Druhý start v základní skupině Evropské ligy přetavili ve výhru fotbalisté Slovanu Liberec. Na domácím stadionu přehráli v chladném čtvrtečním večeru portugalský Estoril Praia 2:1 a do tabulky si připsali důležité tři body. Liberec brzo vedl, když se v patnácté minutě trefil po rychlé akci Josef Šural, soupeř ale snížil těsně před přestávkou. Po hodině hry stanovil konečné skóre po standardní situaci Radoslav Kováč.

Výhrou udělal Liberec krok k postupu, ve skupině H je po dvou zápasech druhý za Sevilou a má náskok tří bodů na třetí Freiburg. V dalším duelu přivítá Slovan 24. října Sevillu.

Slovan proti pátému týmu uplynulé sezony portugalské ligy podle očekávání postrádal hned dvě opory. Potrestaného záložníka Rybalku zastoupil ve středu pole Frýdek a zraněného Kušníra nahradil na pravém kraji obrany Coufal.

Liberec před sedmi lety v jediném dosavadním měření sil s portugalským soupeřem prohrál v Braze vysoko 0:4, dnešní duel měl ale úplně jiný průběh. Severočeši začali aktivně, byť první vážnější možnost měl Estoril. Galvao ale libereckou chybu při rozehrávce nevyužil a pálil vedle.

Slovan hrozil rychlými kombinacemi po stranách, vedoucí gól mu ale přinesla akce ve středu pole. Pavelka v 15. minutě kolmicí vysunul Šurala a ten chladnokrevně obstřelil hostujícího brankáře. Odpovědět mohl Evandro, ale hlavičkoval jen do míst, kde stál Kovář.

Ve 24. minutě domácí podruhé dostali míč do sítě. Frýdek dorazil zblízka Rabušicovu střelu, ale pomezní odmával ofsajd a zhatil Slovanu radost. V dresu Estorilu dělal liberecké defenzivě problémy hlavně Galvao a ve 32. minutě se musel Kovář hodně činit, aby vyrazil jeho střelu na roh.

O šest minut později zajel na polovině hřiště do Frýdka Miguel a po druhé žluté kartě musel ze hřiště. Zdálo se, že Liberec v přesilovce v klidu dohraje poločas, jenže těsně před pauzou zaspal na pravé straně a následný závar ve vápně skončil vyrovnáním, o které se postaral Leal.

Čtyři minuty po návratu z kabin překonali Severočeši hostujícího brankáře Vagnera potřetí, ale znovu jim sudí odmával ofsajd. Tentokrát dorážel balon v nepovoleném postavení Rabušic.

Domácí se tlačili za druhým gólem. Dvakrát po sobě neuspěl Frýdek, v 62. minutě už ale Liberečtí slavili. Frýdek z přímého kopu nacentroval do vápna a odražený míč protlačil do sítě kapitán Kováč, třebaže si Vagner na jeho pokus k tyči sáhl.

Slovan pak nepouštěl soupeře k ohrožení své branky, přesto si nakonec závěr sám zdramatizoval. Druhou žlutou kartu dostal také Sackey a jeho tým se ještě o tři body strachoval. Výhru už ale udržel.

Slovan Liberec - Estoril Praia 2:1 (1:1)

Branky: 15. Šural, 62. Kováč - 45. Leal. Rozhodčí: Hansen - Bille, Rix (všichni Dán.). ŽK: Sackey, Coufal - Goncalo, Miguel. ČK: 82. Sackey - 38. Miguel. Diváci: 7500.

Liberec: Kovář - Coufal, Kováč, Kelič, Fleišman - Sackey - Šural (90. Hadaščok), Frýdek, Pavelka, Delarge (77. Kalitvincev) - Rabušic (90. Pimpara). Trenér: Šilhavý.

Estoril: Vagner - Luiz (83. Balboa), Miguel, Fernandes, Mano - Goncalo, Filipe (70. Gerso) - Galvao (62. Tavares), Evandro, Sebá - Leal. Trenér: Da Silva.

Sevilla dál vede, Ondrášek se trefil

Fotbalisté Sevilly zdolali v Evropské lize Freiburg 2:0. Díky stoprocentní bilanci vedou po dvou utkáních "libereckou" skupinu H o dva body před Slovanem. Český útočník Zdeněk Ondrášek přispěl gólem k remíze norského Tromsö 1:1 se Šeriffem Tiraspol.

