Na prahu olympijské sezony se jedna z velkých českých medailových nadějí na hrách v Soči cítí skvěle. Po dvou letech absolvoval běžec na lyžích Lukáš Bauer letní přípravu bez zdravotních komplikací. Nyní věří, že se pohoda z přípravy projeví na výsledcích, které by jej měli posunout zpět mezi elitu.

Příprava na jedničku

"Až dodnes jsem absolvoval v létě vše, co bylo v plánu, a bez sebemenších zdravotních problémů. Zlepšoval jsem si i osobní rekordy a výhled na zimu je naprosto příjemný," řekl Bauer.

Před rokem Bauer přes léto skoro neběhal kvůli bolavé patě a ve Světovém poháru byl potom nejlépe čtvrtý, celkově skončil dvanáctý a na mistrovství světa se neprosadil. Jeho motivací je proto znovu se vrátit na přední pozice. "Chci všem škarohlídům ukázat, že ještě nepatřím do starého železa, že na vině byly zdravotní problémy, a proto jsem nepředvedl, co bych měl a chtěl," řekl.

Problémy s patou, které ho trápily skoro tři roky, vyřešil dubnovou operací. "Pata mě ještě dva měsíce pobolívala, ale nijak mě to výrazně nelimitovalo v tréninku," řekl Bauer. Z posledního reprezentačního soustředění se minulý týden vrátil nadšený. "V porovnání s ostatníma klukama jsem na tom moc dobře, čímž neříkám, že na tom jsou špatně. Důležité je dožít se dvanáctého října, kdy odjíždím na ledovec, skončí nejrizikovější období plné běhání a bude se jen lyžovat. Moc se těším."

Poslední olympiáda, ale konec ještě ne

Trojnásobný olympijský medailista potvrdil, že nadcházející zimní hry v Soči budou jeho posledními. "Do Pchjongčangu (ZOH 2018) pojedu jako trenér korejského týmu," vtipkoval Bauer.

Po nadcházející sezoně ale ještě končit nechce. To by zvažoval jen v případě, že by mu sezona nevyšla jako ta předešlá. "Pak bych zvažoval, jestli mi to za to stojí být pryč od rodiny, takhle tvrdě trénovat a být ve druhém sledu. Ale dělám všechno, abych dokázal, že touhle cestou jít nechci," řekl lyžař.

Bauer absolvoval s českým týmem většinu soustředění a po dvou letech si už podle všeho vyjasnili vztah s koučem národního týmu Miroslavem Petráskem, jeho bývalým osobním trenérem. "S Mírou vycházíme výborně. Jsem naprosto spokojený a i na soustředění jsem odjížděl rád a doufám, že se to potvrdí v zimě."

Došlo i na spolupráci s Rusy, s nimiž vážněji koketoval na začátku letní přípravy. V Oberwiesenthalu sousedícím s Božím Darem, kde bydlí, týden trénoval s Alexandrem Legkovem. "To jsou věci, které motivují, otvírají trošku oči. Jsem rád, že jsem takového člověka poznal trošku jinak než jenom jako soupeře na trati. Během sezony jsou všichni daleko uzavřenější, hlídají se. Tohle bylo fajn," řekl.

Mladý servisman

Bauer pozitivně vnímá i fungování nového osobního servismana. V červnu se po jedenácti letech rozešel s Vítem Fouskem. Nejdříve hledal někoho v zahraničí, ale nakonec angažoval Víta Zahulu, který byl loni poprvé členem jeho týmu.

"Je ročník devadesát a říkal jsem si 'Ty brďo, tobě bude mazat lyže kluk, který je o třináct let mladší,' ale sedli jsme si lidsky," pochvaloval si Bauer. Zahula podle jeho slov tráví i volný čas u stroje na strukturování lyží a stále něco zkouší. "Takového blázna já potřebuji a jsem z jeho fungování nadšený," řekl Bauer.

Zahula jezdí pro lyže do továrny. Ty se pak testují v tunelu nebo na ledovci, aby na první sníh měl běžec výběr toho nejlepšího. "A jsou různé školy, jak lyže domazávat stoupacími vosky, já chtěl norský přístup a tomu byl Vítek Zahula přístupný. Nechci říct, že Češi mazali špatně, nebo byla výrazná chyba, protože jsem výsledky dosáhl českým systémem, ale chtěl jsem něco zkusit. Myslím, že všechny změny jsou nadstavbou stávajícího systému, to je logický krok vývoje neustrnutí na místě a zkoušení něčeho jiného," řekl.

Do startu Světového poháru, na který dojde 29. listopadu, čeká Bauera od 12. října soustředění na dachsteinském ledovci a od 8. listopadu závěrečný kemp ve finském Muoniu. Olympiádě pak bude podřízen i závodní program. Teoreticky je možné, že by třeba plánovaně nedokončil ani svoji oblíbenou Tour de Ski.

Bauer má svou lyžařskou školu

Krom toho už Bauer myslí i na budoucnost a od září rozjel vlastní běžeckou školu pod názvem Bezva běžky CZ. Kurzy by se měly konat například v Bedřichově, na Mísečkách s Beneckem, v Praze, na Zadově i na "jeho" Božím Daru.

O výuku se má starat deset instruktorů, z nichž většina prošla Fakultou tělesné výchovy a sportu v Praze, a projekt začal výukou na kolečkových lyžích. "Aby se se stejně naladěnými blázny mohli připravovat během celého roku," smál se Bauer.

Zároveň by chtěl vytvořit i závodní hobby tým. "Aby třeba na Jizerské padesátce byl i tým Lukáše Bauera, aby vzájemně soutěžili a mohli dosáhnout svých sportovních snů," řekl.