Fotbalisté Slovanu Liberec využili dvougólového náskoku z prvního vzájemného zápasu a vyřadili italské Udine ve svém úspěšném tažení do základní skupiny Evropské ligy UEFA. V domácí odvětě se sice místy bránili zuby nehty, ale protivník se vyloučením ve druhé půli připravil o značný díl šancí sám.

Trenér Šilhavý hovořil rovnou o splněném snu. "Byli jsme zase líp připravení, naše taktika nebyla líbivá, ale byla účinná," konstatoval. Býval by si představoval, aby jeho hráči víc drželi míč a neodkopávali ho tak často, ale s ohledem na úspěch se nad to povznesl. "Itálii jsme s notnou dávkou štěstí překvapili a tady jsme to dokonali," dodal.

Nebylo to tak jednoduché, jak to v závěru utkání vypadalo. Hrát na absolutní obranu je zkrátka nemístné za jakéhokoli stavu a Slovanu se to v závěru prvního poločasu nepěkně vymstilo. To, co se zpočátku jevilo jako velice chytrý způsob bránění, zvrhlo se v závěrečné desetiminutovce na odporného "zanďoura", jaký si říká o trest. A ten taky přišel.

Domácí v tu dobu sice naštěstí už vedli, čímž odvrátili hrozbu potupného vyřazení při případné prohře 0:3, ale tři inkasované góly by v tu chvíli bývaly znamenaly prodloužení a značnou nejistotu. Jenže místo podpory rychlých protiútoků a přenášení hry častěji na polovinu soupeře (z toho se zrodil Delargeův gól) zanechali v důležité fázi utkání před přestávkou jakékoli aktivity a soupeř po akci středem pokutového území vyrovnal.

Rozestavení 4 - 1 - 4 - 1 nutí hráče druhé čtyřky vysouvat defenzivní blok k půlicí čáře, v tom spočívá jeho důmysl. Tenér Jaroslav Šilhavý dobře odhadl, že na italského protivníka to bude platit.

Hosté navíc vyrukovali s obranou oslabenou jen na tři muže, což bylo jak sebevědomé, tak sympatické. Žádná dvacetiminutovka zkusmo, nýbrž vysoký risk hned od první minuty. Mužstvo, jež si bylo vědomo své ohromné převahy z prvního vzájemného zápasu, který pro něj skončil tak nešťastným výsledkem, ještě přitvrdilo ve svém důrazu na útok.

Co v něm ale poraženým chybělo, byla kvalita provedení. Jen málo akcí dotáhli do solidního zakončení, neřkuli šance. A tak se nedá říct, že by severočeské publikum trnulo strachy o výsledek, ačkoli v lítém boji, do jakého zápas přešel po změně stran, běžely minuty samozřejmě pomalu.

Liberečtí se naštěstí z kritického výpadku poučili a jejich aktivita byla zase výraznější, ačkoli se dál víc bránili. Což platí do okamžiku, v němž jim osud věnoval zbytek vyměřené náklonnosti (a že jí ve dvojutkání nešetřil). Tím posledním kouskem bylo vyloučení Roberta Pereyry po druhé žluté kartě. V deseti už soupeř na vstřelení dvou branek neměl. Jediné, nač se zmohl, byla Maicosuelova střela z dálky, ale brankář Přemysl Kovář ji z vinglu vyhmátl.

Zkušený obránce Radoslav Kováč přiznal, že velká věc se podařila jaksi nad plán. "Postoupil jsem do Ligy mistrů s Basilejí, postoupil jsem se Spartou, ale tohle je nejpřekvapivější postup, jaký jsem zažil," konstatoval rozjařeně.

Také hosté se shodli, že o všem rozhodl první zápas. "Dnes jsme si to neprohráli," poznamenal kouč Francesco Guidolin. "Přijeli jsme sem hrát proti týmu, který hrál, co chtěl, hodně na jistotu. To jsme si nemysleli, že se stane," dodal a složil kompliment Liberci, protože přehrál jeho mužstvo, které hrálo s plným nasazením.

Branky: 23. Delarge - 42. Lazzari. Rozhodčí: Sidiropulos - Efthimiadis, Gkagkas (všichni Řec.). ŽK: Rybalka, Fleišman, Šural - Pereyra, Basta. ČK: 72. Pereyra. Diváci: 9700. První zápas: 3:1, postoupil Liberec.

Liberec: Kovář - Frýdek, Kováč, Kelič, Fleišman - Sackey - Šural (84. Kolár), Rybalka (90. Hušek), Pavelka, Delarge - Rabušic (86. Kalitvincev). Trenér: Šilhavý.

Udine: Kelawa - Domizzi (31. Maicosuel), Danilo, Heurtaux - Basta, Lazzari, Allan, Pereyra, Gabriel Silva - Muriel, Di Natale (80. López). Trenér: Guidolin.

Jablonec nezvládl odvetu a dostal výprask

Fotbalisté Jablonce svoje severočeské sousedy nenapodobili. V odvetě utrpěli v Seville s Betisem debakl 0:6 a v součtu s domácí prohrou 1:2 si uřízl ostudu. Přesto má ještě šanci na premiérovou účast v hlavní fázi soutěže, páteční los mezi týmy vyřazenými v play-off rozhodne o náhradníkovi za Fenerbahce, které bylo vyloučeno kvůli korupci.

