Světová jednička se musela sklonit před obhájcem titulu. Přesně takové rozuzlení finálové zápletky nabídl letošní Turnaj mistrů. Srbský tenista Novak Djokovič porazil ve finále Rafaela Nadala 6:3 a 6:4 a po roce na turnaji opět triumfoval. Z Londýna bude jeho již trojnásobný vítěz spěchat do Bělehradu, kde v pátek začne finále Davisova poháru s Českem.

Djokovič vítězstvím navázal na loňský triumf a na výhru z roku 2008. Letos jako neporažený král turnaje vydělal 1,923 milionu dolarů (skoro 52 milionů korun).

"Tohle je nádherné místo pro finále sezony a skvělý výsledek, který ale není jen můj. Tenis vypadá jako individuální sport, ale za vším stojí celý můj tým a tomu děkuji," řekl Djokovič při slavnostním vyhlášení a ocenil i Nadalovu sezonu.

S Nadalem má Djokovič negativní bilanci vzájemných utkání 17:22, ale ve finálových zápasech je Srb už lepší. Nad rodákem z Mallorky vyhrál deset finále z devatenácti. V závěru roku má Djokovič skvělou formu, od prohry ve finále US Open právě s Nadalem nenašel přemožitele. Po pondělním duelu už má na kontě 22 výher v řadě a další dvě může přidat ve finále Davis Cupu proti Čechům.

V londýnské O2 areně byl Djokovič téměř perfektní a Nadala přehrával. Lépe se pohyboval, měl přesnější i razantnější údery a z defenzivy přecházel do útoku. V prvním setu vedl 3:0, pak Nadal srovnal na 3:3, ale další tři hry vyhrál opět Djokovič.

I v druhém setu měl Srb neustále převahu. Nadal jen dotahoval soupeřův náskok a s obtížemi bránil svůj servis. Djokovič měl vývoj pod kontrolou, dokázal protivníka rozebrat, čišela z něj sebejistota a zápas vyhrál za hodinu a 36 minut.

"Chtěl bych pogratulovat skvělému hráči, který se jmenuje Novak. Byl o třídu lepší a přeji mu hodně štěstí i do finále Davis Cupu," řekl Nadal po prohře.

Světová jednička tak naopak nevyšperkuje skvělý návrat po zranění titulem z Turnaje mistrů, který mu ve sbírce chybí. Útěchou pro třináctinásobného grandslamového šampiona může být alespoň fakt, že zakončil rok jako světová jednička.

Bratři Bryanové překvapivě podlehli Španělům

Ve čtyřhře se na Turnaji mistrů překvapivě radovali Fernando Verdasco a David Marrero. Španělští debutanti prestižního podniku porazili ve finále favorizovaná americká dvojčata a světové jedničky ve čtyřhře Boba a Mika Bryanovy 7:5, 6:7 a 10:7.

Španělé Verdasco a Marrero ve finále Turnaje mistrůŠpanělští tenisté Fernando Verdasco a David Marrero ve finále Turnaje mistrů

Levoruký Verdasco startoval na Turnaji mistrů už v roce 2009 ve dvouhře, ale ze tří zápasů tehdy nevyhrál ani jeden. V deblu s Marrerem se dočkal trofeje, jejich šesté společné na elitním okruhu. Také loni získal titul španělský pár, tehdy zvítězili Marcel Granollers a Marc López.

Verdasco a Marrero, nasazení jako šestky, vyrukovali proti Bryanům s bezchybnou hrou, která jim vydržela do začátku druhého setu. Pak dali šanci nejlepšímu deblovému páru posledního desetiletí a američtí bratři, trojnásobní vítězové Turnaje mistrů, koncovku druhé sady zvládli lépe. Jenže nezachytili začátek supertie-breaku a nejlepší hráč deblového turnaje Verdasco zápas dopodával do vítězného konce.

Tenisový Turnaj mistrů v Londýně:

Dvouhra - finále: Djokovič (2-Srb.) - Nadal (1-Šp.) 6:3, 6:4.

Čtyřhra - finále: Marrero, Verdasco (6-Šp.) - B. Bryan, M. Bryan (1-USA) 7:5, 6:7 (3:7), 10:7.