Duel v Seville rozhodla situace krátce po hodině hry, kdy za faul v pokutovém území dostal druhou žlutou kartu stoper hostů Fallou Diagné. Penaltu střelou k tyči proměnil záložník Diego Perotti. Španělský celek měl poté více ze hry a v nastavení pojistil výhru pohodlně do prázdné branky Carlos Bacca.

Sevilla zůstává po dvou duelech v EL stoprocentní a napravuje nevydařený vstup do španělské ligy, kde získala stejný počet šesti bodů během sedmi kol.

Ondrášek vstřelil úvodní gól duelu s moldavským mistrem v 65. minutě, kdy po Andersenově přihrávce zakončil rychlý protiútok. Český střelec vyrovnal svou bilanci z minulé sezony EL, kdy se v základní skupině trefil také jednou. Vzápětí byl vyloučen stoper hostů Melli, jenže Tromsö i tak o náskok přišlo tři minuty před koncem po trefě Ricardinha.

Alkmaar, který po nedělním překvapivém odvolání kouče Gertjana Verbeeka vedl dosavadní asistent Martin Haar, přišel o výhru nad PAOK Soluň ve třetí minutě nastavení. Na konečných 1:1 srovnal Salpingidis, jeho kolega z útoku Tomáš Necid zůstal mezi nevyužitými náhradníky.

Lazio vybojovalo remízu 3:3 na hřišti Trabzonsporu až díky dramatickému závěru. Turecký tým díky gólům Erdogana a Mierzejewského vedl ve 22. minutě už 2:0 a na snížení Onaziho rychle zareagoval třetí brankou Paulo. Střídající útočník Floccari nicméně slepenými góly z 84. a 85. minuty duel favoritů skupiny J srovnal.

Výsledky Evropské ligy:

Machačkala - Tottenham 0:2 (34. Defoe, 40. Chadli), Kubaň - Valencia 0:2 (73. Alcacer, 81. Feghouli), Šachtar Karaganda - Maccabi Haifa 2:2 (40. Finončenko, 45. Tarasov - 54. Rayo, 79. Turgeman), Kazaň - Waregem 4:0 (60. vlastní Duplus, 73. Eremenko, 81. Rjazancev, 89. Natcho), Alkmaar - PAOK 1:1 (82. Gouweleeuw - 90+3. Salpindigis), Genk - Thun 2:1 (55. Gorius, 63. Vossen - 90+3. Martínez), Legia Varšava - Apollon 0:1 (56. Sangoy), Liberec - Estoril 2:1 (15. Šural, 62. Kováč - 45. Leal), Lyon - Guimarães 1:1 (53. Gonalons - 39. Maazou), Rapid Vídeň - Dynamo Kyjev 2:2 (53. Burgstaller, 90+4. Trimmel - 30. Jarmolenko, 34. vlastní Dibon), Rijeka - Betis 1:1 (10. Benko - 14. Cédric), Sevilla - Freiburg 2:0 (63. Perotti z penalty, 90+1. Bacca), Trabzonspor - Lazio 3:3 (12. Erdogan z penalty, 22. Mierzejewski, 35. Paulo - 29. Onazi, 84. a 85. Floccari), Tromsø - Sheriff Tiraspol 1:1 (65. Ondrášek - 87. Ricardinho), APOEL - Frankfurt 0:3 (27. vlastní Alexandrou, 60. Lakić, 66. Jung), Bordeaux - Maccabi Tel-Aviv 1:2 (48. Jussiê - 71. Itzhaki, 80. Micha), Dněpropetrovsk - Fiorentina 1:2 (57. Selezňov z penalty - 53. Rodríguez z penalty, 73. Ambrosini), Elfsborg - Standard Lutych 1:1 (23. Claeson - 62. Mujangi), Esbjerg - Salzburg 1:2 (89. Pate - 6. a 37. Alan), Ferreira - Pandurii 1:1 (49. Rodrigues - 5. Momcilović), Oděsa - PSV Eindhoven 0:2 (13. Depay, 88. Jozefzoon), Ludogorec - Dinamo Záhřeb 3:0 (12. Juninho Quixada, 34. Misidjan, 61. Djakov), Swansea - St. Gallen 1:0 (52. Routledge), Wigan - Maribor 3:1 (22. a 90+1. Powell, 34. Watson - 60. Tavares).