Španělský tým na stadionu Benita Villamarína od začátku dominoval. V 18. minutě Sevilla našel povedenou přihrávkou za obránu Rubéna Castra a ten zkušeně přehodil Špita. Jablonečtí v oranžových dresech soupeři, na rozdíl od domácího utkání, vůbec nestačili. Ve 28. minutě ještě Matillu vychytal Špit, ale vzápětí si Beneš srazil míč do vlastní branky, když se snažil pokrýt dotírajícího Castra.

Při největší šanci hostů Hubník přihrál do střelecké pozice Vaňkovi, který však brankáře Andersena zblízka "dloubáčkem" nepřekvapil. Pět minut před pauzou znovu zazářil Špit při vyražení Juanfranovy tvrdé rány. Trenér Jablonce Roman Skuhravý poslal do druhé půle dva nové hráče do zálohy: Kopice za Čížka a Třešňáka za Vošahlíka. Po pěti minutách však potřetí udeřil Matilla, jenž přesnou střelou zakončil týmovou akci.

O sedm minut později bylo pro hosty ještě hůře, když Molina zblízka obstřelil Špita. Jablonecký brankář pak vytáhl dalším povedeným zákrokem Sevillův dalekonosný pokus. Potupu však Severočeši neodvrátili. V 73. minutě potrestal další chybu v defenzivě střídající Rodríguez. Konečnou šestou branku v podobě krásné střely do horního růžku si připsal devět minut před koncem Xavi Torres.

Branky: 18. Rubén Castro, 28. vlastní Beneš, 50. Matilla, 57. Molina, 73. Rodríguez, 81. Xavi Torres. Bez žlutých karet. Rozhodčí: Nikolajev - Celovalnikov, Mosjakin (všichni Rus.). První zápas: 2:1, postoupil Betis.

Betis: Andersen - Chica, Amaya, Jordi, Nacho (74. Chuli) - Juanfran, Sevilla, Matilla, Xavi Torres - Molina (59. Rodríguez), Rubén Castro (52. Cedric). Trenér: Mel Pérez.

Jablonec: Špit - Eliáš, Rossi, Beneš, Novák - Loučka - Vošahlík (46. Třešňák), Vaněk, Piták (74. Kubista ), Čížek (46. Kopic) - Hubník. Trenér: Skuhravý.

Výsledky 4. předkola Evropské ligy

Spartak Moskva - St. Gallen 2:4 (1:3), první zápas: 1:1, postoupil St. Gallen; Rubin Kazaň - Molde (Nor.) 3:0 (1:0), první zápas: 2:0, postoupila Kazaň; Stuttgart - Rijeka 2:2 (1:1), první zápas: 1:2, postoupila Rijeka; Dynamo Kyjev - Aktobe (Kaz.) 5:1 (3:1), první zápas: 3:2, postoupilo Dynamo; Astra Ploješť (Rum.) - Maccabi Haifa 1:1 (1:1), první zápas: 0:2, postoupila Haifa; Dila Gori (Gruz.) - Rapid Vídeň 0:3 (0:1), první zápas: 0:1, postoupil Rapid; Nordsjaelland (Dán.) - Elfsborg (Švéd.) 0:1 (0:0), první zápas: 1:1, postoupil Elfsborg; Trabzonspor - Kukësi (Alb.) 3:1 (1:1), první zápas: 2:0, postoupil Trabzonspor; Šeriff Tiraspol (Mold.) - Vojvodina Novi Sad (Srb.) 2:1 (0:0), první zápas: 1:1, postoupil Tiraspol; St. Etienne - Esbjerg (Dán.) 0:1 (0:0), první zápas: 3:4, postoupil Esbjerg; APOEL Nikósie - Zulte Waregem 1:2 (0:1), první zápas: 1:1, postoupil Waregem; Besiktas Istanbul - Tromsö (Nor.) 2:0 (0:0), první zápas: 1:2, postoupil Besiktas; Petrolul Ploješť (Rum.) - Swansea 2:1 (0:0), první zápas: 1:5, postoupila Swansea; Pasching (Rak.) - Estoril (Portug.) 1:2 (0:1), první zápas: 0:2, postoupil Estoril; Žalgiris (Lit.) - Salcburk 0:2 (0:0), první zápas: 0:5, postoupil Salcburk; Dněpr Dněpropetrovsk - Nomme Kalju (Est.) 2:0 (1:0), první zápas: 3:1, postoupil Dněpr; Standard Lutych - FC Minsk 3:1 (3:1), první zápas: 2:0, postoupil Lutych; Eintracht Frankfurt - Karabach Agdam (Ázer.) 2:1 (1:0), první zápas: 2:0, postoupil Frankfurt; Skënderbeu (Alb.) - Černomorec Oděsa 1:0 (1:0), na pen. 6:7, první zápas: 0:1, postoupila Oděsa; Slask Vratislav - FC Sevilla 0:5 (0:2), první zápas: 1:4, postoupila Sevilla; Fiorentina - Grasshoppers Curych 0:1 (0:1), první zápas: 2:1, postoupila Fiorentina; Feyenoord Rotterdam - Kubaň Krasnodar 1:2 (1:1), první zápas: 0:1, postoupil Krasnodar; Tottenham Hotspur - Dinamo Tbilisi 3:0 (2:0), první zápas: 5:0, postoupil Tottenham; Braga - Pandurii Targu Jiu (Rum.) 0:1 (0:1), 0:2 po prodloužení, první zápas: 1:0, postupuje Pandurii; zápas Alkmaar - Atromitos (Řec.) byl za stavu 0:1 v 60. minutě ukončen kvůli požáru na stadionu.