyřem svou šanci nevyužili.

A pak přišel trest při přesilovce Finů čtyř na tři, kterou po 11 vteřinách využil Pesonen a za 49 vteřin zvýšil Aaltonen. Soupeř ještě v první minutě poslední části hry snížil na 1:2. V 48. minutě vystřídal Lhenryho ve francouzské brance Hardy, který po 62 vteřinách na ledě inkasoval. V 59. minutě mohl zdramatizovat závěr Da Costa, ale svou šanci nevyužil.

Finsko - Francie 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 35. Pesonen (Aaltonen, Kontiola), 36. Aaltonen (Kontiola, Hietanen), 49. Viitaluoma (Väänänen, Pihlström) - 41. Bellemare (S. Treille, Fleury). Rozhodčí: Kirk, Zalaski - Wilmot (všichni Kan.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 6:6. Využití: 1:0. Diváci: 12 158.

Finsko: Ortio - Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart - Pesonen, Kontiola, Aaltonen - Salminen, Korpikoski, Viitaluoma - Savinainen, Koskiranta, Pihlström - Hagman, Hytönen, Haataja. Trenér: Jukka Jalonen.

Francie: Lhenry (48. Hardy) - Manavian, Auvitu, Bachet, Hecquefeuille, Janil, Besch, Moisand - Y. Treille, Guttig, Desrosiers - Fleury, Bellemare, S. Treille - B. Henderson, Roussel, T. Da Costa - Bozon, Raux, Bertrand - Ritz. Trenér: Dave Henderson.