reklama
reklama
23. 6. 2013 | poslední aktualizace: 24. 6. 2013  11:37
Mr. Wimbledon připraven na další úspěch

Federer není žádná Kurnikovová. Uzavře se letošním Wimbledonem jeho vítězná dekáda?

Před patnácti lety byl tehdy šestnáctiletý Roger Federer nejlepším juniorem světa. Před deseti pak triumfoval na svém prvním grandslamu. Fenomén Roger Federer začal žít právě v Londýně. Letos v All England Clubu patří Švýcar znovu mezi největší favority.
Michal Šenk
Michal Šenk
redaktor
Čtěte více o: tenis | Federer Roger | Wimbledon
Roger Federer
Roger Federer
foto: Reuters

Slavný Wimbledon vyhrál Federer od svého premiérového grandslamového titulu v roce 2003 ještě šestkrát. Za těch deset let je proto na místě spíš než pátrat po příčinách jeho úspěchu v jednotlivých letech po příčinách jeho selhání v ročnících, kdy v Londýně do posledního turnajového víkendu nevydržel.

Přemožitele na travnatém grandslamu našel Federer v letech 2008, 2010 a 2011. První uzmutý vavřín Federerovy wimbledonské bezchybnosti má na svědomí jeho velký rival Rafael Nadal. Stalo se tak ve finále až v tie-breaku pátého setu.

reklama

Dva roky nato Federer nestačil už ve čtvrtfinále na v té době v životní formě hrajícího Tomáše Berdycha. Před dvěma lety se podobně jako Berdych v souboji o postup do semifnále proti Rogerovi vyhecoval Jo-Wilfried Tsonga. Loni to pro Federera vypadalo na podobný osud, tedy odjezd bez titulu. Andy Murray lačnící po velkém vítězství ale ve finále na Federera ještě nestačil (povedlo se mu to až v olympijské odvetě pár týdnů na to).

Letos oběma velkým favoritům na vítězství slavného turnaje přiřkl los stejnou polovinu pavouka. Potkat se tak mohou už dřív než v posledním zápase. Oba přijeli do Londýna jako vítězové. Federer vyhrál přípravu na hlavní podnik travnaté sezony v Halle, Murray v Queensu. Podle papírových předpokladů bude Federera čekat Murray až v semifinále, čtvrtfinále pak Fedexovi nepřihrálo také nic lehkého v podobě případného souboje s Nadalem.

Kurnikovová? Snad ne

Dnes je Federer tenisová persona. Jeho začátky ale nevypadaly úplně růžově. Kvůli zmíněné dominanci na kurtech mezi svými vrstevníky v juniorských kategoriích se čekalo, že stejně snadno to půjde mezi seniory. V éře Agassiho, Samprase a dalších tehdejších titánů to ale nebyl jednoduchý úkol.

"Lidé už mě začali přirovnávat k Anně Kurnikovové. Talentu, který pak příliš úspěchů neposbíral. Snad jsem těch předpovědí nedostál," komentoval na konci roku 2003 Federer svůj kariérní průlom, když tehdy kromě Wimbledonu vyhrál taky Masters. Od té doby posbíral dnes rodinnný typ, ale přitom stále soupeřům strach nahánějící hráč, 77 turnajových vítězství v singlu, 17 grandslamových titulů.

Někdejší světová jednička v posledních letech už ovšem nekypí takovou suverenitou jako dřív. Na žebříčku stále zůstává na čelných pozicích, ale spíše než jako světová jednička coby dvojka či trojka. Ubral turnajů. Ze světové špičky jich právě kvůli touze být se svojí rodinou objíždí v sezoně nejmíň.

Neměl jsem pocit, že mi to nejde

Pro letošní Wimbledon se s ním ale zase musí počítat. Na trávě je pořád nejsilnější, když podle historických statistik vyhrává v průměru osm z deseti zápasů na trávě. A pak je tu ten již zmíněný turnaj v Halle. Po nepodařeném French Open tam vypadal Federer zase v pohodě.

"Cítím se dobře. Psalo se a mluvilo o tom, že mi to poslední dobou tolik nejde, ale neměl jsem ten pocit," konstatoval o své formě před Wimbledonem Federer. V prvním kole ho čeká Rumun Victor Hanescu. Hráč možná ne tolik známý, ale může být nebezpečným. Vysoký, silný s dobrým servisem. Federer ale zůstává klidný, sebevědomý: "Měl jsem v úvodu Wimbledonu často těžké soupeře, hned v prvních kolech Gasqueta, Henmana, Hewitta..."

Po prvním finále Wimbledonu v roce 2003 proti Marku Philippoussisovi se Federer s pohárem v náručí rozplakal, při tom posledním kvůli tehdejšímu dojemnému výstupu Andyho Murrayho málem taky. Přijdou Švýcarovy slzy i letos?

Autoři: Michal Šenk
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
V 1.dnu Nadal propadl (poiuyt)
3.dne Federer podlehl mlademu ukrajskemu tenistovi.Kdy bude Djokovic...
tiebreak (já retard)
se v pátým setu nehraje. Roger je vynikající robot, první 3 kola...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Sebastian Vettel při Velké ceně Austrálie se zvukem motorů spokojený nebyl.
Vojtěch Scheinost
Takhle nezní formule 1, tenhle zvuk je úplný "shit", nadává mistr světa...
VIDEO
Radek Štěpánek (vlevo) se v Japonsku bude muset bez Tomáše Berdycha obejít.
Radek Štěpánek bude hlavní oporou českého týmu ve čtvrtfinále Davisova...
reklama
reklama
reklama