Plavkyně Simona Baumrtová na mistrovství světa v Barceloně vylepšila český rekord na 50 metrů znak na 28,20 sekundy a obsadila deváté místo. Jednadvacetiletá rodačka z Chomutova nejprve v rozplavbě vylepšila předchozí vlastní národní maximum 28,47 o devět setin, v semifinále ubrala dalších osmnáct.

Na postup do finálové osmičky potřebovala být Baumrtová ještě o patnáct setin rychlejší. Na sprinterské neolympijské trati tak nezopakovala výsledek z dvojnásobné distance, na které v úterním finále dohmátla jako šestá rovněž v českém rekordu 59,84. Na padesátce postoupila do finále s nejrychlejším časem Číňanka Fu Jüan-chuej (27,40).

"Jsem ráda, že se mi podařilo zaplavat osobák, bohužel na finále to nestačilo. Trochu mě to mrzí, čas super, zlepšila jsem se o tři desetiny oproti přihlášenému času, ale finále bylo vysoko. Patnáct setin od postupového místa je na padesátku poměrně dost," uvedla Baumrtová v tiskové zprávě. "Trochu si odpočinu a doufám, že dvoustovku se mi konečně podaří zaplavat pod 2:10," dodala.

Navrátil zářil ve skocích do vody

Český reprezentant Michal Navrátil obsadil čtvrté místo v premiéře skoků do vody z extrémní výšky z 27 metrů. V soutěži složené z pěti skoků si Navrátil v posledním kole polepšil o dvě příčky; k medaili měl ale daleko, dělilo jej od ní téměř 38 bodů. Sám uhájil čtvrté místo o 1,1 bodu před Britem Mattem Cowenem.

"Jsem hrozně rád za to, jak to dopadlo, čtvrté místo je něco neskutečného. V téhle atmosféře a ve 27 metrech to bylo trochu stresující a jsem rád, že jsem to ukočíroval," řekl Radiožurnálu Navrátil. Na čtvrté místo mu pomohli chybující soupeři, ale i jeho povedený skok ze stoje na rukou. "Tenhle skok je takový můj speciální, mám ho hrozně rád. Ne každému se ten poslední skok povedl. Já jsem rád, že to dopadlo dokonale, super," řekl Navrátil.

Prvním oficiálním mistrem světa pod hlavičkou federace FINA v této extrémní disciplíně se v barcelonském přístavu stal osmatřicetiletý Kolumbijec Orlando Duque s náskokem pouhých devíti desetin bodu před dalším spolufavoritem Britem Garym Huntem. Třetí skončil Jonathan Paredes z Mexika. Na startu bylo třináct skokanů.

Mezi semifinálovými soupeřkami Baumrtové chyběla spolufavorizovaná Američanka Missy Franklinová, jež se startu vzdala, aby ušetřila síly na následné finále kraulařské dvoustovky. Osmnáctiletá hvězda a majitelka čtyř zlatých olympijských medailí z Londýna pak závod vyhrála v čase 1:54,83 a získala v Barceloně po znakařské stovce a kraulařské štafetě již třetí titul. Obhájkyně prvenství Federica Pellegriniová z Itálie s ní prohrála o 31 setin.

Dvě zlaté medaile vybojovali ve čtvrtém dnu soutěží Jihoafričané. Světový rekordman Cameron van der Burgh ovládl prsařskou padesátku (26,77), Chad Le Clos byl stejně jako na olympijských hrách, kde o pět setin porazil fenomenálního Michaela Phelpse, nejrychlejší na motýlkářské dvoustovce (1:54,32).

Osmistovku vyhrál současný vládce dlouhých tratí Sun Jang z Číny. Dvaadvacetiletý dvojnásobný olympijský vítěz obhájil titul z Šanghaje, v Barceloně už vyhrál čtyřstovku.