Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká jsou poprvé šampionkami grandslamového US Open ve čtyřhře. V sobotním finále v New Yorku česká dvojice porazila australský pár Ashleigh Bartyová, Casey Dellacquaová 6:7, 6:1, 6:4.

Českým triumfem skončil i juniorský debl, v jehož finále Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková zvítězily 6:3, 6:4 nad švýcarsko-španělským týmem Bencicová, Sorribesová a navázaly na letošní prvenství z French Open a Wimbledonu.

Hlaváčková ve Flushing Meadows získala druhý titul během 24 hodin. V pátek s Bělorusem Maxem Mirným triumfovali ve smíšené čtyřhře. Spolu s Hradeckou ovládly deblovou soutěž už na druhém grandslamu, předloni získaly trofej na French Open. V New Yorku byly stříbrné olympijské medailistky ve finále i před rokem, ale tehdy neuhrály ani set proti italské dvojici Sara Erraniová, Roberta Vinciová.

"Nechtěly jsme to tu zažít znovu," řekla Radiožurnálu Hradecká. "A byl to nakonec úplně jiný pocit, než když jsme vyhrály v Paříži. Byla jsem daleko víc dojatá..., letos se nám moc nedařilo, protože jsem byla zraněná. Byla jsem ráda, že to pak dlouho připravovali (vyhlášení vítězů), protože bych nebyla schopná slova," přiznala stále dojatá Hradecká.

Finále se zpočátku odvíjelo velice vyrovnaně. I když si Hradecká za stavu 3:4 jako první prohrála servis, Češky dokázaly vzápětí sebrat podání soupeřkám a vyrovnaly. V tie-breaku ale byly nakonec úspěšnější Australanky, které usilovaly o první titul po neúspěšných finále na Australian Open a ve Wimbledonu.

"Nehrála jsem dobře a byla jsem nakonec ráda, že to skončilo těsně, protože jsem si říkala, že bude stačit jenom trochu přidat a bude to dobrý," řekla Hlaváčková. "Vyhrály jsme to tím, že jsme hrály odvážně. To je síla našeho debla a musíme si to pamatovat do dalších zápasů," dodala.

Druhý set skončil mnohem jednoznačnějším skóre: ačkoli ho české hráčky zahájily prohraným podáním, dokázaly si jej hned vzít zpět a vyhrály také následujících pět her. Rozhodující třetí set byl dlouho vyrovnaný, za stavu 4:4 však sedmnáctiletá Bartyová ztratila podání a Češky si pak po necelých dvou hodinách na kurtu už došly sebevědomě pro vítězství. Soupeřkám oplatily čtvrtfinálovou porážku z Wimbledonu.

"Je to úžasné. Nemůžu tomu uvěřit, že jsem to já, kdo si odváží dva tituly. Nikdy bych to do sebe neřekla," radovala se Hlaváčková, jež předchozím triumfem v mixu napodobila úspěch Hradecké a Františka Čermáka z French Open. "Jsem ráda, že Lucka vyhrála mixa na French Open a já tady, že to máme takhle rozdělený úplně na fér," dodala.